Golurile lui Danciulescu

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Joi, 16 octombrie 2008, 14:56 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
In ultimii ani, echipele care se bat la titlu au investit sume din ce in ce mai mari in aducerea de fotbalisti ofensivi. A fost atat de evident ca o gramada dintre formatiile Ligii 1 obisnuiesc sa se baricadeze in propriul teren cu toata echipa atunci cand intalnesc un grand, incat echipele cu pretentii au inceput sa caute cu lacomie fotbalisti suficient de valorosi incat sa elimine aceasta problema.

Mai mult, in meciurile decisive din campionat, forta ofensiva a candidatelor la titlu a parut sa faca de foarte multe ori diferenta, iar jocurile europene au aratat ca degeaba te aperi excelent, daca nu reusesti sa tii balonul, sa scoti adversarul din joc prin dribling si-ntr-un final sa marchezi pentru ca atacantii tai isi fac treaba.

Steaua a apelat la fotbalisti adusi contra unor sume care in unele cazuri au atins 2,5 milioane de euro, CFR si Rapid au plusat nu numai la pretul de achizitie, ci si la contractele acestor fotbalisti, iar Dinamo s-a orientat in primul rand spre repatrieri scumpe.

In tot acest timp, un fotbalist care a castigat titlul de golgeter al campionatului si care are in ultimii ani o medie de aproape un gol la doua meciuri este pus pe taraba in fiecare pauza competitionala la sume ce nu depasesc vreo 500.000 euro. Totul cu o explicatii publice de genul “si-a facut datoria, poate pleca” sau ascunse – “e batran, nu ne mai putem baza pe el”.

Interesant mai este insa si faptul ca golurile Danciulescu sunt genul de goluri rare, care reusesc sa multumeasca si conducerea apasata de obiective, si fanii iubitori de spectacol.

De aceea, fara a minimaliza in vreun fel valoarea celorlalti atacanti din Liga 1, incercati sa gasiti unul singur care in ultimii ani a reusit sa marcheze atat de multe goluri decisive si atat de multe “eurogoluri” precum Danciulescu.

Dupa cele cateva minute de gandire care va vor lamuri ca e cam greu sa gasesti asa ceva in fotbalul nostru, uitati-va afara. Gasiti macar acolo, daca se poate, un fotbalist cu salariul, cota si talentul lui Danciulescu.
























1125 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Danciulescu (Joi, 16 octombrie 2008, 15:03)

    DRG [utilizator]

    Poate cineva ii cumpara niste ochelari si lu' Piturca. Sau inca o parabolica. Dar deh, Danciulescu (ca si Trica) nu joaca la Steaua...
  • -1 (1 vot)    
    rationament corect... (Joi, 16 octombrie 2008, 15:14)

    cosmin [anonim]

    ...la o privire de ansamblu. dar problema e cu totul alta: realizarile lui danciulescu se produc mult prea RAR.
    nu crezi?
    • +1 (1 vot)    
      esti cu capu' (Joi, 16 octombrie 2008, 16:27)

      DInamo [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      se produc rar? poate nu le vezi tu. o fi iesit golgheter pt ca da rar goluri. rationamentul tau este gresit!
  • +1 (1 vot)    
    Danciulescu (Joi, 16 octombrie 2008, 15:15)

    Alex [anonim]

    felicitari pt articol...nici nu mai stiu cate goluri decisive si/sau vitale a inscris pt Dinamo. se pare ca e mai mult decat o simpla vorba declaratia lui ca il are model pe Del Piero (alt jucator esential la o echipa).
  • +1 (1 vot)    
    bun-bun (Joi, 16 octombrie 2008, 15:22)

    zack [anonim]

    frumos atricolul . bun. felicitari. felicitari si lui danciulescu pentru spectacol da si pentru emotii.
  • +1 (1 vot)    
    fotbalist (Joi, 16 octombrie 2008, 15:37)

    mihaitza [anonim]

    lauda-l,merita!
  • -1 (1 vot)    
    statuie pe cal (Joi, 16 octombrie 2008, 16:09)

    vai ce m-am emotionat [anonim]

    mai lasa-ne sefu nu-l mai lauda
    da goluri cu avintul prabusirea dar cind joaca in UEFA cu NEC rateaza de la 10 metri
    jucator adevarat e ala care da goluri cind are nevoie echipa nu cind are el chef
  • 0 (0 voturi)    
    Danciu (Joi, 16 octombrie 2008, 20:23)

    Cristinel Adomnişoarei [anonim]

    Excelent atacant, dar naţionala este doar vitrina fraţilor Becali şi a vărului Jiji. Danciule, tu oricum eşti în inima suporterilor şi asta contează! Cu alt antrenor la naţională, vei juca şi tu!
  • 0 (0 voturi)    
    Danciulescu la nationala (Joi, 16 octombrie 2008, 22:27)

    Rogabco [anonim]

    Poate ca acum a venit si momentul lui Danciulescu (cat e Piti la DNA).
    Poate ca, a venit si momentul in care Piti o sa aiba altceva de facut.
    Poate ca cel care o sa-l inlocuiasca o sa selecteze si fotbalisti care joaca ceva, nu au doar nume (gen Mutu, care "atrage" toate mingile si nu stie ce sa faca cu ele - el e vedeta si face ce vrea cu munca celorlalti).
    Poate ca noul antrenor o sa vrea ca echipa sa si castige, nu doar "sa nu piarda".
    Poate a venit momentul celor care sunt constiinciosi si seriosi. BRAVO DANCIULE!!!