Ciudatenia de Cluj

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Joi, 2 octombrie 2008, 11:44 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
CFR Cluj este una dintre cele mai frumoase povesti ale fotbalului nostru. O echipa care acum cativa ani insemna ceva doar pentru adversarii din divizia C de la Ineu sau Cugir este acum bagata cu adevarat in seama de unele dintre cele mai mari echipe ale Europei.

Interesant este insa si modul in care a ajuns CFR in aceasta postura – o viziune aparent ciudata a doi oameni fara experienta in fotbalul mare din Romania si o investitie care nu a insemnat doar aducerea pe bani multi si contracte mari a unor jucatori straini, ci si construirea in termen record a unui stadion adevarat.

Dincolo insa de aceste lucruri, CFR traieste momentul din postura unei echipe cu sanse reale de-a trece mai departe de grupele Ligii Campionilor sau macar de-a ocupa locul 3, care-i garanteaza accesul in Cupa UEFA. Exista aceste sanse. Nu sunt foarte mari, dar categoric mai mari decat cele anticipate imediat dupa tragerea la sorti.

Din pacate, o voce din trecutul murdar si din prezentul inca dubios al fotbalului nostru a  rostit acum cateva minute, in direct la RTV, clasicul "v-am spus ca avem un campionat puternic, nu v-am spus, ma, permanent? Ma, oameni buni, v-am spus ca nu pierde nici Steaua, nici CFR!".

Oracolul ar trebui insa sa-si dea mai bine seama care-i realitatea: CFR performeaza in Europa tocmai pentru ca a ales un model de existenta fotbalistica total diferit fata de ceea ce imbratisau echipele din Liga 1 pana de curand.
























4282 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Cluj! (Joi, 2 octombrie 2008, 12:33)

    Iepurasul de Paste [anonim]

    Echipa a jucat exceptional cu o hotarare care imi aminteste de meciul Stelei cu Real la Madrid (cel cu nefericitul autogol al lui Banel). E un exemplu de atitudine "europeana" si siguranta in abordarea meciului: "avem o sansa, hai sa vedem ce putem face cu ea" si nu traditionala blegire mioritica.
  • +2 (2 voturi)    
    punct ochit ... punct lovit ... (Joi, 2 octombrie 2008, 13:04)

    bustiuci [anonim]

    Câtă dreptate aveţi ...

    Stăteam cu prietenii zilele astea şi chiar discutam subiectul CFR. Cu toţii am fost de acord că la CFR înainte de toate pare că s-a ales calea Lucrului bine făcut cu multăăăă onestitate.

    Adică s-au demarcat clar de năravurile "dâmboviţene".

    Bravo! Şi autorului şi celor de la CFR.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciocu mic (Joi, 2 octombrie 2008, 13:36)

    Weather [anonim]

    Acum vreo 6 luni toti miticii urlau ca CFR e echipa ungureasca si ca nu au ce cauta in Romania...///
    Cit despre Mitica-puscarie,numai de bine.Ca si in cazu Becali prost nu e el ci cei care ii preiau si analizeaza elucubratiile...
    • 0 (0 voturi)    
      daca vrei tine-o numai pt tine pe CFR (Joi, 2 octombrie 2008, 15:56)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui Weather

      care toti miticii ma blandule ?
      jijel oieru se exprimase in sensul amintit de tine. nu generaliza!
      una peste alta CFR a jucat bine aseara, dar nu la fel de bine ca la Roma.
      Mult succes in continuare
  • +1 (1 vot)    
    Cinste si respect. (Joi, 2 octombrie 2008, 15:20)

    Pluto [anonim]

    Acestea sunt cuvintele cu care flutura "ungurii" de la CFR. Urmariti un pic si declaratiile pe care le fac patronul. si directorul de la CFR , si apoi comparati-le cu cele ale ghertoilor din B. UItati-va cum au fost aplaudati de public Chelsea - si uitati-va la meciul nationalei cu lituania - cand romanii si ungurii si lituanienii au aplaudat la final formatia lituaniei. asta se numeste RESPECT .
  • +2 (2 voturi)    
    Sa fim realisti... (Joi, 2 octombrie 2008, 15:30)

    carcaotas [anonim]

    Un ungur a cumparat o echipa no-name in fotbal, si-a cumparat jucatori de afara, si-a facut o echipa care a batut floarea fotbalului romanesc, a castigat campionatul, iar cand lucrurile au mers prost a scapat de cauza, antrenorul roman. Au iesit in Europa, si-au facut treaba profesionist. Brusc, i-a izbit patriotismul pe toti, vezi domle ce echipa romaneasca buna avem in campionatul nostru minunat. Hai sa fim seriosi, poate scapam candva si noi de traditiile astea mioritice si facem treaba cum ar trebui, adica profesionist.
  • 0 (0 voturi)    
    fotbalul nostru? (Joi, 2 octombrie 2008, 17:06)

    cititor [anonim]

    CFR Cluj este una dintre cele mai frumoase povesti ale fotbalului nostru, afirma autorul articolului. Il, intreb care fotbalul nostru? Fotbalul nostru este cel jucat de cele doua echipe reprezentative respectiv tricolorii mari si mici, cum le place unora sa-i numeasca. Deci, nu fotbalul nostru ci fotbalul care a inceput sa se joace in Romania caci nici Arsenal nu joaca fotbal englez asa cum nici in Franta nu mai exista fotbal francez ci african indiferent ca se joaca la cubluri sau la ntionala.