Lazio - Inter 0-3 (0-2) | In derby-ul etapei din Serie A, Inter a castigat lejer pe Olimpico in fata rivalei Lazio. Scorul a fost deschis in minutul 3 de Walter Samuel, care a marcat din interiorul careului cu o superba lovitura de cap. Muntari a centrat perfect pentru argentinian, care nu a iertat. Inter a intrat la pauza cu un avantaj de doua goluri, gratie autogolului de toata frumusetea reusit de Mobido Diakite: reluare imparabila, mingea a lovit transversala si apoi a intrat in poarta. Ibrahimovici ('65) a stabilit scorul final in repriza a doua, cand a marcat superb, cu capul, desi se afla cu spatele la poarta. Kolarov a reusit si el sa inscrie din faza fixa pentru Lazio un minut mai tarziu, insa golul a fost anulat deoarece arbitrul de centru nu fluierase executarea loviturii libere. Inter se distanteaza in clasament la 9 puncte de Juve si AC Milan.