Liga Campionilor: CFR - Chelsea, miercuri, 21:45

Daily Mail: In tinutul indepartat al Transilvaniei ceva atrage atentia: micul Cluj se pregateste pentru armata lui Roman Abramovici

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 1 octombrie 2008, 8:43 Sport | Fotbal

Faceti loc, vine Trombetta!
Foto: Hotnews
Presa din Europa si-a concentrat atentia asupra meciului CFR - Chelsea. Jurnalistii de la Daily Mail lauda parcursul CFR-ului si aparitia pe scena fotbalului european. Ei considera a fi un miracol faptul ca o echipa care evolua in a treia divizie a reusit sa castige campionatul primei ligi, sa joace in Liga Campionilor si sa invinga pe Olimpico.

"Chiar daca clubul ce provine din indepartata si intunecata Transilvanie va pierde la un scor de cricket intalnirea cu Chelsea, miracolul de la Cluj este cea mai remarcabila poveste a acestui sezon de Champions League". Asa incepe Peter Cresswell articolul despre intalnirea CFR - Chelsea din aceasta seara, material in care a amintit de ascensiunea CFR-ului din Liga a treia a Romaniei pana in Liga Campionilor. Scandalul "Valiza" nu a trecut neobservat, iar in articol se mai mentioneaza ca CFR beneficiaza de suportul multor fani de etnie maghiara.

Agentia AFP noteaza: "Cluj a provocat unul din socurile primei runde ale Ligii Campionilor, umilind Roma chiar in Cetatea Eterna. O fi castigat Chelsea cu 4-0 meciul cu Bordeaux, insa Cluj poate pune mai mul;te probleme decat admite Scolari."

Site-ul uefa.com face o avancronica meciului din aceasta seara, remarcand victoria echipei din Ardeal obtinuta la Roma si analizeaza sansele ca CFR sa obtina un rezultat bun si cu Chelsea. "Desi Chelsea a reusit scorul etapei cu Bordeaux acum doua saptamani, dar ce a starnit atentia a fost victoria socanta a lui CFR Cluj de la Roma. Acum se pune intrebarea: poate CFR sa repete isprava si in aceasta seara?"

"Stiind ce pot cei de la CFR, echipa londoneza nu va face aceleasi greseli ca si Roma si, ca o dovada ca iau acest meci in serios, jucatorii au sosit de luni si nu marti, pentru a se pregati adecvat pentru o a doua victorie in Liga", au scris si cei de la goal.com.
























2784 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    suntem cu voi hai CFR (Miercuri, 1 octombrie 2008, 9:26)

    alin [anonim]

    indepartata si intunecata Transilvanie impreuna cu intreaga mica si marginalizata Romanie se roaga pentru echipa. Clujul sa fie astazi in inima fiecarui cetatean roman. Cetatea Clujului este si sper ca va ramane o oaza de civilizatie in Europa de est am dovedit-o si can am aplaudat Steaua saptamana trecuta. Stelisti, dinamovisti, rapidisti precum si U-isti hai sa fim toti unul azi de la 21.45. credeti ce vreti dar eu sunt sigur ca energiile pozitive si gandurile bune ajuta mult. Cum capitala nu ne prea onoreaza ma refer aici la viata politica, sper ca acesta capitala spirituala a Ardealului sa n-e mai aduca sperante. Hai CFR=Hai Romania. nu uita cititorule azi la 21.45 daca esti cu un gand bun impreuna cu noi poti sa te consideri partas la o eventuala pagina de istorie.
    • -1 (1 vot)    
      cultura generala... (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:43)

      Bero [utilizator] i-a raspuns lui alin

      E vorba de o tara exotica, probabil de la poalele Himalaiei..., au si avut un tip se numea Dracula....
    • 0 (0 voturi)    
      Nothingham Forest din Romania (Miercuri, 1 octombrie 2008, 15:37)

      misu [anonim] i-a raspuns lui alin

      Nu este prima echipa care are acest parcurs cu cativa zeci de ani in urma o alta a facut mai mult de atat.
      bafta CFR
      sa urmezi debutul lui Nothingham Forest .
      sper sa-mi aduc bine aminte..!
  • +1 (1 vot)    
    "In tinutul indepartat al Transilvaniei... (Miercuri, 1 octombrie 2008, 9:31)

    eu [anonim]

    ...micul Cluj"
    HA HA HA

    de parca e vorba de catunul Lunca de sus, comuna Badarani, jud. Ilfov.

    cineva din "marele Bucuresti" a scris iara o prostie
    • 0 (0 voturi)    
      Daily Mail (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:47)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Daily Mail nu este din '' marele Bucuresti '', e din UK, asta pt. cultura ta generala.
      • 0 (0 voturi)    
        sper ca vezi diferenta intre (Miercuri, 1 octombrie 2008, 11:14)

        eu [anonim] i-a raspuns lui tot eu

        "marele Bucuresti" - grandomania exista si in UK
        si
        "marele" Bucuresti
  • 0 (0 voturi)    
    probabil era inorat (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:12)

    florin [anonim]

    "Indepatata si intunecata Transilvanie", "Micul Cluj" - asa o fi, "fani de etnie maghiara" = probabil, eu cunosc foarte multi romani fani CFR.
    Chiar daca comentariile usor rautaciaose deranjeaza suntem constienti de diferenta de valoare a celor 2 echipe si nu ne astepatam la minuni.
  • -1 (1 vot)    
    sper la un rezultat bun (Miercuri, 1 octombrie 2008, 10:33)

    liviu [anonim]

    nu prea indragesc eu clujul, dar in cupele europene e altcva...

    cu atat mai mult impotriva lui chelsea...

    sper ca CFR sa obtina macar un egal, desi o victorie ar fi perfecta
  • +1 (1 vot)    
    Succes CFR! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 11:21)

    nea Mitica [anonim]

    Din mai intunecatul si mai indepartatul Bucuresti, urez succes CFR-ului!
    Ce dreaq mai aia nu joaca tot cu doua picioare?
    Ne-am obisnuit cu "vai vine Chelsea, Roma, Hamburg samd" si gata ne pierdem.
    E o problema de atiudine!
    Pe ei ca nu sunt supraoameni!
    HAI CFR!
    • 0 (0 voturi)    
      corect! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:43)

      dea [anonim] i-a raspuns lui nea Mitica

      ...totul tine de atitudine si de aia imi place cfr:are atitudine de invingatori! sper din toata inima chisinaului sa aiba si azi aceasi atitudine de cei mai buni! bafta!
  • +1 (1 vot)    
    HAIIII CFR (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:03)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Chelsea este o echipa buna, dar asta nu inseamna ca nu ii putem invinge! CFR a aratat ca este o echipa de talie mare si poate face un rezultat bun.
    Din Bucuresti asteptam un meci mare. Mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    o picatura de istorie (Miercuri, 1 octombrie 2008, 19:40)

    cornel [anonim]

    Doresc campioanei Romaniei sa realizeze acelasi scor reusit de o fosta campioana in anul 1966 in meciul cu Liverpool (Petrolul-Liverpool: 3-1). Succes!