Unirea Urziceni, obosita de remiza de lupta de la Hamburg, si-a pierdut principalele atuuri inaintea meciului cu "lupii tineri" ai Craiovei: organizarea jocului si... seriozitatea.

"Nu este usor sa muncesti atat ca sa ti se refuze un gol valabil si trei penalty-uri. Craiova a facut scandal inaintea partidei, pe tema delegarii lui Martis, si au facut-o foarte bine, si-au atins scopul! Asa vom face si noi cand vom juca etapa viitoare, la Vaslui" - Dan Petrescu, antrenor Unirea Urziceni.

"Eram sigur ca vom castiga. Craiova si-a revenit de mai mult timp, nu a fost interes sa se vada asta! Dan Petrescu ar trebui sa se comporte altfel pe banca, doar a jucat la Chelsea" - Adrian Mititelu, patron Craiova.

Ialomitenii au avut sansa unui avantaj rapid (1-0 in minutul 11, Galamaz, dupa o lovitura de colt care a derutat defensiva olteana), insa nu l-au mentinut decat cinci minute - Craiova, tanara, mustind de talent, asezata ideal pentru o partida in deplasare, a lovit prin Baird (16). Golul australianului, sut violent sub transversala, a sanctionat somnolenta apararii Unirii care a lasat un balon sa circule nestingherit prin propriul "16".

Oltenii, incurajati de reusita, au ramas pe pozitii avansate - comprimand spatiile, au obligat Unirea Urziceni sa gandeasca repede, sa gaseasca solutii. Pe care Mara si ai sai nu le-au mai dibuit, asa cum ne obisnuisera in precedentele 6 intalniri, castigate in serie! Ialomitenii au avut o bara in minutul 38, la un sut excelent al lui Mara (singurul jucator creativ al ialomitenilor, chiar si intr-o seara mai putin reusita) - portarul Bornescu s-a arcuit si a deturnat mingea in transversala.

Dupa pauza, surprinzator, Craiova - echipa care se aratase mai proaspata - a ales jocul la asteptare. Unirea s-a pus pe dominat, presat, fara imaginatie insa. La prima greseala, oltenii au gasit cheia golului decisiv - Costea (distribuit pe o pozitie inedita, pe partea dreapta) a capturat o minge, a insistat pana in careu, acolo unde a driblat tot ce a intalnit, a "scos" in centru, iar Baird a trimis-o in transversala. Ricoseul a fost fericit pentru olteni, intrucat balonul a fost reluat in poarta de Stoianof (63), alegerea surpinzatoare a antrenorului Nicolo Napoli pentru postul de varf impins.

Pana la final, Craiova s-a aparat cu exactitate, a mentinut linia defensiva foarte sus, cu toate riscurile!, si a incercat sa joace soarta victoriei la ofsaid - ialomitenii au cazut de cateva ori in capcana, apoi - pe fondul tensiunii - au solicitat acordarea a doua lovituri de la 11 metri. Arbitrul de centru Marius Martis, inegal in aprecierea jocului, de-a lungul partidei, nu a dat satisfactie Unirii care inregistreaza primul esec pe propriul teren in stagiune si pierde prima pozitie.