Dosarul Valiza

Avocatul lui Becali: Fapta pentru care este acuzat nu exista / Victor Piturca: Nu cred ca sunt o victima colaterala in acest caz

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 18 decembrie 2008, 15:22 Sport | Fotbal

Piturca, trimis in judecata de DNA
Foto: AGERPRES
Decizia DNA de a-i trimite in judecata pe George Becali si Victor Piturca nu l-a surprins pe selectionerul Romaniei. "Dupa tot ce s-a intamplat, nu cred ca decizia de a ma trimite in judecata ar trebui sa mai mire pe cineva. Aveam semnale ca 99 la suta asa se va intampla, dar eu pina acum n-am primit nicio hartie oficiala ca sunt trimis in judecata", a declarat Piturca potrivit Mediafax, citat de gsp.ro.

"Nu este nicio favorizare a infractorului. Daca semnez ca martor la un precontract intre doua parti, nu stiu daca favorizez sau pe cine favorizez. Acum asta e situatia. Daca sunt vinovat, asta va decide instanta. Nu stiu daca sunt urmarit eu, ca persoana. Si nu cred ca sunt neaparat o victima colaterala in acest caz. Nu stiu cum sunt privit de cei care au instrumentat acest caz, dar, repet, eu nu am facut decat sa semnez un precontract", a adaugat selectionerul.

George Becali nu a dorit sa comenteze decizia DNA, declarand ca nu-l intereseaza. Avocatul sau insa e increzator ca instanta se va pronunta in favoarea clientului sau. "S-a finalizat urmarirea finala si s-a trimis in instanta. Nu e ceva anormal. Nu cunosc materialul de urmarire penala. Avem incredere in instanta de judecata si sunt sigur ca ne vor da dreptate. Se vor face cercetari pentru a se proba cele scrise in dosar si abia apoi se va da verdictul. Gigi Becali nu risca nimic. Fapta pentru care este acuzat nu exista" a declarat avocatul lui Becali, Catalin Ciubota, Telesport.
























1118 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    . (Joi, 18 decembrie 2008, 15:45)

    Mda [anonim]

    bineinteles, nimeni nu e de vina, nici ala care fura, nici ala care e corupt, nici ala care omoara. atunci cum de se tot duce de rapa tara asta, dar nimeni nu e de vina pt nimic?!
  • -1 (5 voturi)    
    nu exista infractiune! (Joi, 18 decembrie 2008, 15:59)

    bogdan [anonim]

    nu exista nici o infractiune in acest caz..va spune asta un judecator de profesie
  • -2 (4 voturi)    
    .... (Joi, 18 decembrie 2008, 17:03)

    SILVIU [anonim]

    Nu sunt un fan Becali,dar consider ca in cazul de fata nu consider ca este vinovat in vreun fel.
    • +1 (3 voturi)    
      consider... (Joi, 18 decembrie 2008, 17:38)

      Danitzi [utilizator] i-a raspuns lui SILVIU

      ...ca esti frate cu Becali, tu ai vazut ce ai scris? :)))))))
  • -3 (5 voturi)    
    @Mda (Joi, 18 decembrie 2008, 18:28)

    anti jhigodii [anonim]

    Ce legatura are furatul din tara asta cu Becali bai desteptule, tara se fura prin contracte cu statul unde devizul de executie se modifica de 5 ori pana la finalul lucrarilor. Te-ai trezit si tu...vai de capul tau
  • -2 (4 voturi)    
    @bogdan (Joi, 18 decembrie 2008, 18:31)

    anti jhigodii [anonim]

    corect, DNA trebuie sa regrete ca l-a impiedicat sa faca infractiunea prin descinderea la locul posibilei fapte inainte de infaptuirea ei. Si acum fac circ, exact ceea ce sunt ei de fapt, circari.
  • +2 (2 voturi)    
    pt. judecatoru de profesie de mai jos (Joi, 18 decembrie 2008, 18:43)

    parerea mea [anonim]

    daca acuzatia de coruptie e oarecum discutabila, eu cred ca cea de fals in acte, declaratii mincinoase si favorizarea infractorului este clara ca buna ziua. Piturca in momentul in care a semnat acel act stia foarte bine in ce scop semneaza (acela de a-i oferi un "alibi" lui becali) , stia ca contractul este postdatat si stia ca nu exista nici o vanzare de teren. Mai mult de atat, a facut declaratii mincinoase in momentul in care a fost audiat de dna.
    • -1 (1 vot)    
      Nu mai ganditi cu ... (Joi, 18 decembrie 2008, 19:55)

      George [anonim] i-a raspuns lui parerea mea

      Pentru tine toate astea sunt evidente dar in justitie trebuie probe. Ori probele astea nu exista.
      Convorbirea telefonica nu este proba. La tehnologia asta poti crea dialoguri fictive punand cap la cap franturi de conversatie luate de oriunde, de la televizor si sa creezi dialogul care te intereseaza. Eu lucrez in domeniul audio si sunt uimit de ce se poate face.
      Sunt convins ca inregistrarea telefonica prezentat de DNA e reala dar e inutila atat timp cat nu au alta proba