Scandal in Liga Campionilor/ Mircea Lucescu acuza: Este o rusine ce a facut Barcelona

de Andra Popa     HotNews.ro
Joi, 2 octombrie 2008, 15:41 Sport | Fotbal

Zilele lui Lucescu la Sahtior sunt numarate
Foto: AGERPRES
"Nu am mai trait asa ceva in viata mea. Este o rusine ceea ce a facut Barcelona", a tunat Mircea Lucescu dupa ce Sahtior a fost invinsa de Barcelona in minutele de prelungire ale meciului. Ucrainienii au condus Barcelona pana in minutul 87 cand un jucator al lui Guardiola a ramas intins pe gazon dupa un fault si elevii lui Lucescu au trimis mingea afara. Catalanii nu au inapoiat mingea adversarilor si Messi a egalat profitand de apararea ucraineana luata prin surprindere.

Gestul lipsit de fair-play al echipei lui Guardiola l-a scos din sarite pe Lucescu. "Nu am mai trait asa ceva in viata mea. Este o rusine ceea ce a făcut Barcelona. Si pentru UEFA care apara principiile fair-play-ului… Sunt uimit. Vorbesc despre asta pentru ca imi pasa si cariera mea depinde de ea. Barcelona este o echipă mare, dar toti trebuie sa fim profesionisti in toate situatiile", a rabufnit antrenorul roman dupa incheierea meciului.

Lucescu a recunoscut ca a vrut sa plece din Ucraina de doua ori pana acum, dar patronul Ahmetov l-a intors din drum.  "Nu e vorba sa renunte cineva la mine aici. Eu am decis si am anuntat ca e ultimul an la Sahtior. Pentru ca pe mine nu pot sa ma demita. Se poate doar ca presedintele sa imi ceara sa renunt eu. Asa e facut contractul", a spus Lucescu pentru Mediafax.

Sahtior e pe locul trei in grupa C cu trei puncte la egalitate cu Sporting Lisabona, dar cu un golaveraj mai slab decat portughezii. Barcelona e lider cu sase puncte, iar Basel e pe ultimul loc fara nicun punct.























7090 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    lumea a III-ea (Joi, 2 octombrie 2008, 17:00)

    cititor [anonim]

    Nu stiu de ce se mira si enerveaza Lucescu. El nu stie ca Ucraina, ca si celelalte tari foste comuniste si in special ortodoxe sunt privite de toti ca lumea a treia bagata pe gat vestului dezvoltat. Asa gansesc oficialii din UEFA si fotbalistii si arbitrii (vezi si golul anulat Stelei ceea ce nu s-ar fi intaplat pentru Bayer). Asa ca intelegand supararea lui Lucescu ii dau un sfat "taci si inghite" nu ai ce face.
    • 0 (2 voturi)    
      macar daca ai stii cu cine a jucat Steaua (Vineri, 3 octombrie 2008, 12:38)

      microbist [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Echipa din Munchen se numeste Bayern si nu Bayer, care e un concern farmaceutic si numele echipei din Leverkusen
  • +4 (4 voturi)    
    nu vad legatura (Joi, 2 octombrie 2008, 19:07)

    capcaunul [anonim]

    intelege cineva de ce titlul fotografiei e 'zilele lui lucescu la sahtior sunt numarate' ? din articol inteleg ca daca e sa plece, pleaca din orgoliu, profesionalism etc etc, si ca nu poate fi demis.. e un fel de speculatie ca lucescu va fi invins si va pleca, sau ce exact? nene, nu va mai jucati cu cuvintele, ca e painea voastra; daca toti ne-am juca asa in profesiile noastre n-am mai zbura cu avionul si am innopta sub bananier..
  • -4 (4 voturi)    
    un frustrat (Joi, 2 octombrie 2008, 22:53)

    obiectiv [anonim]

    Ce mare antrenor e lucescu asta! cand antrena romania prin 83-84 lua bataie de la toti, pe urma italienii l-au dat afara dupa cateva luni de la inter si a ajuns la turci unde a avut noroc cu cativa jucatori buni. sa ne lase in pace cu ifosele aste pentru ca e vai de el saracu'
    • +3 (3 voturi)    
      tu esti pitzi? (Vineri, 3 octombrie 2008, 11:08)

      salut [anonim] i-a raspuns lui obiectiv

      tu esti unic, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    e corect (Joi, 2 octombrie 2008, 23:54)

    vali [anonim]

    aia de la barcelona au fost labagii, dar de vina ca au luat gol sunt rusnacii. cit timp e regulamentar fair play e doar un cuvint frumos.mircea lucescu e mare dar are ghinion si se supara usor.fotbalu e ca si viata, un catel parsiv.
  • +1 (1 vot)    
    HA HA HA HA HA HA (Vineri, 3 octombrie 2008, 0:48)

    amuzatu [anonim]

    Unde e scandalul domnisoara Andra????
    S0au facut cu ou si cu otet nu?
    Jurnalistii lui peste.......
  • 0 (0 voturi)    
    vorbim de uefa... (Vineri, 3 octombrie 2008, 14:51)

    liviu [anonim]

    adica forumul ala in care zenit a cumparat o cupa...
    sa nu mai vb. si de ce face fifa...

    nu ma mira de loc

    oricum rusii au fost neatenti si nu se face asa ceva... mai ales cat timp fair playul este doar moral... (sa nu mai vb. ca e numai pe teren... afacerile UEFA si FIFA nu au absolut nimic de aface cu fair playul ... bine inafara de faptul ca motoul se vinde bine)