Fiorentina Fiorentina pierde la limita, scor 1-0, derbi-ul etapei cu numarul XIV din Serie A impotriva Romei, de pe Stadio Olimpico, reusita lui Francesco Totti din minutul 59 fiind decisiva. Adrian Mutu a bifat toate cele 90 de minute pentru formatia Viola, evolutia sa nefiind insa una deosebita. Inter Milano continua cursa pentru un nou Scudetto dupa victoria cu 2-1 in fata celor de la Napoli, in timp ce Atalanta a invins cu 2-0 pe Lazio.

Partidele de duminica din Serie A:

Atalanta - Lazio 2-0 (Valdes 54', Floccari 68')

Cagliari - Sampdoria 1-0 (Jeda 48')

Genoa - Bologna 1-1 (Sculli 55' - Di Vaio 62')

Inter - Napoli 2-1 (Cordoba 16', Muntari 24' - Lavezzi 36')

AS Roma - Fiorentina 1-0 (Totti 59')

Siena - Torino 1-0 (Maccarone 19')

Udinese - Chievo 0-1 (Felipe autogol 87')

Palermo - AC Milan 3-1 (Miccoli 50', Cavani 59, Simplicio 80' - Ronaldinho 83')

S-au disputat sambata:

Juventus - Reggina 4-0 (Camoranesi 28', Amauri 44', Chiellini 62', Del Piero 74')

Catania - Lecce 1-1 (Paolucci 16' - Castillo 69')

Urmareste aici comentariul text al partidei AS Roma - Fiorentina 1-0.

Fluier final de partida. AS Roma - Fiorentina 1-0.

90+5' O centrare in careul roman trece prin fata lui Gilardino, cel care nu reuseste sa o impinga in poarta. Mare ocazie de gol pentru Fiorentina

90+1 Lovitura libera pentru Fiorentina, Mutu trimite insa peste poarta

83' Mutu patrunde frumos, dar exagereaza cu driblingurile si este deposedat

81' Baptista trimite in transversala dupa un sut violent

79' Pazzini este blocat in momentul sutului. Ocazie importanta pentru echipa Viola

In ultimele minute Fiorentina preseaza cu toate liniile in cautarea egalarii

72' Mutu centreaza pentru Gilardino, dar fostul atacant al Milanului este blocat

69' Mexes respinge cu capul o centrare care ii era adresata lui Mutu

68' Frey intervine salutar la un sut al lui Brighi

Fiorentina a iesit mai mult la joc, oaspetii nu mai au ce pierde

61' Mutu trimite cu capul peste poarta lui Doni. Fotbalistul roman a cerut un fault dupa un contact cu unul dintre fundasii romani

59' Francesco Totti deschide scorul cu un sut puternic de la 16 metri. Mingea trece pe sub Frey. Roma - Fiorentina 1-0

Fata de primele 45 de minute cand a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai Fiorentinei, Adrian Mutu are o evolutie discreta in repriza secunda

Roma domina steril partida, Fiorentina incearca sa loveasca pe contraatac

46' Faza frumoasa a romanilor, sutul lui Totti este deviat in corner

A inceput repriza a doua pe Stadio Olimpico

Fluier final de prima repriza. AS Roma - Fiorentina 0-0

41' De Rossi trimite in bara dintr-o lovitura libera. Mingea a fost deviata de Gamberini

37' Mutu misca usor o minge pentru Vargas, dar sutul acestuia este unul ratat

36' Gilardino nu ajunge la o minge centrata de Vargas

35' Vargas trimite mult pe langa poarta lui Doni

Dupa primele 30 de minute rezultatul de egalitate este unul just, ocaziile de gol fiind impartite

23' Mutu este agatat in careul de 6 metri de Juan, centralul nu acorda nimic

20' Vucinic trimite cu capul peste poarta lui Frey

14' Adrian Mutu este blocat in ultima clipa de Mexes, mare ocazie pentru Fiorentina

13' Santana trimite pe langa dupa o masa deosebita a lui Mutu

AS Roma domina partida in aceste momente

10' Totti scapa de marcajul lui Kroldrup, suteaza puternic, dar Frey are o interventie de zile mari. Ramane 0-0

8' Montolivo suteaza puternic, Doni retine in doi timpi

6' Frey intervine la o faza periculoasa a gazdelor

Partida este una echilibrata, se joaca pe contre

4' Totti suteaza in zidul oaspetilor dintr-o lovitura libera de la 23 de metri

2' Mutu suteaza splendid dintr-o lovitura libera, Doni scoate miraculos in corner

1' Juan trimite cu capul putin peste poarta lui Frey. Mare ocazie pentru Roma

Partida a inceput la ora 16.00

AS Roma: 32 Doni, 77 Casetti, 5 Mexes, 4 Juan, 17 Riise, 20 Perotta, 16 De Rossi, 33 Brighi, 19 Baptista, 9 Vucinic, 10 Totti

Fiorentina: 1 Frey, 14 Zauri, 5 Gamberini, 2 Kroldrup, 6 Vargas, 22 Kuzmanovic, 88 Felipe Melo, 18 Montolivo, 24 Santana, 11 Gilardino, 10 Adrian Mutu