Sarbii au rezolvat meciul cu Austria in primele 20 de minute. Kranici ('17) si Jovanovici ('21) au spulberat orice sansa pe care si-o inchipuiau gazdele ca ar putea obtine un rezultat bun in fata sarbilor, dupa semiesecul rusinos cu Insulele Faroe (1-1).

Primul a reusit o executie de senzatie, plansand mingea direct in vinclul portii lui Maninger. Austriecii au incercat sa dea o replica, li s-a refuzat un penalty iar Obradovici a lovit decisiv dupa un atac sustinut ca la carte ('37). Repriza a doua a fost un supliciu pentru jucatorii lui Bruckner. Pana la urma, Janko a marcat golul de onoare dupa ce a scapat din marcajul lui Vidici ('87). De notat ca sarbii au mai avut doua bare, prin Jovanovici si Pantelici.

Piturca a urmarit partida de pe stadionul Ernst Happel. Noroc ca meciul cu Serbia se va disputa anul viitor. Pana atunci... sarbatori fericite!

GRUPA 2

Letonia - Israel 1-1 (Kolesnicenko '89 / Benayoun '50)

Luxemburg - Moldova 0-0

Grecia - Elvetia 1-2 (Charisteas '68 / Frei '42, Nfuko '77)

GRUPA 3

Cehia - Slovenia 1-0 (Sionko '61)

Slovacia - Polonia 2-1 (Sestak '85, '86 / Smolarek '70)

Irlanda de Nord - San Marino 4-0 (Healy '30, McCann '43, Lafferty '55, Davis '74)

GRUPA 4

Rusia - Finlanda 3-0 (Pasanen autogol '23, Lampi autogol '65, Arsavin '88)

Germania - Tara Galilor 1-0 (Trochowski '72)

GRUPA 5

Bosnia - Armenia 4-1 (Spahic '31, Dzeko '39, Muslimovic '55, '89 / Minasyan '85)

Estonia - Turcia 0-0

Belgia - Spania 1-2 (Sonck '7 / Iniesta '36, Villa '88)