Parcursul Stelei in Cupa Romaniei, editia 2008-2009, a durat numai 90 de minute, dupa ce Sportul Studentesc a invins echipa vicecampioana a Romaniei cu 2-0. Au punctat Curelea si Varga pentru o victorie meritata a gastii nebune din Regie.

Steaua a aratat inca o data ca nu este interesata de a doua competitie a fotbalului romanesc, Marius Lacatus bazandu-se pe o formatie cu multe rezerve. Bufonul partidei care s-a disputat la Urziceni s-a numit Sorin Ghionea, fundasul stelist fiind vinovat de primirea ambelor goluri.

C-a uitat, ciobanul,

Sa sara cu banul." - versurile, complete!, in sectiunea "comentarii"

Meciul Live Text

Fluier final de partida. Sportul Studentesc - Steaua 2-0.

88' Stanga suteaza slab, Vatca retine fara probleme

84' GOOOL Sportul! Dacian Varga inscrie cu un sut la coltul lung, dupa o grava greseala a lui Sorin Ghionea. Sportul - Steaua 2-0

81' Bogdan Stancu trimite cu capul, dar mingea trece peste poarta lui Niculescu

Vicecampioana Romaniei preseza in ultimele minute fara sa fie insa periculoasa

73' Plesan este blocat in ultima clipa de Lung, cea mai mare ocazie de gol a Stelei

Steaua este obligata acum sa iasa la joc

67' GOOOOL Sportul! A marcat cu capul Curelea, profitand de marcajul lejer al lui Ghionea, dupa o centrare a lui Varga.

64' Intra Ochirosii in locul lui Andrei Ionescu la Steaua

63' Adrian Neaga trimite dezamagitor dintr-o lovitura libera de la 22 de metri

Jocul continua sa fie unul modest. In tribuna stadionului Tineretului din Urziceni se afla si capitanul de drept al ros-albastrilor, Mirel Radoi

55' Plesan trimite din lovitura libera mult peste poarta lui Niculescu

52' Pedriel trimite cu capul milimetric pe langa poarta studentilor

46' Iese Golanski, accidentat, si intra Sorin Ghionea

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, dupa 45 de minute Sportul Studentesc - Steaua 0-0

41' Bogdan Stancu trimite din semifoarfeca putin pe langa poarta Sportului. Cea mai mare ocazie de gol a Stelei

Dupa primele 35 de minute Sportul Studentesc este echipa care a avut ocaziile importante de gol, elevii lui Adrian Falub fiind mult mai periculosi

32' Daniel Lung primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Pedriel

29' Ferfelea si Dedu trec pe langa deschiderea scorului

Galeria stelista infatiseaza un banner pe care scrie "Cupa, o chestie de onoare", facand aluzie la faptul ca in Bulevardul Ghencea Cupa Romaniei este o competitie fara prea mare importanta

24' Tiago suteaza frumos din voleu, dar Niculescu prinde fara emotii

22' Varga suteaza putin peste poarta lui Vatca

21' Pedriel trimite cu capul de la aproximtiv 11 metri, dar balonul trece peste poarta Sportului

Se joaca mai mult la centrul terenului, fara actiuni periculoase la cele doua porti

14' Ferfelea cere lovitura de la 11 metri dupa un contact cu Ionut Rada

9' Neaga suteaza la coltul scurt, dar portarul Sportului respinge in corner

6' Niculescu iese dintre buturi si retine o minge din fata lui Bogdan Stancu