Procurorii demonstreaza ca fotbalistii pe care Becali voia sa ii corupa au statutul de functionari

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 15:54 Sport | Fotbal

Probleme mari pentru Becali
Foto: AGERPRES
Scandalul Valiza a inzbucnit din nou dupa ce, in cursul acestei saptamani, s-au dat publicitatii o serie de stenograme ale convorbirilor telefonice purtate intre Gigi Becali, Anton Dobos, Dorin Goga, Mirel Radoi, Petre Marin, Teia Sponte si Adrian Mititelu, in care se punea la cale planul de bataie: cum ii va stimula Becali pe jucatorii lui "U" Cluj pentru a incurca CFR-ul. Procurorii au demonstrat ca jucatorii au statutul de functionar.

Anchetatorii urmaresc faptele incriminate de legea penala petrecute atat inainte de meciul Rapid - Gloria Bistrita din 2006, cat si inainte de partida "U" Cluj - CFR Cluj.

In 2006, Gigi Becali i-a alergat prin oras pe jucatorii Bistritei si a intrat peste ei in Restaurantul Perla, oferindu-le 5.000 de euro in cazul unui egal cu Rapid si 10.000 de euro pentru o victorie. Ioan Horoba, presedintele gruparii, l-a refuzat pe Becali, scenele fiind filmate de reprezentanti ai mass-media.

"S-a constatat ca 13 din cei 15 jucatori de fotbal, respectiv Paduretu Razvan, Matei Dan Marius, Borza Adrian Dumitru, Abrudan Octavian, Albut Septimiu Calin, Tarnaveanu Calin, Piglisan Sabin Ioan, Oncica Stefan Sorin, Iftodi Daniel, Mindrean Sergiu Sebastian, Pacurar Alexandru, Nalati Adrian, Chibulcutean Alin Nicu, care au facut deplasarea la  Bucuresti pentru meciul din data de 12.05.2006, din etapa cu nr.27 a Diviziei A si carora le-a fost adresata promisiunea de bani, aveau perfectate contracte de munca, fiind jucatori profesionisti si salariati in conformitate cu prevederile art.10 si art.11 din Regulamentul privind Statutul si Transferul Jucatorilor de Fotbal al FRF.", se mentioneaza in comunicatul DNA. Procurorii se leaga de prevederile din Regulamentul privind Statutul si Transferul Jucatorului de Fotbal: jucatorii profesionisti au obligatia sa faca eforturile specifice ocupatiei de jucator profesionist, la nivelul pregatirii si posibilitatilor personale in scopul indeplinirii obiectivelor de instruire si performanta stabilite de club”. Concluzia procurorilor? "Se constata ca jucatorii de fotbal ai „Gloria 1922 Bistrita”, carora le-au fost promise de catre invinuitul Becali George sume de bani cuprinse intre 5.000–10.000 euro, se incadreaza in dispozitiile art.254 Cod penal, intrucat acestia au calitatea de functionari in sensul legii penale precum si obligatia corelativa de a indeplini cu buna credinta indatoririle de serviciu, in sensul de a-si apara corect sansele de joc si de a contribui cu toate resursele fizice si psihice la obtinerea unei victorii, pe baza salariului si a primelor acordate de clubul-angajator."

Procurorii DNA au procedat la fel si in cazul jucatorilor Universitatii Cluj. "In cazul de fata, oferta financiara de 1,7 milioane euro adresata jucatorilor de fotbal ai „Universitatii Cluj” de catre finantatorul F.C. „Steaua Bucuresti”, intra fara discutii sub incidenta art.255 Cod penal, in conditiile in care acestia au calitatea de functionar in sensul legii penale, conform art.147 alin.2 Cod penal. S-a constatat ca 7 jucatori aflati pe foaia de joc pentru meciul din 7 mai 2008, aveau contracte de munca, respectiv Goga Dorin, Milan Jovanovic, Nemanja Jovanovic, Cordos Andrei, Moldovan Calin, Bus Laurentiu, Sabo Radu (fila 278), iar pentru ceilalti existau conventii civile de prestari servicii, dupa cum urmeaza: Budean Petru, Edvan Correia, Erison Santos, Merlier Pieter, Soltuz George, Bundea Zeno, Raducanu Claudiu, Bad Flavius, Alves da Silva, Silvasan Cristian, Izepon Andre."

Becali ar putea avea si mai mari probleme daca procurorii vor demonstra ca Primaria Cluj detinea actiuni la clubul Universitatea. Anton Dobos i-a spus insa lui Becali intr-o discutie telefonica faptul ca numai el este investitor la club.

Dobos : No! Eu...Ce tine de mine chiar...No!...cum daca, daca...
Becali: Ce tine de tine?! Da’ cine mai e conducator acolo?
Dobos: Nu-i nimeni, numai eu sunt. Hai!...Cine sa mai fie in afara de mine?
Becali: Pai si ce atunci ?...
Dobos: Nu! Nu! Nu! Pai, cine sa mai fie?
Becali: Pai, dom’le, da’ sa nu...Deci altii mai hotarasc acolo? Mai decide cineva?
Dobos: Nu decide, mai, omule. Noi, noi jucam, ma! Ce Dumnezeu! Deci noi maine suntem in cantonament si vor juca, altfel ii omor.
























4310 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    profesionistii de la DNA (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 16:45)

    incredibil [anonim]

    Iata cum functia publica poate si trebuie exercitata numai cu piciorul!
    • +3 (5 voturi)    
      suntem pasibili de puscarie. noi toti (Duminică, 21 decembrie 2008, 11:41)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui incredibil

      dupa logica dna faptul ca am dat spaga la taxi sau la frizerie sau la restaurant este mita. sunt pasibil de puscarie. trebuie sa am grija ce vorbesc cu prietenii. nu mai putem vorbi de cat lasam spaga pentru ca nu stii cine da declaratii la dna apoi.
      apropo, nu sunt fan becali dar prostia ma revolta rau
      • -3 (7 voturi)    
        lamurire (Duminică, 21 decembrie 2008, 14:35)

        mumu [anonim] i-a raspuns lui adrian

        dupa cum gandesti, nu esti pasibil de puscarie si doar de prostie cu carul; taximetristul si frizerul nu sunt functionari publici, mai fraiere!
        • +1 (1 vot)    
          trebue (Miercuri, 24 decembrie 2008, 20:10)

          valeria [anonim] i-a raspuns lui mumu

          trebue de oprit toate acestea
        • +3 (3 voturi)    
          (Vineri, 26 decembrie 2008, 11:40)

          Chris [utilizator] i-a raspuns lui mumu

          Prost nu e ala care nu stie si intreaba ci ala care e convins ca stie desi nu stie. :)
          Codul penal nu se refera la "fapta functionarului public" ci la "fapta functionarului" iar prin aceasta expresie se asimileaza functionarului orice angajat la orice SRL . E cam abuziv codul nostru penal comunist dar deocamdata asta il avem.
      • +3 (5 voturi)    
        Tampit (Duminică, 21 decembrie 2008, 16:27)

        anna [anonim] i-a raspuns lui adrian

        tu nu iti dai seama ce inseamna asta, daca esti angajat la Orange si cei de la Vodafone te platesc ca sa nu-ti indeplinesti datoriile fata de angajatorul tau ci in folosul lor normal ca tine de penal. Bacsis inseamna altceva, asta este mituire dar tu esti dus
        • +1 (3 voturi)    
          ?? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 10:16)

          Pintea [utilizator] i-a raspuns lui anna

          Faza e ca Becali ii platea ca sa isi faca datoria fata de angajatorul lor :) si nu impotriva lui.
      • +3 (3 voturi)    
        nu (Luni, 22 decembrie 2008, 9:57)

        cris [anonim] i-a raspuns lui adrian

        ma sincer...atata timp cat in dex : Sumă de bani sau obiecte date ori promise unei persoane, cu scopul de a o determina să-şi încalce obligaţiile de serviciu sau să le îndeplinească mai conştiincios = mita..........

        P.S. Da-mi 2 motive pt care ai da spaga?

        aa..esti multumit de modul in care te tunde frizeru...de modul in care esti servict la restaurant.........apropo ....daca aceste persoane ar avea salarii decente...ar mai accepta cei 20-30.000 ai tai....sincer ma insel......
  • +10 (12 voturi)    
    Precizare (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 18:00)

    Kantor [anonim]

    V-ar fi fost greu să citaţi şi ce scrie art. 147 alin.(2) cod penal, pentru ca tot cititorul să înţeleagă despre ce este vorba?
    Procurorii au perfectă dreptate, căci art. 147 aliniatul (2) al Codului Penal zice astfel:
    "(2) Prin "funcţionar" se înţelege persoana menţionată în alin. 1( adică funcţionarul public) precum şi orice salariat care exercită o însărcinare în serviciul unei alte persoane juridice..."
    Deci dacă jucătorii de fotbal au contracte de muncă, înseamnă că sunt salariaţi, prin urmare sunt funcţionari ai clubului care i-a angajat, deci le sunt pe deplin aplicabile dispoziţiile art. 254 alin.(1) referitoare la infracţiunea de luare de mită
    • -4 (8 voturi)    
      esti varza ca si procurorii (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 20:01)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Kantor

      Pacat ca ce voi scrie ii va ridica mingea la fileu lui Jiji, el nu merita aparat, eu nicidecum nu-mi propun asta, dar sa spui ca un fotbalist este functionar, este prea de tot. Iar daca asta o spune un profan precum Kantor, nu-i problema, dar daca procurorii care iau peste 200 milioane lei pe luna (net) !!!!! isi ocupa timpul facand filosofie aplicata la Codul Penal, atunci e grav...asta arata de ce tara asta "nu merge"!! Procurorii sunt varza, presa e subiectiva si in general amatoare, justitia e corupta...
      • +3 (5 voturi)    
        anonimus TU ESTI VARZA (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 21:35)

        ION MOCANU [anonim] i-a raspuns lui anonimus

        Tu confunzi ,,functionar'' cu ,,functionarul public'' ceea ce este cu totul altceva.Mai pune mana pe carte si dupa aceea sa vorbesti.
        • -1 (5 voturi)    
          Premiul Nobel este coruptie ? Cum comentezi (Duminică, 21 decembrie 2008, 8:39)

          Ma Mutu [anonim] i-a raspuns lui ION MOCANU

          Functionari sau nu , savanti sau nu , premierea este o rasplata , o recunostinta ,pentru realizari deosebite intrun domeniu sau altul !
          In cazul de fata premierea lui becali pentru universitatea cluj -atentie , dupa rezultat ,nu inainte -este o rasplata a unui efort sportiv de exceptie -ceea ce nu s-a intimplat !Premierea in sport -dupa obtinerea unor rezultate de exceptie -este coruptie ?Cred ca numai ura fata de becali vorbeste in unii oameni !
          aranjarea meciurilor pentru a fi pierdute -daca ii platea pe cei de la CFR Cluj sa piarda -era coruptie ,sau daca platea arbitrul -coruptia uzuala in fotbal
          cred ca dna ar trebui sa se reculeaga
          • +3 (3 voturi)    
            atentie (Luni, 22 decembrie 2008, 12:30)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Ma Mutu

            Fotbalistii au statutul de functionari (nu functionari publici, nu mai faceti confuzie) iar premierea facuta cu valiza fara acte legale este dare de mita. Mai mult, e si evaziune fiscala.
            Premiul Nobel se da cu acte in regula, nu cu banii cash in valiza la restaurantul din colt...
    • -4 (4 voturi)    
      Amice esti idiot... (Duminică, 21 decembrie 2008, 0:57)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Kantor

      Daca niste fotbalisti manelisti de la o echipa de mana a saptea sunt considerati FUNCTIONARI PUBLICI (!!!) atunci procurorii DNA sunt baschetbalisti in NBA, iar tu esti TIger Woods, toata stima.
    • -3 (5 voturi)    
      lol (Miercuri, 24 decembrie 2008, 10:18)

      Pintea [utilizator] i-a raspuns lui Kantor

      Nu mai spune, vanzatorul de la cofetaria din colt e si el functionar public? Doar lucreaza pt o persoana juridica.
  • -6 (6 voturi)    
    Reforma justitiei (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 18:12)

    teose [utilizator]

    Becali se agata (argumentat) de conditia infractiunii de "dare de mita", care trebuie sa isi regaseasca pasivul in persoana unui functionar public. De aici insa si pana la a-i acorda acest statut fotbalistului aflat sub contract, e o cale la fel de lunga ca drumul sinuos parcurs de acest dosar. Dar, daca-i ordin, Becali trebuie infundat... cu riscul trecerii in barca functionarilor publici a tuturor celor care "au obligatia a-si indeplini obligatiile de serviciu". Noroc ca majoritatea poate dovedi ca nu respecta aceasta clauza, atunci cand este inscrisa in contract.
  • +6 (8 voturi)    
    @incredibil (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 18:17)

    sven [anonim]

    Ei bine, s-ar putea ca procurorii sa aiba dreptate, deoarece "U" Cluj apartinea Consiliului Local Cluj-Napoca, adica toata lumea angajata acolo primea bani de la bugetul local, adica erau salariati la stat, deci erau functionari publici. E destul de simplu.
  • +1 (3 voturi)    
    Facem pariu ca Becali nu va pati nimic? (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 18:55)

    Teo [anonim]

    N-ar fi primul si, din pacate, nici ultimul care da mita si care nu este bagat la racoare. Iar pe fotbalisti eu cred ca vor doar sa-i sperie ca sa ciripeasca a.i sa aiba mai multe dovezi. Infractinea de mita nu se aplica doar functionarilor ci oricarei persoane care primeste foloase necuvenite. Asa ca daca vor (si pot, in sensul ca nu "intervine" cineva), Becali & Co ar trebui, dupa un proces just (asta este a doua dilema, va fi un proces just din partea ambelor parti?) sa faca "porumbelul pacii" pe la Jilava.

    Insa, revin si spun: facem pariu ca Becali nu va pati nimic?
    • +2 (4 voturi)    
      normal (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 20:55)

      tito [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Corect!!
      el nu va pati nimik
      ca doar asa e in romania....
      furi intre 1 si 1000Euro esti bagat la rece pe viata
      intre 1000 si 10000 itzi da 2 ani cu suspendare
      intre 10000 si 100000 procesul se tergiverseaza se muta de colo colo pana omu moare sau ajunge la putere
      intre 100000 si 10000000000 esti IMPOSIBIL de trimis undeva sau de fortat intr-un anume fel dupa legea romaneasca.....
  • +9 (9 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 20 decembrie 2008, 19:24)

    The Saker [utilizator]

    parerea mea e ca se doreste ca becali sa fie muls bine de bani in toata tevatura asta, ei nu au nici un interes ca becali sa fie condamnat sau mai stiu eu ce; e voba pur si simplu de a-l face sa cotizeze la greu atat oficial (prin suma de 1.7 mil $ confiscata care probabil nu i se va returna si se va duce catre buget) cat mai ales la negru catre cei care trag sforile; ajunsese prea bogat si ciripea cam mult, caci e prostovan; acum o sa il puna cu botul pe labe; dupa ce decarteaza banu si il fac scapat, becali va incepe iar sa se creada buricul tarii, fiindca e un las de fapt si nu va recunoaste ca s-a pus capra in fata celor ce trag sforile. In fond si la urma urmei e un taran incult bagat in fata de altii mai destepti.
  • -2 (4 voturi)    
    ce despagubiri va primi? (Duminică, 21 decembrie 2008, 0:48)

    bucatar [anonim]

    daca cumva catiga Becali, e indreptatit sa ceara daune.
    1. va primi banii confiscati+dobanda aferenta
    2. onorariul avocatilor
    3.in caz de victorie va putea sustine ca respectivul milion reprezenta o investitie care nu s-a facut din cauza procurorilor deci alte daune. daca investitia respectiva valoreaza azi mai mult de 1 milion, sa zicem un milion jumate va putea cere inca 500 mii euro daune.
    4. si din nou onorariile avocatilor, cam 10% din suma ceruta+taxe de timbru

    estimez ca Gigi va lua minim 1 milion euro despagubiri de la dna si/sau statul roman.
    daca nu va primi despagubirile, va da romania in judecata, va castiga fara probleme si in acest caz obligatoriu romania are de plata cateva milioane de euro.
  • +1 (3 voturi)    
    "Profesionistii" de la DNA... (Duminică, 21 decembrie 2008, 9:23)

    Tepes [anonim]

    Papagalii si sarlele lui Morar de la DNA ar trebui in primul rand (daca tot sunt platiti cu sute de milioane de lei vechi pe luna...) sa faca diferenta intre "dare de mita" si PREMIERE (jucatorii ar fi fost recompensati daca ar fi aparat culorile clubului propriu, ar fi jucat cat mai bine si ar fi obtinut cel putin un punct, iar nu daca ar fi "trantit" meciul, caz in care intr-adevar ar fi fost de natura penala). Dar ce pretentii poti sa ai de la niste procurori incompetenti, numiti exclusiv pentru obedienta si executarea orbeste a "indicatiilor pretioase" venite de la "conducerea superioara de Partid si de stat" ?!

    Nu il apar pe oierul de Jiji, dar in acest caz 100% va castiga in instanta (daca nu in cea romaneasca, atunci sigur la CEDO - si va mai primi si despagubiri din partea statului roman!), iar sutele de mii de euro cheltuite deja pana acum de DNA cu "anchetarea" acestui "mare" caz de coruptie (in timp ce tara este praduita anual de miliarde si milarde de euro) nu vor constitui decat o noua TZEAPA data bugetului si noua tuturor, exclusiv pentru un show mediatic tipic DNA....
    • 0 (4 voturi)    
      ,,Profesionistule'' , PREMIERE este altceva (Luni, 22 decembrie 2008, 13:40)

      ION MOCANU [anonim] i-a raspuns lui Tepes

      PREMIEREA o face presedintele{spre exemplu} de club catre,, ANGAJATI'', nu o persoana din afara acelei organizatii.
      • 0 (0 voturi)    
        Mocanului Profesionist (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 12:01)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui ION MOCANU

        Dupa logica ta de kko nu ar mai trebui acordate niciun fel de premii decat de cei din interiorul organizatiilor din care face parte cel premiat. Deci adio Premiul Publicului, adio Premiul Nobel si adio Premiile Academiei Catzavencu. Hai ca m-ai dat pe spate cu logica ta de doi lei vechi. Apropos, pt o logica dintr-asta e musai sa faci vreo facultate ?
  • -1 (3 voturi)    
    Naivi dar pana unde? (Duminică, 21 decembrie 2008, 9:37)

    doi si-un sfert [anonim]

    Evident ca totul este o inscenare pusa la cale de tatuca Felix si alti cativa pentru a-l elimina pe Becali care este cam incomod...Naivii au luat-o de buna ca asta e adevarata lupta anticoruptie...Coruptia sta la masa cu oamenii politici(mai ales din PNL+PSD)si voi vreti sa-l vedeti legat pe Becali pentru o chestie care numai coruptie nu poate fi considerata...Vai de noi!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu se intampla nimic (Duminică, 21 decembrie 2008, 15:28)

    Bogdan [anonim]

    Eu cred ca nu se va intampla nimic. In justitie se face o diferenta intre intentie si fapta...Procuorii au inregistrat niste discutii care nu duc nicaieri...daca ei nu au fost in stare sa faca flagrantul. La fel ca in cazul caltabosul, in justitie nu se va putea demonstra nimic. Eu daca zic la un moment dat "te omor" cuiva nu inseamna ca il si omor...
  • -3 (5 voturi)    
    "Sinteti multi, da prosti" (parafrazare boier Mov (Duminică, 21 decembrie 2008, 20:28)

    micu [anonim]

    Eu nu inteleg de ce posteaza asa de multi oameni prosti tot felul de lucruri ilogice!!!..le place sa-si vada scrisul publicat pe net?
    E f. clar ca procurorii sint niste cretini care traiesc f bine pe banii nostrii; sa va zic de ce:
    1)Nu conteaza daca fotbalistii sint functionari sau nu, pt.ca:
    2)Becali nu a oferit bani ca fotbalistii sa piarda ci sa castige!!! Enorma diferenta!!!...si chiar nu au putut....pt. ca nimeni nu-si poate depasi limitele fizice, decat in cazuri exceptionale si fiind la mina adversarilor, astfel:
    a)de ce nu sint invinovatiti de coruptie cei care ofera premii boxerilor in caz de castig?
    b)de ce nu sint invinovatiti de coruptie cei de la Ministerul Culturii care i-au promis o bursa lui Costel Busuioc, daca castiga concursul in Spania?
    c)de ce nu sint invinovatiti de coruptie cei care ofera premii si contracte doamnelor care castiga concursurile de Miss Univers?
    d)e tentativa de coruptie daca cineva imi ofera mie un milion de euro daca la saritura in lungime realizez 10m cind recordul mondial e 9m???
    Dar cum sa inteleaga logica niste procurori obisnuiti sa bata si sa chinuie pe cei anchetati, ca singura metoda de a afla "adevarul"? (Apropo, nu sint fan Becali, dar ma deranjeaza cretinismul, mai ales cind cretinii sint platiti pe bani grei de mine!!!)
    Iar astia care va lasati prinsi in jocul idiotilor si stati sa analizati daca fotbalistii sint sau nu functionari publici, in loc sa vedeti ideea de baza, principiul, va rog sa va folositi creierele....iar daca Becali ar fi platit ca sa PIARDA aia meciul (nu sa castige!!!), atunci Da, era coruptie!!!
    • +2 (2 voturi)    
      sigu? (Luni, 22 decembrie 2008, 12:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui micu

      Amice, ia citeste textele de lege pe care cativa le-au citat in comentarii si verifica daca procurorii au sau nu in temeiul carei legi sa il infunde pe bkl.
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate :prea multi prosti posteaza ,inclusiv (Luni, 22 decembrie 2008, 13:43)

      ION MOCANU [anonim] i-a raspuns lui micu

      Jiji i-a platit=dare de mita, ptr castigul lui,adica ptr ca Steaua sa ramana in frunte. Clar?
    • -1 (3 voturi)    
      Cap ai-minte ce-ti mai tre (Luni, 22 decembrie 2008, 13:49)

      ION MOCANU [anonim] i-a raspuns lui micu

      n-ai logica omule. Gandeste mai mult, mult mai mult
  • -1 (3 voturi)    
    opinie (Luni, 22 decembrie 2008, 10:10)

    nemos [anonim]

    Fotbalistii profesionisti au statutul de liber profesionisti si in nici un caz nu pot fi asimilati functionarilor publici. Coroborarea art.147 cu art.254 este fortata.Oricum DNA este inventator de situatii juridice. Si au rupt dintii in greuceni si s-au gandit sa-si refaca imaginea sifonata. Fapta nu este prevazuta de legea penala, dar era prevazuta de regulamentul FRF in vigoare la acea data ,fiind asimilata unei contraventii ce se sanctiona cu amenda si depunctarea. Dar si baietii de la dna trebuie sa manance salarii grase si prime de porc din banul public. Aici vorbim intradevar de banul public risipit in vant.
    • +1 (3 voturi)    
      Functionari sunt si in firmele private.E greu de i (Luni, 22 decembrie 2008, 13:45)

      ION MOCANU [anonim] i-a raspuns lui nemos

      vezi titlu subiect.
  • -1 (3 voturi)    
    Domnule Mocanu va rog sa-mi explicati logica: (Luni, 22 decembrie 2008, 15:47)

    micu [anonim]

    1)Sa presupunem ca Dvs ati aflat ca aveti o tumoare complicata la creier si trebuie sa va operati; nu cunoasteti nici un medic dar prietenyul Dvs. este contabil sef la clinica de neurochirurgie; sotia Dvs. il roaga pe contabil sa-i promita chirurgului care va va opera 5000 euro premiu daca va salveaza viata...convorbirea este inregistrata de DNA...operatia este dificila si plina de riscuri si cu tot efortul facut de chirurg sa va salveze, muriti....sotia DVS, ar trebui arestata pt. coruptie, pe baza inregistrarilor DNA???
    2)Ar trebui sa fie arestat pt. coruptie tatal care zice fiului student:"daca iei anul fara nici o restanta si cu note peste 9, iti iau Logan?"

    sa fim seriosi si sa invatam sa gandim logic nu minati de sentimente sau resentimente pro sau contra lui JIJI...iubirea sau ura de Becali e una si dreptatea si logica sint altele!!!
  • 0 (2 voturi)    
    sa terminat caritasul acum urmeaza criza (Miercuri, 24 decembrie 2008, 21:24)

    pitu [anonim]

    bai hahalalelor nu var fi rusinata fata sa mai aveti tupeul macar sa deschideti acest subiect nociv pentruviitorul vostru ,gata a venit criza pe voi va vom cumpara pe nimic asa ca guvernul acum are sa va puna impozite mari iar ceea ce nu poate sa va ia prin inpozitare are sa va confiste nationalizeze sub diferit e forme asa ca bafta imi pare rau de acest on idiot care o sa traca la functia lui de pastun prin puscariile eu so good luck