Doar 15 minute de emotii pentru Dinamo, mai exact ultimele din joc: dupa dubla lui Danciulescu ('11 si '33), "haita" nu parea sa intimpine vreo problema in a-si asigura punctele. Golul bistritean, marcat de Diogo ('76), a mai tulburat putin spiritele, insa nu intr-atat incat sa puna in pericol victoria bucurestenilor.

"Jocul a fost la discretia lui Dinamo. Doar asa o zvacnire am avut in final, dar asta nu schimba impresia. Sunt preocupat, pentru ca am facut cel mai prost meci din acest campionat" - Ioan Ovidiu Sabau, antrenor Gloria.

Victorie fara emotii

Dinamo a deschis scorul repede (11), dupa o actiune in care fundasii centrali ai Gloriei au "dormit", scapandu-l foarte usor din marcaj pe Danciulescu. Atacantul lui Dinamo a ramas singur cu Tatarusanu, intr-o pozitie lateral dreapta, perfecta pentru calitatile sale de finalizare. In minutul 33, acelasi Danciulescu s-a pozitionat perfect, intr-o pozitie asemanatoare, pentru a inscrie cu siguranta, profitand si de o reactie tarzie a lui Tatarusanu.

Intreaga repriza secunda a fost o lupta surda, Dinamo cautand doar sa protejeze rezultatul. Gloria a inscris in minutul 76 (Diogo, reluare cu capul, din centrul careului, la o iesire neinspirata a lui Lobont), insa nu a avut nici tarie, nici prea multa convingere, pentru a obtine egalul.

"Asteptam meciul Stelei la Cluj, suntem lideri inca de azi! A inceput hegemonia noastra" - Cristi Borcea, manager Dinamo.

Jocul Live Text

'90+3 Arbitrul Lucian Dan pune capat intalnirii. "Haita" a ajuns pe primul loc in Liga 1, cel putin pana la meciul Stelei de pe terenul lui CFR Cluj.

'87 Borbely trimite peste transversala, de fapt peste gardul imprejmuitor al stadionului. Un "zmeu" finalizeaza un atac promitator al Gloriei.

'83 Dinamo are sansa pe contraatac, unde incearca sa valorifice viteza lui Mitea, revenit la Dinamo dupa multi ani.

'81 Gloria incepe sa spere si avanseaza spre poarta lui Lobont.

'76 Gol Bistrita! Dupa o lovitura de colt, Diogo reuseste sa inscrie cu capul, profitand de apatia care domina intregul teren.

'72 Fara evenimente deosebite. Lovitura libera pentru Dinamo, Marius Niculae suteaza in blocaj.

'57 Dinamo se multumeste sa securizeze rezultatul. Gloria nu reuseste nimic, desi a facut o dubla schimbare la pauza si i-a introdus pe Anca si Coroian.

'48 Cristea, sut alaturi din 16 metri. La cum s-a deschis repriza secunda, Dinamo stapaneste jocul din toate punctele de vedere.

'46 Se reia jocul.

'44 Hora suteaza din afara careului, Lobont prinde fara emotii. De altfel, cu aceasta faza se incheie o prima perioada care nu a adus niciun pericol real la poarta bucurestenilor.

'42 Faza comica la poarta lui Dinamo: Vagner nu a reusit sa trimita in poarta de la numai 10 metri, in conditiile in care Lobont era cazut.

'33 Gol Dinamo! Acelasi Danciulescu reuseste sa inscrie: sut din unghi, lateral dreapta, dupa ce s-a pozitionat perfect pentru o pasa primita din centru. 2-0 pentru Dinamo.

'32 Nervi in tribuna: arbitrul Lucian Dan opreste unul dintre putinele atacuri ale gazdelor, pentru a acorda un galben.

'25 Prima actiune consistenta a Bistritei: Borbely trimite pe langa, de la marginea careului. La un minut distanta, Hora este servit in pozitie buna, insa nu rezista atacului exercitat de Tamas, se pripeste si suteaza slab.

'16 Golul primit repede ii face pe bistriteni sa isi piarda cumpatul: Ninu vede galben dupa o intrare dura, care ar fi recomandat eliminarea.

'11 Gol Dinamo! Ionel Danciulescu deschide scorul cu un sut din interiorul careului, din unghi, dupa o faza la care atacantul a fost scapat foarte usor din marcaj, la o pasa simpla in adancime.

'10 Bratu speculeaza o eroare si pleaca pe contraatac; individualist, nu ii paseaza lui Bostina care avea drum liber spre poarta si ocazia se iroseste.

'7 Dinamo incepe sa controleze centrul terenului; dominarea este deocamdata sterila, baietii lui Rednic nereusind sa ajunga inca la poarta lui Tatarusanu.

'3 prima actiune ofensiva a Bistritei: Borbely cade in careu, solicitand un penalty. Nu se poate acorda, pare ca spune arbitrul Lucian Dan.

Dinamo s-a deplasat in Ardeal pentru jocul cu Gloria Bistrita, prima partida pe care bucurestenii o disputa dupa ce au aflat verdictul UEFA pe marginea jocului-tur cu Nec Nijmegen.

"Astazi incepe hegemonia lui Dinamo!" - managerul Cristi Borcea, inaintea partidei.

Antrenorul Mircea Rednic foloseste urmatorul 11: Lobont - Blay, Tamas, Julio Cesar, Pulhac - Adrian Cristea, Ropotan, Bostina - Bratu, Danciulescu, Marius Niculae.

Dinamo evolueaza in tricouri negre, echipamentul de rezerva pentru jocurile in deplasare.

Inaintea partidei, capitanii celor doua formatii au adresat un mesaj pentru promovarea fair-play-ului si s-a intonat imnul Romaniei.