AS Roma a remizat, sambata seara, in deplasare (1-1) cu Bologna. Totti a deschis scorul, marcand golul 167 pentru Roma. Pregatit sa sarbatoreasca meciul 400 din Serie A, Totti a primit lovitura de gratie de la un coechipier: Cicinho a marcat un autogol in minutele de prelungire ale partidei.

Capitanul lui AS Roma este cel mai longeviv jucator al clubului. Tottigoal joaca pentru aceasta echipa de 19 ani. Patru ani i-a petrecut la echipa de juniori, iar la 16 ani Totti ajunge deja la prima echipa.

De cinci ori Fotbalistul Anului in Italia (2000, 2001, 2003, 2004, 2007), Totti este recunoscut pentru executiile sale, dar si pentru determinarea de care da dovada in fiecare partida. Anul acesta accidentarile l-au facut sa piarda meciuri importante pentru echipa sa. Italianul nu a facut parte din lotul Romei in sferturile de finala ale Ligii Campionilor impotriva lui Manchester United. Totti a suferit o leziune partiala a ligamentului incrucisat anterior al genunchiului drept, iar in august, la Supercupa Italiei, s-a accidentat la glezna dreapta. Problemele medicale l-au tinut departe de gazon, dar capitanul Romei este in continuare iubit si incurajat de fanii echipei.

Totti a inscris cele mai multe goluri (14) din Serie A impotriva echipei Parma. Golul sau de debut in cea mai importanta competitie inter-cluburi, Liga Campionilor, a fost reusit in ziua neagra a Amercii: 11 septembrie 2001. Totti a marcat atunci singurul gol al italienilor. Meciul s-a incheiat in favoarea spaniolilor de la Real Madrid: 2-1.

Maniera in care se bucura dupa fiecare gol e la fel de cunoscuta ca si executiile sale, ritual pe care l-a dobandit dupa ce s-a nascut fiul sau.

Totti este si un filantrop. Ambasador al Unicef, capitanul Romei a editat o carte cu bancuri, iar banii obtinuti din vanzari au fost donati copiilor nevoiasi. Unele din aceste glume sunt filmate ca scurte clipuri, in care actorii principali sunt Totti, Del Piero, Buffon si Cassano.

Totti s-a retras de la echipa nationala a Italiei, imediat dupa castigarea Campionatului Mondial din 2006.