Nationala lui Piturca s-a pregatit temeinic pentru preliminariile Mondialului din 2010 impotriva marii echipe a Georgiei, scor 2-1, reusitele lui Marica, minutul 63, si Goian, minutul 70, spaland rusinea unei evolutii mult sub asteptari a tricolorilor. Intr-o atmosfera pe masura jocului prestat de Radoi si compania, selectionerul a bifat ultimul test inainte de cruciala confruntare cu Serbia, formatie care a spulberat cu 6-1 pe Bulgaria.

Fluier final de partida. Romania - Georgia 2-1.

Se arata trei minute de prelungire

Cu avantaj de un gol pe tabela de marcaj, elevii lui Victor Piturca nu mai forteaza, partida devenind una anosta

78' Tanase suteaza aproape de vinclul portii lui Lomaia

77' Tanase centreaza, Gigel Bucur trimite cu capul, dar apararea oaspetilor trimite in corner

72'Odikadze si Rat primesc cartonasele galbene dupa o altercatie

70' Goian marcheaza si aduce Romania in avantaj dupa un sut de la mai putin de doi metri. Romania - Georgia 2-1

62' Marica inscrie cu capul dupa o centrare a lui Cocis. Romania - Georgia 1-1

61' Iese Martsvaladze (autorul golului din minutul 11) si intra Odikadze

60' Iese Nicolita si intra Gigel Bucur

59' Rat centreaza, Marica trece pe langa minge si pe langa egalare

57' Mchedzidze intra in locul lui Aleksidze

54' Costea dribleaza frumos, dar sutul sau este unul dezamagitor

52' Aleksidze scapa singur cu Pantilimon, dar intarzie sutul iar faza ramane fara rezultat. Mare ocazie de gol pentru oaspeti

46' Goian, Tanase, Pantilimon si Ropotan au intrat in locul lui Lobont, Lazar, Tamas si Tames.

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Romania - Georgia 0-1

46' Tames trage cu stangul, dar mingea trece pe langa poarta georgienilor

Se arata un minut de prelungire

Dupa cateva minute in care tricolorii au dat senzatia ca vor si ca pot sa joace fotbal, Romania incheie repriza asa cum a inceput-o, adica foarte slab

38' Costea este blocat in ultimul moment de apararea oaspetilor. Romania a trecut pe langa egalare

37' Ghvinlanidze este aproape de autogol

Georgienii au luat partida in serios, in timp ce elevii lui Victor Piturca dau senzatia ca acum s-au intalnit pentru prima data pe terenul de joc

29' Martsvaladze trimite de doua ori catre poarta lui Lobont, de fiecare data este blocat. In faza urmatoare, gruzinii sunt aproape de golul doi

27' Marica trimite dintr-o lovitura libera peste poarta oaspetilor

26' Ramadze primeste cartonasul galben

26' Marica este aproape de egalare dupa un sut de la aproximativ 6 metri

25' Iese Ogararu si intra Panin

21' Costea suteaza in peluza

Atmosfera pe stadionul din Stefan cel Mare este una dezolanta, cu aproximativ 2500 de spectatori. Putinii microbisti prezenti la meci se multumesc sa-l injure pe Mirel Radoi, jucatorul marii rivale Steaua

Romania presteaza un joc foarte slab, fara orizont, cu multe pase gresite

14' Rat centreaza, Cocis trimite cu capul, dar Lomaia retine cu mare greutate. Cea mai mare ocazie a Romaniei

11' Martsvaladze deschide scorul cu un sut plasat pe coltul scurt dupa o ezitare a lui Mirel Radoi. Romania - Georgia 0-1

7' Nicolita centreaza paralel cu poarta oaspetilor, niciun coechipier nu ajunge la minge

6' Tames suteaza pe coltul scurt, dar Lomaia retine