FC Timisoara - Dinamo Bucuresti 0-3 / Dinamo e numarul 1!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:01 Sport | Fotbal

Un nou meci cu scantei intre timisoreni si dinamovisti
Foto: AGERPRES
Raspunsurile la intrebarea "Cine merita sa fie lider?" le-au oferit Brezinsky, Danciulescu si Cisovsky. Daca nu gresea poarta, Brezinsky ar fi reusit golul etapei. Insa mingea centrata de Bostina a fost plasata de Brezinsky in coltul lung al portii lui Pantilimon, iar ros-albii conduceau cu 1-0 inca dinainte ca meciul sa inceapa cu adevarat.

Bucur ('15) si Karamyan ('26) si-au incercat norocul in fata portii lui Lobont, insa "cainii" puteau hotari soarta partidei in minutul 29. Danciulescu pleaca pe contraatac, Milhazes nu ii rezista decarului dinamovist care centreaza insa Miranda reia din 3 metri in Pantilimon, permitandu-i portarului timisorean o interventie spectaculoasa si nesperata.

Incepe repriza a doua. Timisorenii incearca sa construiasca, dar Danciulescu, care a fost cel mai bun de pe teren, a marcat cu o executie de atacant de clasa: preluare din alergare si sut cu spitul, mingea atinge bara din dreapta si apoi intra in poarta ('51). Fundasul Milhazes era simplu spectator. De-acum incolo, pentru Dinamo este o joaca. Pase simple la mijlocul terenului, combinatii cu calm, din prima. Andrei Cristea pune bomboana pe coliva cu un gol norocos, mingea fiind deviata de fundasul Cisovsky ('67). Incurajati de public, timisorenii au incercat golul de onoare insa fara folos: Dinamo pleaca din nou neinvinsa de la Timisoara.

ACCESEAZA LINKUL PENTRU A VEDEA CLASAMENTUL, REZULTATELE SI PROGRAMUL ETAPEI A 14-A!



'90+3 Final. FC Timisoara - Dinamo Bucuresti 0-3
'89 Ropotan este si el eliminat!
'85 Gest incredibil al lui Bostina care primeste pentru proteste al doilea galben si e eliminat. Rednic se uita socat spre teren si nu ii vine sa creada
'78 Lobont se arunca la sacrificiu in ghetele lui Goian si Brezinsky si respinge incredibil
'74 Parks trage in blocajul lui Tamas, dinamovistii pleaca pe contraatac, Danciulescu ii paseaza lui Andrei Cristea, insa atacantul e surprins in offside
'67 Gol Dinamo! Andrei Cristea, intrat in locul lui Miranda, marcheaza din interiorul careului, sutul fiind deviat de Cisovsky: FC Timisoara - Dinamo 0-3
'62 Pantilimon respinge in fata sutul lui Cristea
'59 Bucur scapa de marcajul lui Izvoranu, dar suteaza pe langa poarta
'55 Karamyan paseaza spre Bucur, dar Lobont e atent, iese rapid din poarta si retine mingea
'51 Gol Dinamo! Danciulescu marcheaza din interiorul careului cu o executie de atacant de clasa: preluare si sut cu spitul, mingea atinge bara din dreapta si apoi intra in poarta: FC Timisoara - Dinamo Bucuresti 0-2
'47 Alexa paseaza spre Bucur, Tamas respinge
'46 a inceput a doua repriza

'45+1 Pauza. FC Timisoara - Dinamo Bucuresti 0-1
'41 actiune frumoasa a lui Cristea, care trece de doi jucatori, ii paseaza in careu lui Danciulescu, acesta prelungeste pana la Torje care suteaza bine, insa Pantilimon retine
'34 Magera reia slab cu capul, Lobont retine
'29 contraatac ucigator al lui Dinamo, Danciulescu patrunde in careu, ii centreaza lui Miranda, argentinianul trimite mingea cu capul insa Pantilimon respinge senzational
'28 ratare mare a lui Dinamo: timisorenii resping gresit, mingea ajunge la Cristea insa, din pozitie foarte buna, rateaza executia
'26 Karamyan trage putin pe langa poarta
'25 dinamovistii recupereaza foarte bine la mijocul terenului, timisorenii nu au mai initiat o actiune periculoasa de zece minute
'17 Suporterii lui Dinamo afiseaza un banner cu mesajul Zambon e beton si starnesc mania fanilor gazdelor
'15 actiune frumoasa a timisorenilor, Magera ii paseaza cu calcaiul lui Karamyan, armeanul centreaza si Bucur din 5 metri trimite pe langa
'11 Dinamo este in avantaj! Bostina bate libera o lovitura libera acordata in urma unui fault asupra lui Torje, iar mingea este deviata in poarta de fundasul gazdelor, Brezinsky: FC Timisoara - Dinamo Bucuresti 0-1
'9 Karamyan patrunde in careu si trage peste poarta
'6 doua incercari de a-l angaja pe rapidul Bucur, insa Goian si Blay rezolva
'3 inceput crispat de partida. Galeria timisorenilor a facut o coregrafie impresionanta. 30.000 de suporteri incurajeaza gazdele pentru o victorie de orgoliu in fata lui Dinamo, echipa pe care nu au mai invins-o din 1997.
'1 a inceput partida

Formatii de start:

FC Timisoara:
Pantilimon - Badoi, Brezinsky, Cisovsky, Milhazes - Stancu (Goga '56), Alexa, Borbely (Parks '56) , Karamyan - Magera, Bucur
Rezerve: Taborda, Parks, Arm. Karamyan, Luchin, Rusici, Goga, Abiodun

Dinamo:
Lobont - Blay, Goian, Tamas, Izvoranu - Torje (Mitea '79), Ropotan, Ad. Cristea, Bostina - Miranda (Andrei Cristea '64), Danciulescu (Diakite '88)
Rezerve: Dolha, Homei, Mitea, A. Cristea, Diakite, Ze Kalanga, Marcu























6449 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    lider (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 19:27)

    alpha [utilizator]

    Timisoaraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Poli (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 20:54)

    Angelik [anonim]

    Hai Poliiii !
  • +1 (1 vot)    
    dinamoooo (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 20:56)

    giovanny [anonim]

    FOOORZZAAAA DINAAAMOOOO!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    DINAMO (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 22:32)

    eu [anonim]

    BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO DINAMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!
  • 0 (4 voturi)    
    lasa-ne (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 23:00)

    ciampas [anonim]

    dusan lasa-ne de ce nu-l joci pe luchin? pentruca-i roman ? lasa-ne ! pleaca ! nu intelegi nimic din fotbalul romanesc si mai ales timisorean. Mai bine ne bateau cei de la Cluj decat MITICII din bucuresti. Nu vei intelege nicicand Timisoara.
    Ce pacat !
    • -2 (4 voturi)    
      lasati, timisoreni (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 23:22)

      manelesimici [anonim] i-a raspuns lui ciampas

      amu, poate pasta 20-30 de ani, macar copii vostri bucura-se-vor sa scoata un egal timisoara acasa cu dinamo. ioi, scor de forfeit :))
    • 0 (2 voturi)    
      Bucurestiul conduce, provincia invata (Sâmbătă, 8 noiembrie 2008, 23:51)

      Bucurestiul Fara Tarani [anonim] i-a raspuns lui ciampas

      Hai Dinamo.
  • 0 (0 voturi)    
    La ce meci s-a uitat comentatorul? (Duminică, 9 noiembrie 2008, 0:43)

    Chris [anonim]

    Domnule Epurescu, la ce meci v-ati uitat? De unde pana unde a facut Danciu stop pe piept, cand a preluat-o cu piciorul?
  • +1 (1 vot)    
    Penibil si mostra de imbecilitate in jocul (Duminică, 9 noiembrie 2008, 5:52)

    OLTEANUL [anonim]

    echipei banatene.Dupa meci toata echipa trebuia sa se arunce in Bega.Rusine!Rusine! Cimpas ,nu dusan este de vina ca sunteti imbecili chiar in meciul cu Dinamo.Asa vreti voi banatenii sa castigati campionatul si sa jucati in cupe?Cred ca si echipa din Plopi, va batea aseara cat de tampiti ati fost.
  • +1 (1 vot)    
    Dinamo Dinamo Dinamo (Duminică, 9 noiembrie 2008, 8:48)

    eu [anonim]

    spre un nou titlu.

    FORZZA DINAMO!!!
  • -1 (1 vot)    
    dimano (Duminică, 9 noiembrie 2008, 9:43)

    sictiritul [anonim]

    un lucru ets adevarat
    dinamo este de .......
    bai panaramelor cu fotbalul asta vreti voi sa mergeti in europa??
    hahalerelor!!
  • -1 (1 vot)    
    constatare (Duminică, 9 noiembrie 2008, 9:50)

    mn [anonim]

    Nu sunt microbista deloc. Dar stiu cu siguranta ca daca Timisoara castiga stirea asta nu era cap de afis pe hotnews. De foarte multe ori timisoara a castigat si la stiri era aruncata ca si stire de inchidere sau deloc. In schim eram obligati sa vedem ce a mai facut Becali sau mai stiu eu cine..Presa ar trebui sa fie impartiala dar se pare ca voi cei din Bucuresti nu puteti asta. Am crezut in impartialitatea hotnews dar m -am inselat. De azi adio cititor fidel hotnews desi va citeam de foarte multi ani zilnic.
  • -1 (1 vot)    
    Aloo Timisioara!!! (Duminică, 9 noiembrie 2008, 9:51)

    sile [anonim]

    Mai nene, dar poate mi s-a parut mie sau timisorenii au jucat cam cu spatele? La golul al doilea fundajul ala facea toate eforturile sa se departeze de Danciulescu. In alte faze fundasii erau absenti (vezi ocazia lui Miranda in prima repriza). Si asta dupa ce timisorenii au luptat ca niste caini cu CFR-ul..

    Bai Iancule, auzi mai nene, sa ne mai lasi tu cu campionatul ala pe care cica vrei sa il iei. Nu pari interesat de asa ceva, vezi in trecut si vanzarile in mijlocul campionatului a celor mai buni jucatori direct la contracandidate: Plesan la Steaua, Torje la Dinamo.

    Bai astia din Timisioara, voi chiar mai credeti ca vrea cineva in mod serios sa luati campionatul?
    E cheltuiala mare, nici macar nu treci de turul preliminar in Liga Campionilor, etc. Mai bine spali in mod cinstit niste bani negri, aici in Romania
  • +1 (1 vot)    
    dinamo (Duminică, 9 noiembrie 2008, 10:52)

    NoName [anonim]

    fortza dinamo
  • -1 (1 vot)    
    text scris de un dinamovist (Duminică, 9 noiembrie 2008, 11:06)

    dan [anonim]

    nu am nimic ca sunteti fanul unei echipe, fie ea si Dinamo, insa sa incepi asa o stire este penibil! se vede de la o posta ca sunteti caine. Nu o sa mai citesc nimic nimic din ce scrieti despre Dinamo ca am vazut cum sta treaba, rusine si mai putina subiectivitate. "Cine merita sa fie lider??"..pai raspunsul nu e oricum Dinamo, mai degraba Timisoara daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat!
  • 0 (0 voturi)    
    penibili (Duminică, 9 noiembrie 2008, 18:09)

    poli [anonim]

    Au dreptate cei din Bucuresti sa ne critice.Am fost penibili si nu am jucat NIMIC.Pacat de cei care am stat 4 ore in tribuna.Fani de nota 10 si echipa de cacao.Nu au avut nici o ambitie ,au intrat obositi pe teren,in afara de CARAMIAN si BUCUR ceilalti au fost mielusei...scuze catei am vrut sa zic.
  • 0 (0 voturi)    
    BLAT (Duminică, 9 noiembrie 2008, 21:24)

    luc besson [anonim]

    Domnilor, cunoasteti un pic de fotbal??? Timisoara a facut un blat ordinar aseara. Chiar nu a vazut nimeni ce a jucat poli aseara. ce marcaj a facut mihalzes la dancilescu in momentul preluarii? a fugit in directie opusa. nimeni nu a vazut cum stateau in marcaj fundasii timisoarei? cel putin patru-cinci au fost blat. Pai asa joaca timisoara impotriva celor mai cranceni adeversari, dinamovistii? Cum au jucat baietii lui uhrin impotriva CFR-ului? si cum au jucat tot acest campionat? bine spre foarte bine. ciudata coincidenta sa joace asa de prost tocmai in acest meci? Mai reflectati, va rog!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cimicioara asta.... (Duminică, 9 noiembrie 2008, 21:53)

    ion v. ionescu(de la Brad) [anonim]

    Hai ba cimiciorenilor..chiar asa? Superb acest 3-0
    drept in kktu' vostru de stadion.Ce-o sa faceti? Va vopsiti acuma autobuzele second-hand in alb-rosu de necaz? Sinucidere in masa in Bega cea jegoasa?Hehe,taranoi,neam de straitza cu pretentii de mari vestici.Voi n-aveti stofa nici de Liga I,darmite de competitii superioare...Aaa,era sa uit...cum se numeste echipa voastra? Fulgeru',AEK?ca am uitat,zau asa.