Barcelona se impune pe final in El Clasico cu 2-0 (goluri Eto'o minutul 83 si Messi minutul 92) si pune stapanire pe Primera Division. Marele rival din Madrid se afla acum la 12 puncte distanta, iar sansele galacticilor la un nou titlu scad consideriabil dupa infrangerea de pe Nou Camp. Extraterestrii lui Guardiola castiga meritat derbiul Spaniei la capatul unei partide in care au mai ratat si o lovitura de la 11 metri, prin camerunezul Eto'o (70').

Fluier final de partida. Barcelona - Real Madrid 2-0

90+2 Messi marcheaza dupa o pasa a lui Henry. Barcelona - Real Madrid 2-0

90+1 Iese Xavi si intra Keita la Barcelona

90' Casillas vede cartonasul galben dupa proteste

88' Eto'o iese si intra Hleb

83' Eto'o marcheaza din apropierea portii dupa o recentrare a lui Puyol. Barcelona -Real Madrid 1-0

78' Palanca il ia la tinta pe Valdes dintr-o situatie de unu la unu cu portarul Barcelonei! Ocazie mare pentru oaspeti

76' Intra Van der Vaart in locul lui Higuain la Real Madrid

73' Intra Javi Garcia in locul lui Guti

72' Acelasi Casillas amana golul dupa un sut al lui Eto'o

70' Eto'o trage la semiinaltime penaltiul, dar Casillas respinge incredibil!

69' Lovitura de la 11 metri pentru Barcelona dupa un fault al lui Salgado

67' Cursa frumoasa a lui Henry pe stanga, dar centrarea sa nu ajunge la Eto'o. In faza urmatoare, varful camerunez este blocat in ultima clipa de Casillas

63' Busquets intra in locul lui Gudjohnsen

58' Messi nu ajunge la o centrare a lui Dani Alves

56' Eto'o prinde un sut puternic, mingea trece peste vinclul portii lui Casillas

52' Messi intarzie sutul si este blocat de apararea Realului

50' Raul trimite cu capul peste poarta lui Valdes

48' Casillas respinge cu greutate sutul lui Eto'o

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Barcelona - Real Madrid 0-0

Vezi aici cele mai importante ocazii din prima repriza:

44' Sutul lui Eto'o este respins de fundasii madrileni

40' Marquez primeste cartonas galben dupa un fault asupra lui Higuain

39' Casillas prinde o minge care ii era adresata lui Henry

36' Iese Sneijder si intra Palanca la Real Madrid

33' Casillas respinge un sut centare al lui Henry. Ocazie importanta pentru Barca

28' Sergio Ramos vede cartonasul galben. Messi a fost victima fundasului campioanei

26' Drenthe scapa singur cu Valdes, portarul Barcelonei are o interventie deosebita. Ocazie imensa pentru Real

24' Sneijder suteaza puternic, Valdes trimite in corner. Prima faza importanta a Madridului

22' Metzelder vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Eto'o

19' Abidal scapa singur cu Casillas si numai interventia la sacrificiu a lui Cannavaro face ca tabela sa ramana nemodificata

17' Yaya Toure dribleaza trei adversari, dar sutul sau este blocat de Metzelder

Lionel Messi este tinta faulturilor madrilene, Josep Guardiola protesteaza la deciziile arbitrului. Tehnicianul ii reproseaza centralului ca permite un joc foarte dur al oaspetilor

13' Dani Alves il deposedeaza perfect pe Drenthe intr-o situatie de unu la unu

12' Lovitura libera pentru Barca, executa Xavi, dar balonul nu ajunge la Samuel Eto'o

10' Higuain scapa spre poarta Barcelonei, dar Puyol intervine imperial

8' Combinatie Eto'o - Messi, Cannavaro intevine salvator

7' Henry suteaza, dar mingea trece putin pe langa poarta lui Casillas

6' Messi il dribleaza pe Sergio Ramos, dar sutul sau cu dreptul este respins cu greu de Casillas

4' Henry il intoarce pe Salgado, dar centrarea sa nu ajunge la Gudjohnsen

3' Prima faza mai importanta a Barcelonei, Sergio Ramos intervine si indeparteaza pericolul

In tribune se afla si Fernando Alonso, pilotul celor de la Renault

Inceput tare de meci, Henry si Messi simt acest lucru pe propria piele (ambii sunt faultati grosolan de jucatorii Realului)