Arsenal a remizat pe teren propriu in fata lui Liverpool, scor 1-1. Van Persie a reusit un gol superb, iar Keane a readus speranta in tabara cormoranilor. Din minutul 62, Arsenal a jucat in zece oameni, dupa eliminarea lui Adebayor.

In minutul 24 Van Persie preia pe piept o pasa de la Nasri, se intoarce cu fata spre poarta si, dintre doi adversari, il invinge pe Reina cu un sut puternic. Spre sfaristul primei reprize, apararea lui Arsenal este surprinsa pe picior gresit iar Robbie Keane nu-l iarta pe Almunia. Liverpool egaleaza in minutul 42. Fabregas nu a mai revenit in teren in repriza a doua si a fost inlocuit de Diaby. Spaniolul a suferit o accidentare la genunchi.

Adebayor primeste cel de-al doilea cartonas galben in minutul 62 si este eliminat de pe teren. Arsenal joaca in zece oameni, dar Liverpool nu reuseste sa inscrie golul victoriei.

Liverpool a obtinut un punct si spera intr-o infrangere a lui Chelsea in fata celor de la Everton, pentru a se mentine pe prima pozitie.

Arsenal - Liverpool 1-0 Gol Van Persie, min. 24

Arsenal - Liverpool 1-1 Gol Keane, min. 42