Meciul cu Otelul a semanat pentru unii dinamovisti cu o calatorie desprinsa din cartile lui Jules Verne. Multi dintre ei au pornit din minutul 1 al partidei intr-o expeditie fara sfarsit in cautarea mingii, sfera magica pe care trebuia sa o introduca in poarta, ascunsa de galateni in meandrele de la mijlocul terenului. Spectatorii, vreo 1000, daca ii punem la socoteala si pe agentii de paza, au fost purtati in aceasta calatorie de Blay, Cristea, Mitea, Izvoranu si Ropotan. Cuprinsi de farmecul drumului initiatic, spectatorii au inceput sa isi injure la pauza favoritii, ramasi in meci datorita lui Lobont, care in prima repriza a scos de sub transversala in doua randuri la suturile trimise de Viglianti.

Repriza a doua a inceput furtunos pentru Dinamo. Miranda a ratat doua bune ocazii si cel care a gasit balonul de la capatul tunelului a fost Torje. Mijlocasul a sutat puternic de la marginea careului, in coltul lung, fara nicio sansa pentru Kolev si a deschis scorul. Faza care i-a mai trezit pe spectatori la viata s-a produs in minutul 75, cand Ropotan a degajat puternic in afara terenului si l-a lovit in fata pe unul dintre operatorii GSP TV. Tribunele au inghetat insa in finalul meciului, cand Blay a provocat un penalty in minutul 85, ratat de Jelev - sut puternic peste poarta - iar Romeo Stancu a ratat din sapte metri in minutul 90, sutand in Lobont. Pentru dinamovisti urmeaza meciul cu Steaua, iar fanii i-au somat pe jucatori sa il castige. Calatoria inca nu s-a terminat.

'90+4 Final. Dinamo Bucuresti - Otelul Galati 1-0

'90 Stancu suteaza de la 5 metri in Lobont

'86 Blay a provocat o lovitura de la 11 metri, care a fost ratata de Jelev

'66 Danciulescu a trimis din alergare pe langa poarta

'63 Gol Dinamo! Torje a deschis scorul cu un sut puternic la coltul lung: Dinamo Bucuresti - Otelul Galati 1-0

'41 Lobont scoate de sub transversala sutul lui Viglianti

'22 Iorga a centrat pe jos iar Tanasa din 3 metri a sutat slab, permitandu-i lui Lobont sa respinga miraculos in corner