Francezii, superiori: Stiam ca CFR-ul e echipa de batut din aceasta grupa

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2008, 11:50 Sport | Fotbal

Francezii cred ca pot castiga si la Cluj
Foto: AGERPRES
Jucatorii lui Bordeaux afiseaza o atitudine superioara inainte de partida cu CFR. Sunt siguri de victorie si au ironizat echipa din Gruia, pe care o considera adversarul cel mai accesibil din aceasta grupa. "Stiam de la inceput ca CFR este adversarul de invins din aceasta grupa. Pentru a spera la optimi, trebuie sa castigam si la Cluj", a spus Jurrieti.

"Nu luam in calcul esecul, vrem sa plecam neinvinsi din Romania. Este o intalnire decisiva pe care trebuie sa o castigam", a declarat si Chamakh. "Nu stiu cine e Dracula... O fi Tony? Bine ca a luat rosu jucatorul cu numarul 10 (n.r. Trica), el era cel mai periculos", a zis si Diawarra. "CFR-ul nu se astepta la o figura asa frumoasa cu Roma. Au facut un meci foarte bun si cu Chelsea. Spera la o calificare in detrimentul nostru si ii avantajeaza victoria de la Roma", a comentat si Blanc.
























1280 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    mai sa fie... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:11)

    liviu [anonim]

    baaaaaa
    nu ati batut nici o echipa din grupa asta !!!
    CFR s-a batut singura asa ca ciocu mic...

    francezii cum ne-au obisnuit... ingamfati fara motiv si cu o obiectivitate ce lasa mult de dorit ... la fel si cu bunul simt
  • +5 (5 voturi)    
    pentru D-l Epurescu (Marţi, 4 noiembrie 2008, 12:19)

    Daniel [anonim]

    Noi cand spunem despre o echipa ca "sunt accesibili" inseamna ca suntem superiori?

    Ce rost are sa inflamezi spiritele refulatilor?
    De ce francezii sunt superiori?
    Pentru ca au spus ca suntem accesibili?
    Mi se pare o declaratie echilibrata avand in vedere istoricul confruntarior cu fotbalul francez.

    De ce nu incercati voi, ziaristii sa mentineti o stare de normalitate?
    Va place Becali?
    Va place balacareala in noroi si tembelismele sforaitoare?
    Cand ne arata strainii ca suntem mitocani si lipsiti de maniere "ne dam loviti" ca sa utilizez limbajul suburban al vostru.

    Stii zicala: Vezi parul din ochii tai si apoi paiul din ochii vecinului.
  • +1 (1 vot)    
    Francezii, superiori... (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:24)

    Frantuzul [anonim]

    L'équipe à battre, inseamna echipa superioara, respectata, o echipa de care ti-e frica si pe care doresti sa o invingi, nicidecum atitudine superioara sau ironie cum povesteste autorul!
    • 0 (0 voturi)    
      nu inseamna echipa de batut? (Marţi, 4 noiembrie 2008, 13:53)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Frantuzul

      adica un fel de anorthosis? hai ca se repeta istoria, sper sa dea cfr minim 2.
  • 0 (0 voturi)    
    distorsionari (Marţi, 4 noiembrie 2008, 14:37)

    codo [utilizator]

    perfect de acord cu cei care au criticat articolul. poate ca fotbalul nu e tocmai pentru academicieni dar nu e cazul sa fim luati de caini intaratati inaintea fiecarui meci. majoritatea celor care urmaresc meciurile din liga campionilor au destul creier ca sa judece singuri ce atitudine are o echipa sau alta. si daca in cazul de fata unii mai stim si ca francezii nu se dau de ceasul mortii sa castige, sa se califice, sa le-o arate romanilor, este evident ca insinuarile jurnalistilor sunt jenante de-a dreptul. cred ca in afara de o traducere aproximativa a declaratiilor, mai e nevoie si de cunoasterea corecta a echipelor, a mediului in care evolueaza, a presei din tara de unde vin. exact ceea ce habar nu are jurnalistul roman, mereu gata sa arunce galeriei o interpretare tendentioasa a spuselor adversarilor. daca bordelezii nu au fost plini de ei la bordeaux, se apucau tocmai acum in deplasare sa se dea rutunzi. mai documentati-va inainte sa produceti ceva. altfel, exista destui "impatimiti" care sa faca interpretari deplasate din capul lor.
  • 0 (2 voturi)    
    Trebuie sa primeasca o lectie (Marţi, 4 noiembrie 2008, 14:50)

    Autogreen [anonim]

    Sper ca CFR-ul sa le dea in seara asta o lectie de fotbal. Mi-ar placea sa-i trimita acasa cu doua boabe in traista.
  • +1 (1 vot)    
    nu cred (Marţi, 4 noiembrie 2008, 15:20)

    io [anonim]

    nici eu ca e vorba de superioritate, a fost interpretata gresit expresia.
    insa nici cu ce a spus Frantuzul mai sus nu-s de acord.
    cred mai degraba ca s-au gindit ca singurul adversar cu care-si pot masura fortele in grupa este CFR.
    probabil ca le considera pe Chelsea si Roma favorite in grupa.
    la fel putem spune si despre Steaua ca trebuie sa se lupte cu Fiorentina daca vrea sa ajunga in primavara europeana.
    Bayern si Lyon sint prea puternice pentru ca Steaua sa spere ceva din acele meciuri.
    din fericire iata ca CFR a luat 3 puncte la Roma, ceea ce le confera un nesperat avantaj fata de cei de la Bordeaux.
  • 0 (2 voturi)    
    hai CFR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Marţi, 4 noiembrie 2008, 15:25)

    gina [anonim]

    VREAU sa primeasca Bordeaux o lectie sa nu uite toata viata ca au jucat la CLUJ!!!!!!!!!!!!!
    hai CFR !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    macar modifica (Marţi, 4 noiembrie 2008, 17:45)

    Razvanica [anonim]

    Daca tot nu imi publici mesajul, macar modifica titlul pentru ca pici in penibil.
    http://juventus.superforum.fr/interviews-f11/trezeguet-l-equipe-a-battre-est-l-inter-t1812.htm
    Uite, ce voia Trezeguet sa spuna, ca Inter e o echipa proasta, nu? Macar nu fiti fuduli...