Steaua nu lua in calcul decat varianta victoriei in partida cu Otopeniul, dar a terminat meciul prin a se bucura de o egalare venita in prelungiri de la Kapetanos. Dupa ce s-au multumit sa se apere o partida intreaga, oaspetii au punctat surprinzator prin fostul rapidist Vali Negru, in minutul 87, dovedindu-se a fi o nuca tare pentru o echipa ros-albastra lipsita de orice inspiratie.

CLIK aici pentru programul complet al etapei si clasamentul Ligii 1

Fluier final. Steaua se impiedica acasa de Otopeni

90+3 Kapetanos aduce egalarea. Steaua - CS Otopeni 1-1

Steaua ataca cu fundasii centrali

90' Goian trimite cu capul pe langa poarta lui Munteanu din 6 metri!

87' Valentin Negru inscrie dupa o faza in care apararea stelista a jucat gresit la off-side

85' Petre Marin vede cartonasul galben

Stelistii au inceput sa se precipite, jocul lor rezumandu-se numai la centrari lungi catre varfurile de atac

81' Iese Szekely si intra Plesan

75' Centrarea lui Dayro Moreno intalneste bara portii lui Munteanu

72' Sutul puternic al lui Vali Negru este respins cu dificultate de Zapata

71' Nibombe scoate de pe linia portii oaspetilor

70' Dayro Moreno suteaza, iar Munteanu prinde cu siguranta

67' Kapetanos inscrie cu piciorul, dar golul este anulat pe motiv de off-side

65' Iese Jaime Junior si intra Valentin Negru

In aceste momente, Otopeniul arata ca o echipa pregatita de Sorin Cartu, celebra autobaza regasindu-se la oaspeti

63' Nibombe respinge din fata lui Kapetanos. Ramane 0-0

59' Iese Toja si intra Semedo la Steaua

57' Toja are o pozitie buna la marginea careului mare, dar intarzie sutul si este blocat. In faza urmatoare Szekely suteaza in inaltul peluzei

Cristi Munteanu este cel mai injurat fotbalist de pe terenul de joc. Il secondeaza favoritul tribunelor, Lovin

Oaspetii continua sa se apere ermetic, Moreno, Kapetanos si Toja neavand prea multe spatii

48' Centralul nu sanctioneaza un joc periculos al oaspetilor la Dayro Moreno, Steaua putea beneficia de o lovitura libera indirecta

46' Iese de pe teren Bogdan Stancu si intra Kapetanos

A inceput repriza a doua

Pauza, Steaua - CS Otopeni 0-0.

Pasele stelistilor sunt mai multe pe benzile laterale, actiunile lor fiind lipsite de periculozitate

44' Cornel Predescu are o buna oportunitate de a marca, dar sutul sau este slab, iar Zapata prinde fara emotii

38' Nimombe primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Dayro Moreno

36' Intra pe teren Cornel Predescu si iese Yontcha la CS Otopeni

34' Zapata este accidentat de intrarea intarziata a lui Yontcha

Apararea aglomerata a Otopeniului le da batai de cap fotbalistilor ros-albastri, majoritatea actiunilor steliste oprindu-se la marginea careului de 16 metri al oaspetilor

30' Dumitrescu primeste cartonas galben dupa un fault la Szekely

26' Szekely suteaza din afara careului de 16 metri, iar Munteanu prinde in doi timpi

Presiunea echipei lui Marius Lacatus la poarta lui Munteanu a crescut in ultimele minute

21' Goian ii aplica un cot in plina figura lui Cristian Constantin in jumatatea de teren stelista, dar arbitrul Marius Avram nu ii arata internationalului roman nici macar cartonasul galben

In aceste momente a intrat pe stadion si galeria oaspetilor, care numara aproximativ 50 de persoane

18' Nibombe blocheaza sutul puternic al lui Dayro Moreno

Steaua foloseste un sistem de joc 4-2-3-1, in timp ce Otopeniul prezinta un 4-4-1-1

13' Constantin centreaza de pe stanga, dar Chiacu nu ajunge la minge. In faza urmatoare, Zapata respinge in corner un sut puternic al oaspetilor

11' Lovin suteaza aiurea dintr-o pozitie favorabila. Centrarea a venit de la Szekely

7' Suteaza din lovitura libera Scarlatache, dar zidul stelist deviaza in corner

4' Dayro Moreno si Florin Parvu sunt aproape de a se lua la bataie dupa ce fostul dinamovist il faulteaza pe columbian

2' Ogararu centreza, dar Toja nu ajunge la minge

Debutul de meci a readus in prim-plan marea rivalitate dintre Steaua si Dinamo, galeria gazdelor strigand: "Europa nu va vrea!", aluzie la eliminarea cainilor inca din turul I al Cupei UEFA

Partida a inceput la ora 20.00

Steaua: 1 Zapata, 2 Ogararu, 3 Goian, 6 Radoi (cpt), 7 Szekely, 10 Dayro Moreno, 14 Toja, 18 Petre Marin, 20 Lovin, 24 Ghionea, 28 Bogdan Stancu. Antrenor Marius Lacatus.

CS Otopeni: 12 Cristi Munteanu, 2 Scarlatache, 7 Chiacu, 8 Florin Parvu, 11 Constantin, 24 Dumitrescu, 25 Yontcha, 26 Margarit, 30 Nibombe, 34 Junior, 55 Nuno Diogo. Antrenor Marian Bucurescu.