Ialomitenii s-au calificat in sferturile de finala castigand la limita un meci controlat cu autoritate din primul si pana in ultimul minut. Danalache a deschis scorul in minutul 82, dintr-un penalty pe care in prima instanta Gribauskas l-a aparat, insa a resprins in fata, in piciorele atacantului Unirii. Lovitura de pedeapsa a fost usor acordata, insa trebuie mentionat ca in minutul 67, Galamaz a fost impins in careu, dar centralul Bogaciu nu a dictat penalty, desi se impunea.

Galatenii parca au vrut sa scape de Cupa Romaniei. Singurele ocazii ale elevilor lui Grigoras au aparut in minutul 11, cand Jelev a sutat puternic peste transversala si in minutele de prelungire, cand portarul Grigore a respins in fata "torpila" lui Iorga. In rest, partida a fost la discretia jucatorilor lui Petrescu. Mara ('16), Galamaz ('33), Frunza ('62) si Todoran ('84) puteau face diferenta, insa de fiecare data s-a opus Gribauskas. Todoran a marcat in minutul 76, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. Unirea s-a impus insa in final, prin golul reusit de Danalache in minutul 82 si invind pentru a doua oara pe Otelul in ultimele trei zile.

'90+2 Grigore boxeaza in fata sutul lui Iorga

'84 Todoran scapa de marcajul lui Bourceanu, ii paseaza in fata portii lui Onofras dar atacantul Unirii nu ajunge mingea

'82 Gol Unirea! Penalty pentru ialomiteni: Danalache suteaza pe mijloc, Gribauskas respinge, mingea ajunge tot la atacantul Unirii care preia si suteaza puternic in plasa: Unirea Urziceni - Otelul Galati 1-0

'76 Greseala incredibila a lui Gribauskas, mingea ajunge la Todoran care marcheaza insa golul e anulat pe motiv de offside

'67 Galamaz este impins in careu de Cojoc, dar arbitrul Bogaciu nu acorda penalty

'62 Frunza nu ii paseaza lui Mara, prefera sa traga cu efect de la marginea careului si Gribauskas retine cu usurinta

'52 Danalache primeste o pasa in fata portii, dar da pe langa minge

'46 a inceput a doua repriza

'45+2 Pauza. Unirea Urziceni - Otelul Galati 0-0

'40 Gribauskas retine usor sutul lui Todoran

'33 Frunza centreaza perfect pentru Galamaz, dar fundasul nu poate sa inscrie din doi metri

'30 Gomes trage de la 30 de metri pe langa poarta

'24 Gribauskas retine greu sutul lui Frunza

'23 jucatorii Unirii au posesia mai buna, dar nu si-au mai creat nicio ocazie

'16 Mara scapa pe contraatac, dar suteaza din interiorul careului in portarul Gribauskas