Maine se va da verdictul pentru banca tehnica a Stelei

Dorinel Munteanu, aproape instalat in Ghencea

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 22 octombrie 2008, 16:21 Sport | Fotbal

Dorinel Munteanu a salvat U Cluj in ultima etapa
Foto: AGERPRES
Dupa demisia lui Marius Lacatus, situatia la Steaua este una mai mult decat confuza, zvonurile privind o instalare a lui Dorinel Munteanu prinzand tot mai mult contur in Ghencea. Pe lista posibililor tehnicieni care pot veni la echipa se mai afla si Oleg Protasov, actualmente liber de contract.

Conform gsp.ro, Dorinel Munteanu este in pole-position pentru preluarea postului vacant din Ghencea, fostul international pregatind in acest moment pe divizionara secunda Universitatea Cluj. 

Neamtul a activat la Steaua in perioada 2003-2005, imbracand de 33 de ori tricoul ros-albastru si reusind doua goluri.

"Eu vreau un antrenor roman! Cu Dorinel Muteanu am vorbit in mare, nu am negociat nimic cu el. L-am intrebat daca poate pleca de acolo, ce contract are. Eu l-am sunat. El trebuie sa returneze banii castigati acolo pana acum. Probabil el a castigat 30, 40.000 acolo, nu ar fi o problema. Sunt 80% sanse sa vina Dorinel la Steaua", a precizat Gigi Becali la Realitatea TV.

"Noul antrenor va avea ca obiectiv singular titlul de campioana a Romaniei. Pe mine ma intereseaza numai Liga Campionilor. Becali va face iar performanta. Maine vom anunta cine va pregati echipa", a completat patronul stelist la gsp.tv.

Pe lista de asteptari se mai afla si Oleg Protasov, fost antrenor la Steaua, care a precizat pentru InfoPro ca nu ar refuza o eventuala propunere venita din partea vicecampioanei Romaniei.























1897 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    BDSM... (Miercuri, 22 octombrie 2008, 17:25)

    nevermind [anonim]

    ...asta cred ca au in cap cei care antreneaza la Steaua atata timp cat jiji are conducerea clubului.
    Sa inceapa pariurile! Cat sta Dorinel la Steaua?
    • 0 (0 voturi)    
      cat ? (Miercuri, 22 octombrie 2008, 17:54)

      Puerkel [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      maxim un an
    • +4 (4 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:07)

      lonewolf [utilizator] i-a raspuns lui nevermind

      Subscriu! Fecali si-a pus in cap sa umileasca numai nume mari,fosti fotbalisti,actualmente masochisti! Daca tot nu are nici o importanta antrenorul,de ce dracu' nu ia vreun individ obscur,care sa se faca pres in fata lui? De exemplu, l-ar putea lua pe mascariciul ala de la Iasi,Popa,ca tot e fan declarat al lui Fecali si se potrivesc de minune la clovnerii si la "idei",daca se pot considera astfel aberatiile lor...
    • +1 (1 vot)    
      Dorinel? Tot respectul (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:11)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      Pleaca pana la sfarsitul anului.
  • +1 (1 vot)    
    Lupul isi schimba blana dar naravul ba . (Miercuri, 22 octombrie 2008, 17:38)

    Cristi [anonim]

    Dorinele , cum a fost plecarea ta de la clubul Steaua ?

    Iti mai aduci aminte ?

    Becali se va purta la fel ca si atunci si vei avea mana libera la fel cum a avut si Lacatus .
  • 0 (6 voturi)    
    Buna alegere (Miercuri, 22 octombrie 2008, 17:43)

    Vanatoru [utilizator]

    Cred ca o sa faca treaba buna...Succes!
  • +3 (3 voturi)    
    Dorinel este si va deveni un antrenor foarte bun! (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:13)

    taranul [anonim]

    Nu cred ca Steaua este cea mai buna echipa la care Dorinel ar fi putut merge, tinand cont ca antrenor defapt e Gigi Becali, dar Dorinel este si va deveni un antrenor foarte bun.
    A facut treaba foarte buna pe unde a fost, CFR Cluj, Vaslui. Ca antrenor este peste Hagi si Lacatus, nici nu se pune intrebarea.
    Va deveni un antrenor foarte mare, o sa vedeti. Pacat de Dan Petrescu, ca si el ar fi un antrenor bun, dar le are cu nervii, si isi baga toata echipa in poarta.
    Totusi ca fan CFR nu imi place ca Dorinel merge la Steaua, fiindca echipa va fi mult mai buna cu el.
    Pacat totusi ca isi pateaza imagina si ca se va lasa batjocoril de Becali. Eu unul nu m-as duce daca as fi in locul lui. O sa vina si alte oportunitati.
  • +2 (2 voturi)    
    stai (cu)minte (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:24)

    bozo [anonim]

    Dorinele, mi-a placut ce ai facut la cfr, te iubesc, te respect, sunt fan steaua (scirbit de cind cu jiji), dar nu te baga sluga la oier
  • +4 (4 voturi)    
    Compromitere (Miercuri, 22 octombrie 2008, 18:29)

    GigiB [anonim]

    E interesant cum oamenii, in ciuda tuturor aparentelor dar si a evidentei, se baga in ceva care cu siguranta se va sfarsi (mai devreme sau mai tarziu) extrem de prost pentru ei. Si asta din cauza patronului echipei. Care sa fie oare motivatia pentru irezistibila tentatie de a te baga in ceva din care stii ca vei iesi umilit ?
    Am simtit penibilul in care a fost pus Hagi, apoi Lacatus, urmeaza Dorinel. Chiar nu se pot abtine ?
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Miercuri, 22 octombrie 2008, 19:15)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui GigiB

      Da, si eu m-am mirat intotdeauna, cum accepta astia sa vina la Steaua stiind ca asa se va intampla, umilire totala si imagine stricata. Suporterii sunt cheia, ei ar trebui sa boicoteze meciurile Stelei, sa nu mai dea pe la stadion atat timp cat e Becali patron. Fara suporteri, Becali e zero cu toti banii lui.
  • 0 (0 voturi)    
    curaj si nebunie (Miercuri, 22 octombrie 2008, 20:09)

    mariko san [anonim]

    ...curaj sa antreneze Steaua si o nebunie sa lucreze sub obladuirea lui Becali!Pacat de toti aceia care doresc sa ajute Steaua, dar simt mai devreme sau mai tirziu ,ca nu pot fi pe aceeasi lungime de unda cu patronul...
  • 0 (0 voturi)    
    antrenorul roman (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:15)

    cititor [anonim]

    L-am admirat pe Dorinel Munteanu ca jucator, ca si pe alti mari jucatori romani, dar cu regret trebue sa constat ca nici un jucator din nici o generatie (poate cu exceptia lui Jenei si a lui Lucescu) nu au fost si nu vor fi niciodata antrenori de marca. Nu se poate pune semnul egal intre jucator foarte bun cu antrenor foarte bun. Exceptiile confirma acest lucru.
    Asa ca, daca Steaua va dori sa faca performanta mare va trebui sa-si aduca un antrenor de marca din strainatate si ceva jucatori. Daca se muntumeste cu situatia suedezilor de la Rozenborg care au intrat in multi ani la rand in grupe dar nu au iesit nicodata e bine si asa.
    Situatia de ciubucar de 10 milioane euro pe an e destul de comoda si profitabila pentru un patron modest dar nu trebue sa se gandesca la mai mult cu asa jucatori, mentalitate si antrenori.
  • 0 (0 voturi)    
    Dorinel, (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:43)

    "sfatosu" [anonim]

    nu uita vorba aia: cine se amesteca cu "rahatu", o sa miroasa! (ca sa nu zic altfel, ma-ntelegi!)

    si pentru ca prostia, ignoranta, aroganta, fudulia - toate - trebuiau sa primeasca un nume, l-au avut: G. B.!
  • 0 (0 voturi)    
    domnul becali (Joi, 23 octombrie 2008, 0:29)

    pitzi [anonim]

    din germania vin la trei luni la bucuresti.ma bucur sa-l vad pe dl.becali la cafenea in dorobanti si ma bucur s-al vad suparat cind pierde steaua.e mare actor.chiar ne microbist ma uit pe internet sa vad cind pierde steaua sa-l vad pe dl.becali esofat,nervos,teribilist
    bravo circul fotbalist
  • 0 (0 voturi)    
    Munti nu merge la steaua (Joi, 23 octombrie 2008, 4:56)

    ioan timisoara [anonim]

    Toti care au crezut ultima minciuna al oierului au luat teapa.
    Munteanu nu va merge la Steaua. Ramane la "U". Din motive bune.
    Becali nu va mai gasi niciodata un antrenor bun, pe buna dreptate. Nimeni nu mai e cretin mazochist sa mearga la steaua.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmmmm.... (Joi, 23 octombrie 2008, 7:49)

    barykelo [anonim]

    E , acum e acum !! Cui o sa mai vanda Dorinel meciuri acum ???La Vaslui si la Valcea a trinut...Jiji era cumparator bun,credibil...Unde mai gaseste el asa clienti ????
  • +2 (2 voturi)    
    mare greseala (Joi, 23 octombrie 2008, 8:43)

    bebe [anonim]

    Patronul stelei este un om fara onoare si needucat . Dorinel face o mare greseala .
  • 0 (0 voturi)    
    Dorineleee... (Joi, 23 octombrie 2008, 11:47)

    liviu [anonim]

    nimeni nu contesta ca esti un antrenor bun, chiar foarte bun. Dar ai trecut pe la prea multe echipe si le-ai cam lasat in drum. Iti doresc succes la fel de mult si in continuare; dar "steluta" lui Jiji merita si ea un tratament la fel de bun ca si echipele la care ai promis ceva si promisiunea a ramas atarnata in cui. Steaua nu va ajunge in 2008-2009 pe locul unu, iar la prima infrangere o iei pe urmele celorlalti care s-au perindat pe acolo. Acolo nu antrenorul este de vina, ci Jiji. El nu cauta jucatori buni afara, ci ii ia din intern, de la echipele care ii fac concurenta pentru a-i slabi. La fel si cu antrenorii. Din aceasta cauza Steaua nu va face nici odata performanta. Pacat de ea. Dar de cand Jiji este finantator la Steaua, a manevrat butoane peste tot, i-a intaratat si pe altii sa faca la fel si asa a distrus fotbalul intern. Ar mai fi si altele, dar in alta parte.