Primera Division / Etapa a 15-a / Getafe - Mallorca 4-1

VIDEO Cosmin Contra a deschis scorul in victoria lui Getafe impotriva echipei Mallorca

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2008, 10:48 Sport | Fotbal

Uche, omul serii pentru Getafe
Getafe a ajuns la al patrulea meci din Primera Division fara infrangere. Dupa egalul cu Barcelona (1-1), victoria impotriva galacticilor de la Real (3-1) si remiza cu Villarreal (3-3), echipa lui Contra a reusit o victorie frumoasa in fata formatiei Mallorca: 4-1.

Scorul a fost deschis in minutul 13, dupa ce Contra a marcat dintr-un penalty obtinut de Uche. Nigerianul a primit, in minutul 30, o pasa buna la mijlocul terenului, iar dupa o cursa frumoasa a marcat un gol superb. Peste doar doua minute, Aduriz marcheaza singurul gol al formatiei oaspete.

In repriza a doua Varela are sansa de a egala, insa portarul Licht are un instinct salvator. Contra paseaza in careu pentru ca Manu del Moral sa inscrie al treilea gol pentru Getafe, in minutul 71.  Cu doar cinci minute inainte de final, Gavilan stabileste scorul final: 4-1.

Dupa etapa a 15-a, Getafe se afla pe locul 9, cu 21 de puncte acumulate si la 17 puncte de liderul Barcelona.