Alex Ferguson: In viata mea nu o sa ma mai rog la Dumnezeu

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 29 octombrie 2008, 20:32 Sport | Fotbal

Alex Ferguson povesteste prin ce a trecut in finala Ligii Campionilor de la Moscova, castigata la penalty-uri de Manchester United. Tehnicianul lui United afirma ca in viata lui nu se va mai ruga la Dumnezeu. A facut-o la penalty-uri o singura data, iar Van der Sar a primit gol.

"Cand Chelsea a avut al doilea penalty, mi-am impreunat mainile si am inceput sa ma rog. Van der Sar aproape era sa apere penalty-ul, insa mingea s-a dus in poarta. Atunci am zis ca in viata mea nu o sa ma mai rog la Dumnezeu. Am mai facut-o o data, cand am jucat prima mea finala de Cupa, in Scotia, la partida Aberdeen - Rangers. Aveam 1-0, m-am rugat in timpul meciului si am primit doua goluri in doua minute, in prelungiri. Nu o sa mai fac asta niciodata", a spus Fergusson pentru Times.























1924 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Foarte bien (Miercuri, 29 octombrie 2008, 20:47)

    Alex S [utilizator]

    Vad ca s-a prins pana si Ferguson ca nu exista Dumnezeu. Nu exista cer oameni buni, nu exista nici macar SUS. Sus e pentru noi o directie total diferita fatza de unul care se roaga in sus in Japonia de exemplu.
    • +3 (15 voturi)    
      ignorance is bliss (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:06)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Bine, daca asta alegi sa crezi matale, nu inseamna neaparat ca El nu exista:-) Cu atat mai putin cu cat existenta Lui nu sta in logica unui meci de fotbal (ai auzit, tovarushu Gigi Oieru`?) si nici in vreo "magie" iscodita de o minte bolnava (religia nu are nici un amestec cu magia), Dumnezeu nu e "provocat", El exista cu necesitate, ca Iubirea Suprema, si nu ca o stupida competitie : "Doamne, da-mi sa castig X si Y, sa moara echipa adversa, sa iau cupa, sa arat ce bun sunt eu, sa sa vada ce buni sunt ai mei" etc etc . Atata timp cat oamenii inca se pot uri (uneori , dus la extrem, lovi si ucide) pentru ros-albastru diferit de alb-rosu sau verde cu picatele impotriva romburilor kaki, dumnezeul stadionului nu este decat un idol, o plasmuire a unor minti becaliene BOLNAVE, se naste inaintea marilor derby-uri si competitii europene si moare dupa fluierul final al arbitrului. "De ce..?" "De ce...?". Tocmai pentru ca un dumnezeu (al urii) NU EXISTA !
      • -2 (8 voturi)    
        Adi...exceptional (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:33)

        leonard [anonim] i-a raspuns lui adi

        Doar atat..Adi sunt mandru ca ti-am citit postul esti un baiat exceptional...bravo
      • -2 (8 voturi)    
        Made my day (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:55)

        Critic bland [utilizator] i-a raspuns lui adi

        Excelent comentariu Adi, o picatura de decenta intr-un ocean de injuraturi. Keep it up. Dupa ce va trece urgia va fi nevoie de oameni ca tine pentru reconstructie.
      • 0 (0 voturi)    
        Saracul fergie ...asta a inteles el (Joi, 30 octombrie 2008, 13:49)

        apostolul Pavel [anonim] i-a raspuns lui adi

        Dumnezeu nu joaca zaruri(fotbal). bun comentariul tau. o zi buna tuturor.
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate... (Joi, 14 ianuarie 2010, 19:13)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui apostolul Pavel

          e prea preocupat sa se imbete... nu dealta dar dovada ca ar face ceva pe planeta asta nu o vad...
      • 0 (0 voturi)    
        da da da (Joi, 14 ianuarie 2010, 19:21)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui adi

        dar la cutremure, si alte dezastre d c nu face nimic (asta presupunand ca ar exista)?
        sau ei alea sunt la fel de ridicole ca fotbalul?
        fratilor, noi ateii neam chinuit suficient sa va dovedim ca nu exista Dumnezeu... ia spuneti si voi dovezi (atentie DOVEZI, nu ce scrie intr-o carte veche de 5000 de ani), ca exista Dumnezeu!
    • -1 (5 voturi)    
      Asta e cea mai tare nea Gigi (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:37)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Daca Dumnezeu ar trebui sa existe numai ca sa apere van der Saar penalty-ul, atunci normal ca El nu exista.

      Poate ii explica cineva si lu' Sir Alex si lu' cel care a postat mai sus ca in timp ce Sir se ruga sa apere der Saar penalty-ul, aia de la Chelsea se rugau si ei sa inscrie, iar in timp ce el se ruga sa nu inscrie Aberdeen, ei se rugau sa inscrie doua goluri si sa castige. Grea misiune si pe Dumnezeu. Ca El ne-a creat pe noi sa ne rugam la El sa castigam un meci de fotbal ...
      • 0 (0 voturi)    
        da bine... (Joi, 14 ianuarie 2010, 19:24)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Cojones

        si de cutremure d c nu are timp sa se ocupe???
        scutiti-ma cu marele vostru Dumnezeu...
        daca exista atunci d c lumea asta e de kko???
  • -1 (5 voturi)    
    De ce asteptam daca nu dam (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:27)

    max [anonim]

    Pacat ca omul ajunge pana in situatia aceasta cand uita sa fie realist. Noi zicem de ce Doamne? dar sa ne uitam putin in interiorul nostru ,ce gasim!!! .Multe la care ar putea sa zica Dumnezeu,de ce omule?
  • 0 (4 voturi)    
    corect (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:27)

    dan [anonim]

    E corect. Pacat insa ca de-abia la 66 de ani a ajuns sa-si dea seama de asta: la Dumnezeu nu te rogi decit pentru sanatate. De RESTUL, te ocupi singur - viata e absolut asa cum ti-o faci singur, singurel.
    Ferguson n-a zis ca nu crede ci doar ca nu e corect sa se roage pentru ceva pur material, asta e toata filozofia, oameni buni.
    • +1 (1 vot)    
      Ferguson.... (Miercuri, 29 octombrie 2008, 21:38)

      leonard [anonim] i-a raspuns lui dan

      Te combat..a spus ca in viata lui nu se va mai ruga la D-zeu...toata viata eu inteleg....
  • 0 (6 voturi)    
    dezlegare la vorbiri in limbi (Miercuri, 29 octombrie 2008, 22:05)

    cocosila [utilizator]

    au inceput deja papagalii schizo sa faca apologia bolii de care sufera ... cu cat combat mai darz cu atat sunt mai multumiti de ei insisi ...

    Mostra de limbaj papagalicesc solastic-obscur:
    "Dumnezeu nu e "provocat", El exista cu necesitate, ca Iubirea Suprema, si nu ca o stupida competitie"

    Acest tip de discurs putred este foarte seducator pentru ca ii da si mediocrului iluzia ca are acces la ceva mai mare decat propria prostie. Dar mai ales are unde sa isi verse toate temerile,angoasele,sperantele si neputinta.
    • -1 (1 vot)    
      Bine ti-ai ales numele! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 22:19)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      Era si timpul sa apari, chiar imi faceam griji! Desigur, cu aceeasi sinectica searbada cu care te tot autoflagelezi de ceva timp. Dai bataie, numai asa se va alege graul de neghina!
    • -1 (1 vot)    
      serios? (Miercuri, 29 octombrie 2008, 22:51)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      Dar fara jigniri se poate? Cel pe care l-ai citat n-a jignit pe nimeni, in primul rand. Si in al doilea rand, daca tu esti ateu, trebuie neaparat sa arunci cu noroi in altii care nu gandesc la fel ca tine? "Acest tip de discurs" ateist nu s-a nascut odata cu tine si nici nu o sa moara odata cu tine din pacate... Au fost multi altii care au gandit la fel ca tine, cu siguranta unii si mai inteligenti si mai culti decat tine, si cu toate astea au avut un moment in viata cand s-au desteptat si au ales sa creada in Dumnezeu. Daca tu ramai inchistat in conceptiile tale, macar nu jigni pe altii care gandesc diferit.
    • 0 (2 voturi)    
      Deconstructivism esuat (Miercuri, 29 octombrie 2008, 23:45)

      Critic bland [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      Comentariul lui Adi dovedeste o ferma ancorare in realitate pe care in acelasi timp o transcende. Deci nu poti sa il acuzi de schizofrenie sau discurs gol. Cu alte cuvinte, "he knows what he's talking about". Totodata, trebuie spus ca sunt cei inflacarati de Speranta cu S mare care reusesc sa se elibereze din Inchisoare (la figurat, ca sa fiu sigur). Sunt cei insuflati de Iubire care sunt capabili de cele mai entuziasmante sacrificii de sine. Pentru cei care adera la astfel de valori, Dumnezeu este Duhul din care ei se adapa. Faptul ca atatea lucruri frumoase, poate cele mai frumoase, pe care le fac oamenii sunt insuflate de Iubire si Speranta, dovedeste ca ele nu sunt iluzii. Pentru ceilalti, lucrurile astea raman un mister de neinteles pe care neintelegandu-l cauta sa il distruga. Si din cauza asta il schimonosesc iar apoi il arata in Piata cat de schimonosit e. Vestea buna e ca in perioada care va urma vor fi din ce in ce mai multi care vor discerne inte adevarata si falsa religiozitate, intre becalieni si sfinti, intre dumnezeii de stadion si Dumnezeu. Vestea proasta e ca vor fi si cei care sunt atat de cimentati in imediat incat orice discurs despre o realitate transcendenta ii va speria.
  • -1 (1 vot)    
    ce cretin! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 22:23)

    Pafnutie [anonim]

    E prima oara ca aud despre acest Ferguson.
    Ce cretin!
    • +1 (1 vot)    
      what an arse! (Miercuri, 29 octombrie 2008, 22:59)

      Ferguson [anonim] i-a raspuns lui Pafnutie

      It's the first time I'm hearing about this Pafnutie. What an arse!
  • -1 (1 vot)    
    RASPUNS LA CELE DISCUTATE (Miercuri, 29 octombrie 2008, 23:09)

    anonim [anonim]

    dar daca nu exista dumnezeu, cine sunm noi si de unde provenim? daca ne uitam la un obiect construit de om, ce constatam? ca acel lucru are un creator,nu? adica omul! in concluzie si noi am fost creati de catre cineva si acel cineva este dumnezeu!!! nu se poate ca din nimic sa se faca ceva.... candva toti vom afla adevarul, chiar si cei ce nu cred
  • 0 (2 voturi)    
    siktirius magnus (Miercuri, 29 octombrie 2008, 23:29)

    cocosila [utilizator]

    chiar asa ...cine esti tu si de unde vi? dar mai ales cand te duci sa nu te mai intorci?

    pai bine mai evlaviosilor ,nu va e putina rusine sa intrati pe forum magnetizati dupa ce ati consumat un pahar de aghiazma in plus la carnavalul prostimii ,sf.dumitru?
    • -1 (1 vot)    
      mda (Joi, 30 octombrie 2008, 0:07)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      ca tu dai dovada de foarte multa coerenta, nu? cum am zis mai sus, in afara de insulte, altceva nu prea stii...
  • -1 (1 vot)    
    Pe scurt (Joi, 30 octombrie 2008, 7:29)

    Alex [anonim]

    Exista o vorba romaneasca din batrani : Dumnezeu nu e dorobantul prostilor. Iar daca Fergusson si-a pierdut credinta in Dumnezeu la un penalty, inseamna ca asta era si valoarea credintei lui.
  • 0 (0 voturi)    
    pt cocosila (Joi, 30 octombrie 2008, 9:24)

    anonim [anonim]

    Vei vedea si tu cand te duci si unde te duci,ca noi toti! Toate la timpul potrivit..... Asa cum nu am fost intrebati daca dorim sa venim pe aceasta lume. toate au un sens, nimic nu e intamplator!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari (Joi, 30 octombrie 2008, 13:16)

    Robert [anonim]