Bordeaux a inceput prima repriza in atac, Gourcuff a “hartuit” constant poarta lui Nancy fara sa mai realizeze momente de magie ca in partidele trecute din campionat. Gazdele nu si-au ascuns deloc intentiile defensive si s-au multumit sa contreze atacurile interesante, dar lente si fara rezultat ale echipei lui Blanc. Meciul s-a terminat la egalitate dupa prima repriza, un scor care a reflectat realitatea din teren.

Repriza secunda a debutat sub acelasi registru ca in primele 45 de minute, numai ca momentul de inspiratie al lui Youssouf Hadji a decis meciul (min 70). Marocanul lui Nancy a recuperat o minge respinsa gresit de apararea lui Bordeaux, a driblat 20 de metri tot ce i-a iesit in cale, apoi si-a luat inima in dinti si a sutat in plasa lui Valverde.

Golul lui Hadji a fost ca o pedeapsa pentru balbaielile atacantilor lui Bordeaux care au ratat numeroase ocazii de a inscrie. Bordeaux i-a pierdut pe veteranul portar Rame, inlocuit de Valverde in minutul 22 din cauza unei accidentari, si pe mijocasul Pierre Ducasse, faultat in prima repriza.

Rezultate din Franta, Liga 1, etapa 12

Nancy – Bordeaux 1-0 (Hadji `70)

Toulouse – Caen 0-1 (Nivet `80)

Lorient – Grenoble 1-1 (Abriel `59/ Courtois `53)

Lille – Nantes 2-0 (Obraniak 139, Fauvergue `47)

Nice – Paris SG 1-0 (Mouloungui `39)

Auxerre – Valenciennes 0-0 (Daniel Niculae a fost schimbat in minutul 85 de A. Traore)

Marseille – Saint-Etienne 3-1