Bayern Munchen a invins cu 2-1 pe Hoffenheim, liderul-surpriza din Bundesliga. Adversara Stelei din Liga Campionilor a jucat ultimul meci din acest an pe Allianz Arena, in fata a 69.000 de spectatori dornici sa vada o victorie a bavarezilor.

Dupa o prima repriza indecisa, Hoffenheim a fost insa echipa care a deschis scorul prin golul de senzatie al lui Ibisevic (`49), dar campioana Germaniei a revenit si Lahm a inscris dupa o cursa nebuna de la jumatatea terenului, 11 minute mai tarziu. Cand oaspetii se pregateau sa termine turul pe primul loc in Bundesliga, cu 3 puncte avans in fata echipei lui Jurgen Klinsmann, a venit reusita italianului Toni din prelungirile meciului. Aceasta victorie a dus pe Bayern Munchen la egalitate de puncte, 34, cu Hoffeheim.

Bayern inchide definitiv anul cu deplasarea la Lyon, unde va disputa pozitia de lider in Grupa F a Ligii Campionilor cu Olympique.

Clasament Germania: 1. Hoffenheim 34p (16j), 2. Bayern 34p (16j), 3. Hertha 30p (15j).

Rezumat Bayern Munchen - Hoffenheim 2-1