Timisoara lui Dusan Uhrin Jr castiga un punct din dificila deplasare de la Galati, scor 2-2, dupa ce Gigel Bucur inscrie la una din ultimele faze ale disputei. Oaspetii au inceput mult mai bine partida si au deschis scorul prin Karamian in minutul 5. Treziti din pumni si cu ajutorul adversarilor,Brezinsky a punctat in propria poarta (17'), otelarii au intors meciul dupa reusita lui Viglianti (26'). Elevii lui Grigoras au avut multe ocazii de a se desprinde pe tabela, dar Pantilimon a prins o zi mare. A fost pana la urma 2-2, dupa o partida frumoasa, mult peste media disputelor normale din Liga 1.

Click aici pentru clasament si rezultatele etapei a-XIII-a din Liga 1

Fluier final de partida. Otelul - FC Timisoara 2-2

93' GOOOL Timisoara! Kolev si Salagean nu ajung la o minge pe care o trimite in poarta Gigel Bucur de la un metru

91' Intra Sirghi si iese Laurentiu Iorga la Otelul

Se arata trei minute de prelungire

90' Parks iroseste o faza frumoasa cu un sut care de-abia ajunge la poarta lui Kolev

87' Cisovsky rateaza o ocazie imensa pentru Timisoara. Mingea sa este scoasa in corner de Kolev cu un reflex extraordinar

86' Silviu Ilie il evidentiaza pe Pantilimon, cel care retine sutul bun expediat de galatean

84' Cursa superba a lui Parks, dar din pacate pentru oaspeti centrarea sa este blocata de galateni

81' Intra Silviu Ilie in locul lui Marian Tanasa la galateni

79' Arman Karamian intra in locul lui Magera la FC Timisoara

78' Jelev dribleaza trei adversari, dar sutul este slab, departe de poarta Timisoarei

76' Pena trece pe langa 3-1, sutul sau este parat cu un reflex deosebit de acelasi Pantilimon

68' Gado si Iorga il pun la incercare pe Pantilimon, portarul oaspetilor are interventii deosebite

63' Iese Vitaici si intra Gado la galateni

60' Iese Rusic si intra Parks la FC Timisoara

54' Iorga scapa singur cu Pantilimon, portarul banatean intervine salutar si evita desprinderea gazdelor pe tabela de marcaj

53' Bourceanu vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Karamian. Primul avertisment al partidei

49' Ocazie mare pentru galateni, Pena este aproape de gol dupa o faza prelungita de atac a gazdelor

48' Salagean trimite din lovitura libera, mingea trece peste poarta lui Pantilimon

47' Lansare in adancime pentru Bucur, atacantul Timisoarei este surprins in off-side

46' Dorin Goga intra in locul lui Stelian Stancu la FC Timisoara

A inceput a doua repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Otelul - FC Timisoara 2-1

46' Magera trece pe langa egalare

Se arata un minut de prelungire

Finalul de repriza este unul echilibrat, ambele formatii trecandu-si in cont ocazii notabile

40' Vitaici expediaza un trasor de la 22 de metri, dar apararea banateana blocheaza in ultima clipa

37' Gigel Bucur il intoarce pe Sergiu Costin, suteaza puternic cu stangul, dar mingea trece putin pe langa vinclu

34' Faza prelungita de atac a timisorenilor care ramane insa fara rezultat pe tabela de marcaj

29' Iorga trimite aproape de poarta lui Pantilimon

28' Ocazie mare pentru banateni, sutul lui Borbely este deviat in ultima clipa in corner

26' GOOOL Otelul! Viglianti inscrie cu un sut plasat de la 20 de metri. Otelul - Timisoara 2-1

21' Karamian dribleaza un adversar, dar sutul sau trece paralel cu poarta lui Kolev. Ramane 1-1

17' GOOOL Otelul! Carja centreaza, iar Brezinsky deviaza frumos in propria poarta. Otelul - Timisoara 1-1.

14' Vali Badoi patrunde superb pe dreapta, insa centrarea acestuia nu ajunge la Gigel Bucur

Dupa primele 10 minute oaspetii au evoluat mai bine, avantajul lor pe tabela fiind unul meritat

10' Cisovsky suteaza aiurea, mingea este aproape sa atinga tabela de marcaj

Cu toate ca de-abia au marcat, timisorenii preseaza in continuare. In tribune, galeria oaspetilor domina fondul sonoral stadionului

5' GOOOL Timisoara! Stelian Stancu patrunde pe dreapta, centreaza bine pentru Artiom Karamian care nu iarta din sapte metri. Otelul - Timisoara 0-1

4' Faza frumoasa a galatenilor, Pena este insa surprins in off-side

In primele minute cele doua echipe se studiaza, jocul fiind unul destul de incalcit

14.00 A inceput partida

Otelul: 12. Kolev, 32. Carja, 18. Sg. Costin, 31. Jelev, 15. Salagean, 6. L. Iorga, 5. Bourceanu, 19. Vitaici, 37. Viglianti, 17. M. Tanasa, 27. Pena. Antrenor Petre Grigoras

FC Timisoara: 29 Pantilimon, 30 Badoi, 4 Brezinsky, 25 Milhazes, 7 Stelian Stancu, 17 Borbely, 10 Karamian, 18 Gigel Bucur, 27 Magera, 6 Cisovsky, 19 Rusic. Antenor Dusan Uhrin Jr.