Amintirile lui Dica: Dayro Moreno i-a spus lui Gigi ca nu am valoare

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2008, 18:56 Sport | Fotbal

Dica vrea acasa, in Liga 1
Foto: AGERPRES
Pe picior de plecare de la Catania, acolo unde nu a mai evoluat de partide bune, Nicolae Dica spune ca isi doreste mai mult ca oricand sa isi gaseasca o echipa la care sa joace. Fostul stelist precizeaza ca in timpul mandatului sau din Ghencea era cel mai criticat jucator de catre patronul Gigi Becali.

"Eram invatat cu criticile lui Gigi Becali. Nu critica pe altcineva, decat pe mine. M-a durut foarte mult. Patronul Stelei mi-a spus ca Dayro Moreno i-a zis ca nu imi pasa pentru ca a vazut ca nu am valoare. Imi doresc sa ajung la o intelegere cu o echipa. Atunci voi spune de ce nu am reusit in campionatul italian, unde este un joc mai tacticizat. A fost o greseala din partea mea ca am ales Catania. Din cate stiu, suta la suta ma voi desparti de ei", a precizat Dica la gsptv.

Transferat cu surle si trambite la Catania la inceputul sezonului, echipa pregatita de Walter Zenga, Dica nu s-a adaptat in Serie A si este foarte aproape de o revenire in Liga 1, la campioana CFR Cluj.























1299 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Dica fara frica... (Marţi, 2 decembrie 2008, 21:19)

    Tavi [anonim]

    Nicule, nu trebuie sa ne spui de ce nu ai reusit in Italia. E la mintea cocosului. Adica a ta. Acolo trebuie sa ai ambitie si ceva neuroni ca sa joci fotbal. Nu e ca la Steaua. Las' ca poate gasesti o echipa in Cipru si-ti revii. Fii tare!
  • +1 (1 vot)    
    Dayro are dreptate (Miercuri, 3 decembrie 2008, 1:46)

    Andrei [anonim]

    din ce a demonstrat Dica la Catania, Dayro Moreno are dreptate
  • +1 (1 vot)    
    DICA (Miercuri, 3 decembrie 2008, 8:08)

    egroeg [anonim]

    si cu ce a gresit DAYRO MORENO?
    imi pare rau pentru CFR CLUJ daca se vor pacali sa te includa in echipa.Tu nu vezi ca nici argesenii tai nu te mai baga in seama?
  • +1 (1 vot)    
    Suporterul si penibilul (Miercuri, 3 decembrie 2008, 10:53)

    Claudiu Vasilescu [anonim]

    As pune ramasag ca aceiasi indivizi care acum se dau glumeti cunoscatori de fotbal erau la picioarele lui Dica in urma cu 3 sezoane. Ca de altfel, o tara intreaga, care acum l-a uitat pe cel care atunci era cel mai bun jucator din campionatul nostru, iar acum...e un fel de masea stricata de care se leapada toti.
    Sunt convins ca daca va veni la CFR, ii va face pe multi sa isi muste mainile de necaz.
    Multa bafta, Dicanio !
  • 0 (0 voturi)    
    dayro (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:46)

    Cipri [anonim]

    Orice ar fi, Dayro este sub Dica si daca joaca intr-un picior. Oare ce vad toti la Dayro nu stiu. Habar nu are sa alerge (mereu e impiedicat, fara viteza), nu stie sa dribleze (nu l-am vazut facand o trecere de fundas), nu are sut (suteaza exact ca o fata, fara forta si pe centrul portii), nu are fizic sa-l ajute... dar el este diamantul Stelei.... GIGI casca ochii !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Dayro (Miercuri, 3 decembrie 2008, 15:14)

      www.peluza.org [anonim] i-a raspuns lui Cipri

      nu e asa...are tehnica buna, nu are viteza, dar e tanar si are timp sa avanseze...Dica e deja trecut de tinerete, daca a devenit lenes e greseala lui...acum 3 ani era cel mai bun fotbalist roman, avea o cota de cateva milioane, acum este deja un rateu si e evaluat la cateva sute de mii...sper sa isi revina...Dayro pe de alta parte joaca in nationala Columbiei, mai da cate un gol, cota ii creste constant...Becali are dreptate de data asta.
      • 0 (0 voturi)    
        Dayro (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:56)

        dragos [anonim] i-a raspuns lui www.peluza.org

        prietene il confunzi pe Dayro cu Toja.Cand a jucat Dayro in nationala Columbiei in cantonamentele cu echipa marita
        • 0 (0 voturi)    
          Dayro (Miercuri, 3 decembrie 2008, 20:51)

          www.peluza.org [anonim] i-a raspuns lui dragos

          A jucat 5 meciuri....a dat chiar si un gol Argentinei...nici eu nu cred ca e un jucator mare, dar macar poate creste in valoare (sportiv si financiar)...Dica e pe o panta descendenta...
          • 0 (0 voturi)    
            Dayro (Miercuri, 3 decembrie 2008, 23:38)

            dragos [anonim] i-a raspuns lui www.peluza.org

            cum am spus,in nationala MARITA a Columbiei .A jucat 5 meciuri?nu te contrazicda
            atunci Toja e superfotbalist ca asta e titular la columbia.uita-te cum arata Steaua condusa de Dayro(din teren)si cum arata cand era condusa de Dica.
  • +1 (1 vot)    
    Dica (Miercuri, 3 decembrie 2008, 11:51)

    www.peluza.org [anonim]

    1. Ma indoiesc ca JJ l-ar asculta pe Dayro Moreno...credeti ca JJ se conveseaza in spaniola cu el sau ce?
    2. E intr-adevar evident de ce nu a reusit Dica in Italia...ptr ca e un fotbalist tehnic, dar lenes...nu ii place sa alerge, nu ii place sa puna umarul la munca echipei...pacat, pentru ca tehnica are...poate la CFR Cluj o sa isi revina, dar si acolo se alearga destul...
  • 0 (0 voturi)    
    Dica (Miercuri, 3 decembrie 2008, 17:53)

    dragos [anonim]

    Pacat!Pana sa plece Dica a avut o perioada mai putin buna,dar inainte cand Steaua avea succes in Europa Dica era Steaua nu Gigi .Dica daca isi revine e cu o clasa peste toti jucatorii din campionat.
    Iar "bambi" Dayro ar face bine sa taca degeaba stie sa dribleze ca fotbal nu stie nu e in stare sa faca o faza,daca il urmariti el nu da pasa decat la cel mai apropiat coechipier ori e miop ori nu stie fotbal.
    unmijlocas bun e ala care da pase bune nu care dribleaza spre propia poarta.
    Dayro n-a dat pase in toata viata lui cate a dat Dica intr-un meci bun.
  • 0 (0 voturi)    
    Dicanio (Joi, 4 iunie 2009, 1:50)

    B@tm@n [anonim]

    un nume pe care oricare suporter stelist il ataseaza marilor succese ale Stelei din acest deceniu.Fata de Dayro Dica totusi a mai facut ceva acest Dayro este un jucator de liga judeteana.Si inca ceva pentru asa zisi suporteri sa-l compari pe Dica cu Dayro e o prostie