Meci amical

Romania - Georgia 2-1/ Romania invinge, dar nu convinge

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 19 noiembrie 2008, 18:57 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Nationala lui Piturca s-a pregatit temeinic pentru preliminariile Mondialului din 2010 impotriva marii echipe a Georgiei, scor 2-1, reusitele lui Marica, minutul 63, si Goian, minutul 70, spaland rusinea unei evolutii mult sub asteptari a tricolorilor. Intr-o atmosfera pe masura jocului prestat de Radoi si compania, selectionerul a bifat ultimul test inainte de cruciala confruntare cu Serbia, formatie care a spulberat cu 6-1 pe Bulgaria.


Fluier final de partida. Romania - Georgia 2-1.

Se arata trei minute de prelungire

Cu avantaj de un gol pe tabela de marcaj, elevii lui Victor Piturca nu mai forteaza, partida devenind una anosta

78' Tanase suteaza aproape de vinclul portii lui Lomaia

77' Tanase centreaza, Gigel Bucur trimite cu capul, dar apararea oaspetilor trimite in corner

72' Odikadze si Rat primesc cartonasele galbene dupa o altercatie

70' Goian marcheaza si aduce Romania in avantaj dupa un sut de la mai putin de doi metri. Romania - Georgia 2-1

62' Marica inscrie cu capul dupa o centrare a lui Cocis. Romania - Georgia 1-1


61' Iese Martsvaladze (autorul golului din minutul 11) si intra Odikadze

60' Iese Nicolita si intra Gigel Bucur

59' Rat centreaza, Marica trece pe langa minge si pe langa egalare

57' Mchedzidze intra in locul lui Aleksidze

54' Costea dribleaza frumos, dar sutul sau este unul dezamagitor

52' Aleksidze scapa singur cu Pantilimon, dar intarzie sutul iar faza ramane fara rezultat. Mare ocazie de gol pentru oaspeti

46' Goian, Tanase, Pantilimon si Ropotan au intrat in locul lui Lobont, Lazar, Tamas si Tames.

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Romania - Georgia 0-1


46' Tames trage cu stangul, dar mingea trece pe langa poarta georgienilor

Se arata un minut de prelungire

Dupa cateva minute in care tricolorii au dat senzatia ca vor si ca pot sa joace fotbal, Romania incheie repriza asa cum a inceput-o, adica foarte slab

38' Costea este blocat in ultimul moment de apararea oaspetilor. Romania a trecut pe langa egalare

37' Ghvinlanidze este aproape de autogol

Georgienii au luat partida in serios, in timp ce elevii lui Victor Piturca dau senzatia ca acum s-au intalnit pentru prima data pe terenul de joc

29' Martsvaladze trimite de doua ori catre poarta lui Lobont, de fiecare data este blocat. In faza urmatoare, gruzinii sunt aproape de golul doi

27' Marica trimite dintr-o lovitura libera peste poarta oaspetilor

26' Ramadze primeste cartonasul galben

26' Marica este aproape de egalare dupa un sut de la aproximativ 6 metri

25' Iese Ogararu si intra Panin

21' Costea suteaza in peluza

Atmosfera pe stadionul din Stefan cel Mare este una dezolanta, cu aproximativ 2500 de spectatori. Putinii microbisti prezenti la meci se multumesc sa-l injure pe Mirel Radoi, jucatorul marii rivale Steaua

Romania presteaza un joc foarte slab, fara orizont, cu multe pase gresite

14' Rat centreaza, Cocis trimite cu capul, dar Lomaia retine cu mare greutate. Cea mai mare ocazie a Romaniei

11' Martsvaladze deschide scorul cu un sut plasat pe coltul scurt dupa o ezitare a lui Mirel Radoi. Romania - Georgia 0-1


7' Nicolita centreaza paralel cu poarta oaspetilor, niciun coechipier nu ajunge la minge

6' Tames suteaza pe coltul scurt, dar Lomaia retine

In primele 5 minute nicio faza notabila la cele doua porti

Partida a inceput la ora 20.30

Romania: Lobont - Ogararu, Tamas, Radoi, Rat - Lazar, Iulian Tames - Nicolita, Cocis, Fl. Costea - Ciprian Marica.

Georgia: 1 Lomaia, 2 Ghvinlanidze, 3 Salukavadze, 4 Kvakhadze, 5 Kandelaki, 7 Daushvili, 8 Aleksidze, 9 Martsvaladze, 14 Gotsiridze, 16 Ramadze, 17 Kobiashvili




















4481 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Rusine (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:07)

    Ion [anonim]

    Jocul Romaniei e de toata jena. Asa se intampla cand campionatul intern este plin de jucatori de mana a doua din strainatate.
    • +1 (1 vot)    
      campionat ro (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:18)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      strainii ca strainii,baiu' mare-i cu valizele...
    • +1 (1 vot)    
      Uite cum joaca finu radoi (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:23)

      thereauristu [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Asta inaintea strainilor. Toti o apa si-un pamint, asa e cind conduc ciobanii...
    • +3 (3 voturi)    
      avem (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:41)

      carcotasu [anonim] i-a raspuns lui Ion

      jucatori din strainatate de mana a doua, pentru ca romanii sunt de mana a 100-a!

      nationala Romaniei are doua mari probleme: antrenorul si jucatorii! in rest toate-s bune: salariul merge!
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:32)

    firestarter [anonim]

    mi-e rusine cu o asa nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe ce canal se transmite meciul? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:38)

    Cristi [anonim]

    Nu sunt in tara si caut de juma de ora pe ce canal se transmite meciul in direct. N-am pomenit asa ceva, nici unde sa nu scrie ce canal transmite meciul ..

    Merci!
    • 0 (0 voturi)    
      antena 1 (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:44)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      radooooi! iesi afara.
    • 0 (0 voturi)    
      antena 1 (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:44)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      radooooi! iesi afara.
    • 0 (0 voturi)    
      Meci in direct... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:48)

      rogabone [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Antena 1 si frf.ro
      • 0 (0 voturi)    
        Merci! (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:57)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui rogabone

        frf.ro am incercat mai devreme si nu mergea. dar din fericire prind antena 1 :) Merci inca o data!

        Si eu l-as schimba pe Piturca. Nu sunt de acord ca nu avem jucatori buni, mi se pare ca tactica pe care le-o impune Piturca e nepotrivita: am vazut in ultima vreme multe meciuri unde jucam "englezeste", cu pase lungi, care rar ajung.. Noi niciodata nu am ajucat asa; jocul nostru e pe jos, rapid, suntem tehnici, pasele lungi sunt (gooooool :) ) in dejavantajul nostru.

        Dar in locul lui Piturca nu stiu pe cine as pune! Dan Petrescu imi place ...
        • 0 (0 voturi)    
          frf.ro (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:16)

          rogabone [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          pe frf.ro am vazut eu repriza a doua.. si s-a vazut bine.. n-au fost probleme..
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai bun antrenor: Pitzi (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:41)

    Ionel [anonim]

    Cea mai buna echipa din lume are, bineinteles, cel mai bun antrenor din lume! Extrem de responsabil, care isi asuma intotdeauna greselile!

    Cit timp Pitzi si M.Sandu nu vor pleca definitiv din fotbal (eventual se vor duce in Parlament) echipa nationala nu se va mai califica la vreun campionat!
  • 0 (2 voturi)    
    Alta gresala... (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:51)

    vali [anonim]

    Pe langa jocul oribil al selectionatei noastre, nu m-am putut opri sa nu remarc ca, dupa cate ne spune Hotnews, Lobont a fost inlocuit la pauza de Pantilimon.

    Cu toate acestea, "Aleksidze scapa singur cu Lobont" in minutul 52. Sa intelegem ca Alex ala l-a alergat pe Lobont pana la vestiare si l-a prins tragand o dusca si un fum in cabina de dus, in intimitate, sau cum? Sau poate avea altceva de impartit cu el...
  • 0 (2 voturi)    
    E bine (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:54)

    Ioan Gura de Aur [anonim]

    nu va suparati mai baieti, fiti buni crestini.
    dupa toate necazurile lor le facem si noi o bucurie, nu?
    noi oricum suntem numai fitze la sportul asta asa ca nu conteaza.
    Hai Georgia!
  • 0 (0 voturi)    
    propun (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:45)

    unu [anonim]

    ca salariile jucatorilor si antrenorului sa fie injumatatite.

    sau salariile sa fie data pe masura numaului de puncte acumulate si a diferentei intre golurile primite si data.

    daca diferenta e negativa, inseamna ca ei ar trebui nu sa primeasca ci sa dea bani!
  • +2 (2 voturi)    
    am bifat inca o mediocritate (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 22:52)

    acidutzu [anonim]

    domnul Pitzi ne pregateste pentru o posibila infingere cu Serbia.Este o echipa fara o idee de joc.Nicolita cel hulit este portdrapelul Nationalei.Nu trebue echipe puternice pentru a ne confrunta in meciuri amicale,ar fi prea mare deceptia .
    • 0 (0 voturi)    
      SELECTIA JUCATORILOR DE TOATA JENA (Joi, 20 noiembrie 2008, 9:17)

      cat mai rabdam? [anonim] i-a raspuns lui acidutzu

      in continuare criteriile sunt impresarii, nu valoarea jucatorilor. Ciobanul, cica daca are bani, el face echipa la Steaua, dar o face si la nationala, Radoi, joaca cum vrea el - fundas central. Cred ca au discutat mutarea asta al cazinou, nu? preteni, buni, se ajuta , la nevoie.
  • 0 (0 voturi)    
    Demult nu ma mai uit la aceste meciuri (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 23:07)

    Cioara din varful parului [anonim]

    O adunatura de impiedicati, insa fuduli nevoie mare.
    Cam asta e respectul pe care-l port echipei nationale de fotbal a Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    joc ?????? (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 23:08)

    Avi [anonim]

    Care joc ?
  • +1 (1 vot)    
    frumos.... (Joi, 20 noiembrie 2008, 9:24)

    liviu [anonim]

    cu piti antrenor eu fac pariu ca:
    cu franta MAXIM 1 punct
    cu austria MAXIM 4 puncte
    cu serbia MAXIM 3 puncte
    concluzia e ca stam acasa, nu prindem nici barajul, e trist da e adevarat

    jucatori nu avem decat 2-3, antrenor nu avem (poate vine unu bun dupa ce o dam in bara la calificarea asta)... , dar o sa avem stadiun in 2-3 ani :D
    oricum nu e posibil... georgia o echipa de 2 lei a dat minim 1 milion pe an pentru a-l aduce pe couper !!! noi, nationala cu pretentii avem niste carpaci de antrenori...
  • 0 (0 voturi)    
    lasaneeeee (Joi, 20 noiembrie 2008, 11:24)

    mozzy [anonim]

    piti trebuie sa plece.... cat nationala mai are o sansa sa se califice la turneul final.

    e incredibil, cum si cu echipa georgiei, romania termina meciul baricadati in propriul careu aparand un rezultat de 2-1 chinuit si norocos. incredibil si rusinos. noroc ca echipa georgiei e o echipa slaba, desi cu putin noroc puteau pleca cu un egal sau o victorie.