BBC.com: Cine e CFR Cluj?

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2008, 16:50 Sport | Fotbal

Who is Cluj?
Foto: bbc.co.uk
Site-ul www.bbc.com a facut o prezentare spectaculoasa echipei CFR Cluj, care miercuri va da piept cu Chelsea in al doilea meci din grupele Champions League. "Who are Cluj?", se intreaba jurnalistii publicatiei online, care amintesc in articol ca CFR se afla in Transilvania, "locul in care a trait vampirul Dracula".

BBC.com aminteste ca acum 7 ani, CFR evolua in liga a treia si il compara pe Arpad Paszkany cu Roman Abramovici. "Stadionul are 25.000 de locuri si indeplineste toate conditiile pentru a gazdui meciuri de Liga Campionilor. Insa pe gazon s-au vazut investitiile lui Paszkany". In opinia redactorilor, Culio este vedeta echipei, ramanand uimiti dupa ce l-au vazut pe argentinian marcand doua goluri celor de la AS Roma.
























4902 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    penibil (Luni, 29 septembrie 2008, 17:47)

    vivi [anonim]

    Asta e tot ce se stie despre tara noastra, faimosul sugator de sange Dracula.
    Deci ziaristi de rahat mai sunt si pe la altii prin tara.
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Luni, 29 septembrie 2008, 18:27)

      john [anonim] i-a raspuns lui vivi

      in caz ca nu te-ai prins ii prezentarea echipei si nu a tarii :)
    • +3 (3 voturi)    
      intra pe www.bbc.com (Luni, 29 septembrie 2008, 20:31)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui vivi

      si ai sa vezi ca e o prezentare ok (chiar simpatica)
  • +1 (1 vot)    
    asa se face un articol (Marţi, 30 septembrie 2008, 0:09)

    zorro [anonim]

    nu, stimati redactori hotnews.ro, ci asa se face un articol normal. mai putin fantastic, ceva documentare, si idei legate. spre deosebire de ceea ce suntem obisnuiti prin presa noastra..
  • +1 (1 vot)    
    we are surrender (Marţi, 30 septembrie 2008, 12:08)

    cristi [anonim]

    Ce spectaculoasa prezentare, era sa cad de pe scaun :)) Klooj si Dracoola... who are Cluj? They is za best, pana acum.
    P.S. Nici macar nu tin cu ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Cata dusmanie! (Miercuri, 1 octombrie 2008, 11:04)

    Ioana [anonim]

    Sa va fie rusine tuturor celor care blamati si nu sustineti echipele romanesti !!! Indiferent daca joaca Steaua sau CFR ar trebui sa fiti cu sufletul alaturi de ei pentru ca ne reprezinta tara si sunt de-ai nostrii ! Noi suntem cea mai destramata natiune din Europa. Nimeni nu se comporta ca si noi. Daca noi nu tinem unii cu altii, cine o sa tina???
    • 0 (0 voturi)    
      Lasa-i in pace ... (Miercuri, 1 octombrie 2008, 12:16)

      DORU [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      ... nici nu vor sa plece din tara dar nici nu le place aici. doar gura spurcata e de ei ...
    • 0 (0 voturi)    
      cine ne reprezinta tara? (Vineri, 3 octombrie 2008, 10:15)

      patriot realist [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      nu pot sa tin cu echipe ca Rapid Dinamo sau Steaua! multi bani, multa coruptie, zero fotbal!
      ma simt roman, dar nu pot sustine pe cineva sau ceva doar pentru ca provine din Romania!

      Sa pastram limitele: e mult spus ca CFR si Steaua ne reprezinta tara! mai avem si alte lucruri de aratat, nu numai fotbal!

      Englezii nu au nici o vina in asocierea Transsilvania - Dracula! Va aduc aminte ca a fost subiect de campanie guvernamentala (din banii nostrii) intr-o incercare deplorabila de popularizare a Romaniei peste hotare (acum citiva ani). Era si un site oficial. Eram in USA la vremea aia si ma intrebau americanii de Dracula!

      sunt roman, dar nu sunt mandru de tot ce inseamna Romania
  • 0 (0 voturi)    
    despre fani, si de acord cu Ioana (Joi, 2 octombrie 2008, 10:52)

    Valentin [anonim]

    Se pare ca la sud si est de Transilvania nu au mai ramas decat fani ai lui jijji..Romanii au plecat in zari pentru a supravietui...A ramas doar pleava si politicienii?
  • 0 (0 voturi)    
    tot de la BBC : (Joi, 2 octombrie 2008, 11:27)

    cineva [anonim]

    (frumos finalul articolului)
    So Chelsea drop points in Romania, the Cluj fans must be ecstatic.
    No excuses for drawing this game, it wasn't a must win, but every point is one further to getting through the group. Will this draw matter? Probably not. Does it still annoy the Chelsea fans? Of course. Every fan wants their team to win every game, and too often Chelsea drop points against weak teams in the Champions League.
    Some of the Chelsea players fail to live up to their big salaries in the little games. I'm not going to name names...Anelka. It was a drab game, a drab performance from Chelsea, overall a drab experience for the fans. But come on - all Chelsea fans may get some digs at their expense tomorrow morning, I know I will, but Cluj are a decent team. They have probably set themselves up as favourites for second place in the group.
    This is not an excuse. Cluj may be a good side, their victory over Roma in Italy showing how they do have quality. Even so, people like Anelka, Drogba, Kalou and Ballack failed the create anything!
    HOW?
    I don't have a Cluj...

    http://www.bbc.co.uk/dna/606/A41660129
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i atat de rea imaginea asta legata de dracula (Joi, 2 octombrie 2008, 19:17)

    mmm [anonim]

    macar transilvania inseamna pentru ei dracula. dar cand scriu de romania, de atatea ori vine vorba de ceausescu, tigani, copiii strazii...e totusi un brand bun asta cu dracula, mai ales intr-o competitie.
    prefer o oroare fictionala uneia inspirate serios din realitate