CFR Cluj a trecut cu bine de meciul cu Unirea Urziceni din campionat si se pregateste de duelul cu Bordeaux din grupa A a Ligii Campionilor. De la ora 15:15, Maurizio Trombetta, Eduard Stancioiu si Yousuf Kone au sustinut o conferinta de presa in care au vorbit despre partida cu Bordeaux. Antrenorul lui CFR considera ca singura sansa a echipei sale este sa aiba o atitudine agresiva si sa ii domine pe francezi din primul si pana in ultimul minut.

Trombetta:

Speram sa compensam accindentarea lui Didi. Avem un moral bun ca echipa, am castigat ultimul meci de campionat. Absenta lui Rame este importanta. Jucam si noi intr-un ritm foarte alert si avem si noi jucatori accidentati. Si noi si Steaua avem doua meciuri dificile. Cred ca noi avem o misiune mai usoara decat Steaua pentru ca jucam acasa. Echipa este obosita din cauza ritmului din ultimului timp. Am avut o zi in plus de odihna fatra de Bordeaux si acest lucru poate fi un avantaj. Avem un moral bun ca am castigat cu Unirea, dar in Liga va fi altfel. Bortdeaux joaca la fel si acasa si in deplasare, 4-2-3-1, in viteza mare pe benzi si au jucatori buni de contraatac. Trebuie sa ii dominam tot meciul.

Kone:

Cred ca va fi la fel de greu ca in Franta. Noi ii asteptam si speram ca meciul de maine seara sa se termine cu un rezultat bun. Cheia meciului este sa atacam de la inceputul meciului.

Stancioiu:

Obiectivul nostru a fost clasarea pe locul 3 si pentru asta o sa ne batem. O victorie maine, ne-ar creste sansele pentru o clasare pe pozitia a doua. Nu ne gandim decat la meciul de maine si sa ne asiguram locul 3. Ce s-a intamplat in Franta a fost un accident, se mai intampla sa iti inscrii autogoluri.

Iuliu Muresan, ieri, la GSP Tv:

Vrem o victorie cu Bordeaux! Si noi avem jucatori valorosi, de ce sa nu il comparam pe Culio cu Gourcuff?

Dupa conferinta de presa, incepand cu ora 16:00, va avea loc antrenamentul oficial al clujenilor, care va fi deschis pentru presa doar in primele 15 minute.