Adrian Mutu a adus duminica seara victoria echipei sale, AC Fiorentina, dupa ce a marcat doua goluri in deplasare contra formatiei Palermo, scor 3-1, in etapa a 8-a din Serie A. In prima repriza, atacantul roman a marcat in minutul 42, dupa ce primul gol al toscanilor fusese inscris de Gilardino, in minutul 20.

Imediat dupa pauza, gazdele au incercat sa reduca din handicap prin centrarea brazilianului Simplicio ('50), insa al doilea gol marcat de Mutu ('60) in poarta lui Amelia ii descurajeaza definitiv pe jucatorii lui Palermo.

Fiorentina, adversara Stelei din Grupa F a Ligii Campionilor, se afla in acest moment pe locul 5 in clasamentul Italiei, cu 16 puncte, la egalitate cu AC Milan si la un punct distanta de primele trei clasate, Udinese, Inter Milano si Napoli.