Douazeci de minute am visat cu ochii deschisi la o victorie istorica in fata Frantei. Piticul Petre si marele Goian ne-au facut sa credem ca de fapt "cocosii" nu sunt decat niste vrabiute ametite aterizate la Constanta. Publicul cald si startul perfect al nationalei au creat impresia ca echipa lui Piturca isi va depasi conditia.

Tocmai cand ne era lumea mai draga, francezii au pus stapanire pe joc. Mingea ii asculta numai pe ei, Gourcuff suna adunarea si are doua mari ocazii ('23, '28) insa Ribery este cel care reduce din handicap ('37).

Repriza a doua a fost un calvar. Oaspetii au atacat pur si simplu disperati, nationala lui Piturca se apara cu aceeasi disperare. Mutu a jucat inexplicabil de slab, Rat a pierdut multe mingi pe partea stanga, Cocis nu a mai avut suflu, mijlocul nostru fiind tinut de Muresan. Lobont a aparat senzational suturile lui Henry si Gourcuff ('64) insa pustiul minune al lui Bordeaux a reusit golul serii, cu un sut naprasnic de la 23 de metri. Reusita francezului a dat acea senzatie pe care o ai atunci cand incerci cu picioarele goale Marea Neagra in plina iarna. Ei atacau, noi ne aparam nevoile si neamul.

Echipa nu a mai avut suflu, Mutu a fost schimbat si toata lumea s-a multumit cu un egal, desi i-am avut pe francezi la degetul mic. Calificarea incepe sa depinda din ce in ce mai mult de rezultatele adversarilor Romaniei, decat de jucatorii lui Piturca.

Fluier final, Romania - Franta 2-2

Se arata doua minute de prelungire

90' Intra Briand si iese Ribery

Cele doua echipe par multumite cu acest rezultat de egalitate

85' Costea centreaza, Mandanda retine cu siguranta

81' Ribery suteaza milimetric pe langa poarta lui Lobont

78' Henry trimite pe spate, Lobont prinde

75' Intra Costea si Bucur, ies Mutu si Florentin Petre

Se lasa linistea pe stadionul Farul. In aceste momente se aude galeria oaspetilor

69' Gourcouff egaleaza cu un sut naprasnic de la aproximativ 23 de metri

65' Mandanda culege mingea din fata lui Mutu

64' Lobont apara incredibil suturile lui Henry si Gourcouff

63' Toulalan primeste cartonas galben

60' Benzema trimite periculos cu capul, Lobont apara

58' Gourcouff executa aiurea o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri

Francezii controleaza in acest moment partida

Domenech este calmat cu greu de arbitrul de rezerva

51' Henry suteaza departe de poarta lui Lobont

49' Toulalan suteaza, apararea noastra blocheaza

47' Ribery suteaza, Lobont prinde

Ben Arfa, Mexes, Dorel Stoica, Costea si Gigel Bucur au iesit la incalzire

A inceput repriza a doua

In tribuna oficiala a stadionului Farul comenteaza partida legendarul antrenor francez Guy Roux, cel care a pregatit timp de cinci decenii echipa AJ Auxerre

Fluier final de prima repriza

S-a aratat un minut de prelungire

45' Mutu trimite cu capul putin peste poarta dupa o faza deosebita marca Muresan

43' Florentin Petre este blocat in ultimul moment

42' Boumsong vede cartonasul galben

41' Sutul lui Henry este blocat de apararea noastra

38' Iese Malouda si intra Benzema

37' Ribery marcheaza cu un sut puternic si plasat. Romania - Franta 2-1

36' Henry suteaza plasat, dar Lobont intervine providential

34' Chivu centreaza pentru Muresan, dar Mandanda prinde cu siguranta

De cateva minute bune francezii au trecut la carma partidei

32' Francezii cer o lovitura de la 11 metri. In faza urmatoare, Evra trimite mult peste poarta

Benzema a fost trimis la incalzire

28' Sutul lui Gourcouff este blocat in ultimul moment de apararea noastra

25' Goian trece pe langa golul doi in aceasta partida

Francezii incearca sa aseze jocul, dar se simte un pic de disperare in exprimarea lor

23' Acelasi Gourcouff este aproape sa-i fure mingea lui Lobont

22' Sut anemic al lui Gourcouff

20' Ribery centreaza aiurea pentru Henry

17' GOOOOOOOL cu capul al lui Dorin Goian dupa un corner executat de Florentin Petre!Romania - Franta 2-0.

16' Marica suteaza frumos, mingea este deviata in corner. Mare ocazie pentru Romania

Spectatorii fac valuri, atmosfera frumoasa la Constanta

13' Gol turcesc al francezilor, Gallas exulta degeaba in tribuna

Jurnalistii francezi il injura pe Goian, despre care spun ca este pe tot terenul, acest lucru enervandu-i la culme

11' Lovitura libera pentru Romania, executa Mutu, dar zidul francez se opune

10' Romanii cer hent la o faza la care au participat Rat, Mutu si Florentin Petre

Usor debusolati, francezii ies la atac

6' Goooooool Romania! Florentin Petre deschide scorul cu un sut frumos pe coltul scurt

. Romania - Franta 1-0

Tricolorii au inceput mai bine partida

5' Mutu este blocat de apararea franceza

Anelka, Gallas si Clichy vad meciul de la masa presei

Romanii fac presing tare la centrul terenului, in timp ce francezii incearca se ne tempereze elanul

2' Marica este angajat, dar Abidal intervine prompt