Lyon - Steaua 2-0 (Champions League)

Dorinel: Am avut ghinion

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2008, 23:47 Sport | Fotbal

Dorinel Munteanu, dezamagit dupa meciul cu Lyon
Foto: AGERPRES
Antrenorul Stelei, Dorinel Munteanu considera ca Steaua a facut un meci bun pe Stade Gerland (0-2 cu Lyon, in Champions League).

"Am avut ghinion. I-am tinut departe de poarta in prima repriza si nu au avut nicio ocazie pana la golul lui Juninho. In a doua repriza, am incercat sa punem presiune si in buna masura am reusit sa facem acest lucru. A venit golul din final si s-a terminat! Sunt dezamagit, recunosc, mi-am dorit sa iau macar un egal", a declarat Dorinel Munteanu la ProTV.

Dorinel Munteanu a transmis un avertisment jucatorilor care nu dau randament: "Il cunosc pe Semedo de mai multa vreme. Daca isi propune atat de putin, nu este bine!" Semedo a intrat pe teren dupa pauza, dar a fost schimbat dupa aproximativ o jumatate de ceas!

Dupa meciurile de miercuri (Fiorentina-Bayern 1-1, cu gol Mutu), Steaua a ramas pe ultimul loc si este eliminata din Champions League. Pentru a continua in Europa, bucurestenii mai au doar varianta locului 3 (Cupa UEFA) pe care se afla deocamdata Fiorentina (3p, fata un singur punct cat are Steaua).























1231 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Dorinele, (Miercuri, 5 noiembrie 2008, 23:57)

    ghinionistul [anonim]

    Nu voi aveti ghinion. Noi, suporterii, suntem cei cu ghinion: avem ghinioniul ca la Steaua sunt jucatori "unul si unul" si un patron genial.

    De fapt ghinion au toti cei care ne uitam la fotbalul romanesc (de club sau la "nationala"). Ghinion si ... naivitate: tot asteptam si speram ca o sa se schimbe ceva in bine!

    Singurul lucru care se schimba cu certitudine (dar in rau) e pretul la bilete! Pe masura ce platim mai mult tot asa si fotbalul e mai prost!
  • 0 (0 voturi)    
    Un meci bun (Joi, 6 noiembrie 2008, 0:05)

    Birlic [anonim]

    Mie mi-a placut cum a jucat Steaua, chiar daca a pierdut cu 2-0. Scorul este totusi corect, desi golurile puteau fi evitate. Steaua putea iesi cu un egal, dar ar fi fost un egal norocos si nejustificat dupa joc.
    Trebuie sa tinem cont ca s-a jucat acasa la o super echipa din Europa, care avea nevoie de victorie si ca Steaua nu poate emite pretentii sa bata acasa o asemenea echipa.
    La Bucuresti insa s-a gresit. Acolo Steaua trebuia sa aiba macar un egal.
    Bravo, Dorinel!
  • +1 (1 vot)    
    Ghinion?!?! (Joi, 6 noiembrie 2008, 0:08)

    Carcotashul de serviciu [anonim]

    Daca si asta e ghinion, eu sunt Maica Tereza...si nu sunt! Ghinion e cand ai 10 bare, 12 ocazii, 2 penalty-uri si niciun gol!!Da, ala e ghinion, nu vrea mingea, nu vrea Dumnezeu, nu vrea soarta....Dar cand faci niste greselei de curtea scolii se cheama incompetenta! Si nu incompetenta antrenorului, chiar deloc. Antrenorul aseaza echipa in teren, face schimbarile, da indicatii (si pana aici Dorinel s-a descurcat), dar nu poate sa iti puna mingea la picior, sa faca faza defensiva in locul tau si, cu atat mai putin, sa bage mingea in plasa....

    Si sa nu aud pe careva cu "atat putem" si "asta e valoarea"....astea sunt subterfugii si scuze de lasi! Pai daca nu aveti valoare, daca nu puteti mai mult, stati acasa, cedati locul celor de la Dinamo mai bine (ca tot se dau ei competentii pamantului si fotbalistii lui peste fript) sa se bucure si Borcea!

    Degeaba joaca 3-4 oameni exemplar daca jocul in ansamblu nu da rezultat....Acu nu zice nimeni ca trebuia sa castigam, dar macar un egal, fie el si 0-0, meritam dupa dezamagirea de la Bucuresti!
  • 0 (0 voturi)    
    ffff departe.... (Joi, 6 noiembrie 2008, 0:23)

    LP [anonim]

    Intr-adevar, Steaua i-a tinut pe cei de la Lyon la maxim 20m de poarta, foooooarte departe!
  • +1 (1 vot)    
    mda... clasica fraza (Joi, 6 noiembrie 2008, 0:33)

    Dobre [anonim]

    fraza asta cu ghinionu e clasica la romani :) tapu ispasitor e clar ghinionu! jucati domnule fotbal si nu o sa mai aveti ghinioane
  • +1 (1 vot)    
    Ghinionul si-l face omul singur... (Joi, 6 noiembrie 2008, 1:47)

    coco [anonim]

    Ce s-o mai lungim,nu jucam mai nimic in meciurile cu echipele de renume din Europa. Nici macar in liga lui Mitica... Pe Dorinel nu vreau sa-l critic prea mult, dar totusi ma intreb de ce se crispeaza sa joace cu Semedo,cu Petre Marin si cu Dayro Moreno? Ar trebui scosi unii din transferatii preferati de Becali si readusi "buzoienii" Bicfalvi si Eze . Ar trebui cautat un PORTAR ca lumea si nu doar figuranti ca Zapata sau Carlos. Echipa nu are atacanti si nici creatori la mijloc. Traieste doar din faze de moment sau faze fixe. Dorinel are mult de lucru...
    Apropo,pentru situatia actuala din fotbalul romanesc(catastrofala) trebuie sa le multumim fratilor Becali si lui Jiji care au vandut tot si s-au umplut de bani(fratii) . Cat despre finantatorul de la Steaua, asta si-a batut joc de tot ce se cheama Steaua. Rezultatele vorbesc clar cat se pricepe razboinicul luminii la treburi de conducerea unui club.
  • +1 (1 vot)    
    ghinion (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:12)

    Moi [anonim]

    Asa este, ghinionul ti-l faci si singur, mai ales atunci când nu joci mare lucru. E usor de criticar, desigur, dar dezamagirea unui suporter e mare atunci când echipa pierde, dar nici nu arata mare lucru, nici macar vointa, indârjire, combativitate.
    Nu inteleg de ce "managerii" echipelor noastre, in marea lor majoritate, se incapatâneaza sa cheltuiasca o gramada de bani pe jucatori straini dar "de duzina". Ok, au incercat, nu merge, ar trebui sa caute jucatori tineri, de la noi, cu talent, sa-i creasca cu rabdare si disciplina si apoi sa-i "lanseze". Dar toate astea se fac in timp, nu de pe o zi pe alta. Nu se poate creste un jucator, un lot, in câteva luni. Marile echipe europene au pepiniere, cresc jucatorii de mici. La noi nu e posibil acest lucru, se vor rezultate ieri daca se poate, dar nu ne bazam decât pe transferuri nereusite, din pacate. O echipa buna se formeaza in timp, se rodeaza cu fiecare meci jucat impreuna, creste impreuna, nu venind si plecând jucatori pe banda; se pastreaza macar un nucleu constant.
    Eu traiesc in Franta de 7 ani, si recunosc faptul ca "mi-e ciuda" ca nu am putut sa le dam o replica "corecta" sa zicem, echipelor franceze. Ma uit mereu la declaratii, ale jucatorilor dar si ale celorlalti reprezentati ale cluburilor românesti, este o mare diferenta de atitudine fata de ce se poate citi si vedea in hexagon. Deja, aici nu toata echipa face declaratii de presa când i se nazare, nu se vorbeste decât la obiect (adica despre fotbal!!!), nu despre scandaluri si alte lucruri total nerelevante, nu exista "ura" (caci acesta este termenul potrivit), exista competitie, rivalitate, sportivitate, toate in sensul contructiv. Si mai presus de toate, exista respect! In primul rând fata de club si suporteri, dar si respect fata de adversari. Cred ca aceasta comparatie ne da o parte din raspunsul la intrebarea "de ce nu merge fotbalul românesc?" E mare pacat de suporteri si de cei care chiar ar vrea sa schimbe ceva. Dar, speranta moare ultima, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    GUMA (Vineri, 7 noiembrie 2008, 9:02)

    gina [anonim]

    ...Dorinele, ce frumos ai mestecat la guma si ce baloane ai facut! Ai invatat de la nea GIGI?????????