Mircea Lucescu: Modul in care a fost tratat Piturca este rusinos / Bineinteles ca are legatura cu campania electorala

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 14:54 Sport | Fotbal

Lucescu, contrariat de modul in care a fost tratat Piturca
Foto: AGERPRES
Mircea Lucescu e indignat de felul in care a fost tratat antrenorul Piturca de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie si sustine ca imaginea Romaniei va avea de suferit de pe urma acestui lucru. "Este rusinos ca antrenorul echipei nationale a ajuns intr-o astfel de situatie. Si tot ce se intampla cu un astfel de om este judecat pe intreg mapamondul".

Lucescu a mentionat ca procurorii trebuiau sa actioneze cu discretie, fara a afecta imaginea tarii. "Daca el este vinovat, sa se gasească o solutie si sa se discute cu el in particular, nu la vedere. Pentru ca orice actiune care se face impotriva antrenorului echipei nationale se rasfrange asupra prestigiului national", a declarat Lucescu pentru GspTv.

Antrenorul Sahtiorului crede ca tot ce i s-a intamplat joi seara lui Piturca are legatura cu campania eloctorala: "Bineinţeles ca ce i se intampla lui Piturca are legatura cu campania electorala. Indiferent de ce s-a intamplat, existau atatea modalitati sa se ia legatura cu Piturca. Nu pe aeroport, nu in vazul lumii, nu in vazul camerelor de luat vederi".

"Asta nu face bine nimanui. Nu a facut lucruri grave ca sa poata fi tratat in aşa fel, are si el orgoliul lui. Peste tot unde am fost nu exista asa ceva. Numai la noi, numai noi ne punem poalele in cap", a adaugat tehnicianul.
























725 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 17 octombrie 2008, 15:13)

    eugen [anonim]

    adica piturca desconsidera legea apoi toti ii iau apararea cind aceasta reactioneaza si-l aduce pe calea cea buna!cel putin ciudat!poate vor si astia imunitate precum parlamentarii!
  • +2 (2 voturi)    
    E nu ma inebuni ! (Vineri, 17 octombrie 2008, 15:24)

    lauro [anonim]

    Da' ce Piturca are alt statut in afara de cel de cetatean al Romaniei ?? Sau cumva doar ne tinem partea unii la alti in cazul anchetelor DNA, asemeni parlamentarilor !?
    Ne simtim cumva cu musca pe caciula, dle Lucescu ??
  • +2 (2 voturi)    
    barbut (Vineri, 17 octombrie 2008, 15:46)

    dan [anonim]

    D-l lucescu parea unul din putinii oameni de fotbal de la noi ,cu capul pe umeri si cu o gindire limpede si nepartinitoare.In momentul in care ia apararea unei persoane care a sfidat pur si simplu legea si legiuitorul doar pt. ca acum se afla la cirma echipei nationale de fotbal, nu arata decit ca aceasta gashca de mingicari ,e complet lipsita de bun simt ,respect si discernamint.La asa oameni la virful fotbalului romanesc,asa rezultate!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Are dreptate ! (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:01)

    mircea [anonim]

    DNA-ul trebuia sa obtina o audienta la Mr. Pitzurca. Mare antrenor ! Foarte mare antrenor !
    De fapt DNA-ul ar trebui sa dea un comunicat ca toti smecherii din fotbalul romanesc pot fi anchetati numai daca isi exprima ei dorinta pentru acest lucru.
    Am inteles bine, dle Lucescu?
  • +2 (2 voturi)    
    pai da (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:05)

    io [anonim]

    adica pitzi asta nu are dom'ne timp de declaratii la parchet ...
    mare nenorocire dom'ne cu procurorii astia, ca pitzi avea spiciul pregatit pentru conferinta de presa, insa acu' l-a uitat si tre' sa-l compuna din nou...
    ptiu drace !
  • +2 (2 voturi)    
    PACAT... ai fi putut sa taci cel putin (Vineri, 17 octombrie 2008, 16:43)

    ALO [anonim]

    hotii se apara intre ei. altfel cum ar putea sa fure?
    pacat, mos lucescu ca ai evoluat in strainatate... n-ai invatat nimic ... ba poate ca da avand in vedere ca mafia italiana este adanc implicata in fotbal.
  • +2 (2 voturi)    
    de ce? (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:34)

    florin [anonim]

    Din cate am inteles au incercat sa actioneze " cu manusi" dar nu s-a prezentat la audieri. In mod repetat
    Ce trebuia sa faca? Sa ii trimita flori, sa ii cada in ganunchi?
    S-a procedat cum se procedeaza cu orice cetatean: au aflat unde va fi la un anumit moment si l-au ridicat. Daca erau rau intentionati il ridicau de pe stadion, la meciul cu Franta
    Si apropo de franta, Domenech a fost arestat cu catuse la maini in SUA la camp mondial, sub acuzatia de trafic de binete; Si nu a murit nimeni

    regards,
  • -2 (2 voturi)    
    ok (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:36)

    zorbas [anonim]

    pentru prima data il aprob pe lucescu
  • +2 (2 voturi)    
    Discretia (Vineri, 17 octombrie 2008, 18:18)

    Ion [anonim]

    Procurorii DNA au actionat cu discretie Mr Lucescu, informatia s-a scurs de la un pasager, in presa chiar s-a scris ca reporterii nu au reusit sa il vada pe Piturca.
    Daca Piturca nu ar fi ignorat cererile celor de la DNA sa se duca in audieri, nu s-ar fi pus in situatia aceasta. Piturca e un incapatanat si asta l-a costat faza de la aeroport.
    Mai nou, printre oamenii cu putere, s-a raspandit acest obicei sa ignore legea pe motive banale: ca nu au primit instiintari, ca si-au schimbat avocatul, ca au treaburi "importante" etc. Apoi toti din clanul hotilor, sar in ajutorul celui care a are "ghinionul" sa fie investigat.
    Luce, ramai la fotbal, ala il stii. Restul, politica si inteligenta e straina de matale!
  • 0 (0 voturi)    
    indignare nejustificata (Vineri, 17 octombrie 2008, 21:14)

    sile [anonim]

    Lucescu ,dar si altii ca el,ar trebui sa inteleaga ca imaginea tarii este afectata de ineficienta Justitiei in combaterea coruptiei si nu atunci cand aceasta intervine energic pentru respectarea regulilor elementare de procedura inclusiv prin aducerea cu mandat a acelor care isi permit sa o sfideze.

    Aveam mai multe pretentii de la Lucescu,dar s-ar parea ca sunt toti din acelasi aluat.
  • 0 (0 voturi)    
    turcia si ucraina nu e strainatate adevarat!!! (Vineri, 17 octombrie 2008, 21:35)

    omul negru [anonim]

    N-ai invatat nimic "il muce" si erea normal atat cat traiesti cu bani negri de la turci si bolsevici, voi ca "fotbaliatori" ati fost tot timpul protejati....de relatii si sefii vostri.Odata si odata trebuie sa se termine cu aceasta situatie. Te solidarizezi acum cu acest"nesimtit" de antrenor al nationalei de frica gesturilor si cuvintelor pe care tu esti in stare sa le faci!!!!Tuciuriule taci ca tot din Aparatori esti!!! se vede culoarea pana si la fietu!!!