Rapidul lui Peseiro nu a reusit sa isi creeze macar o singura ocazie de gol in 90 de minute de joc pe Volkswagen Arena, impotriva celor de la Wolfsburg, fiind o palida replica a formatiei care ajungea pana in sferturile Cupei UEFA sub comanda lui Razvan Lucescu. Unicul gol al partidei a fost reusit de Grafite, in minutul 45, dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta dupa o imprudenta a lui Cesinha. Prin natura jocului prestat in Germania, pentru giulesteni returul se anunta a fi unul deosebit de greu, in acest moment nemtii fiind favoriti la calificarea in grupele C2.

Fluier final de partida, Wolfsburg - Rapid 1-0.

Finalul de partida este unul slab, gazdele nu forteaza prea mult, in timp ce formatia lui Peseiro este incapabila sa puna in pericol poarta celor de la Wolfsburg

83' Djalovic scapa singur spre poarta, dar sutul sau este foarte slab

82' Mejolaro Pitbull este inlocuit de Nicolae Grigore

80' Pitbull executa o lovitura libera, dar niciun coechipier nu ajunge la minge

77' Gentner trimite putin peste poarta lui Pardo

74' Rapidistii sunt incapabili sa puna in pericol poarta gazdelor

72' Dzeko trimite peste poarta din pozitie favorabila

69' Julio Cesar este surprins in off-side

63' Pardo prinde sutul la vincul al lui Misimovic din lovitura libera

62' Lovitura libera pentru Rapid, executa Julio Cesar, dar mingea trece pe langa poarta lui Pardo

59' Misimovic suteaza aiurea dintr-o pozitie favorabila

58' Julio Cesar il inlocuieste pe Cesinha

Gazdele nu mai forteaza la fel, in timp ce Rapidul nu are forta sa se apropie periculos de poarta lui Diego Benagli

In primele minute ale reprizei secunde, Rapid pare a avea o alta fata, Maftei si compania iesind la joc

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Wolfsburg - Rapid 1-0. Giulestenii intra la vestiare dupa 45 de minute slabe, in care au fost dominati aproape in permanenta de gazde. Tactica defensiva adoptata de Jose Peseiro nu a dat deocamdata roade.

45' Grafite deschide scorul dintr-o lovitura de la 11 metri dictata in ultimul minut al primei reprize. Presupusul fault in careu a fost facut de Cesinha. Wolfsburg - Rapid 1-0

44' Sutul lui Bozovic este blocat de apararea celor de la Wolfsburg

Rapidistii sunt presati in aceste minute, gazdele avand o serie de ocazii la poarta formatiei pregatite de Peseiro

39' Dzeko rateaza de putin tinta. Ramane in continuare 0-0

36' Misimovic trimite cu capul, iar Pardo retine

35' Marius Constantin primeste cartonasul galben

31' Cea mai mare ocazie a gazdelor, sutul lui Makoto trece foarte aproape de poarta giulestenilor

30' Cesinha centreaza, insa balonul nu ajunge la Pitbull. Replica Rapidului in aceste momente este una destul de firava

25' Bozovic greseste o minge iar germanii sunt foarte aproape de deschiderea scorului. In faza urmatoare, Pardo pareaza sutul lui Schafer

24' Sutul lui Herea trece putin pe langa poarta gazdelor

23' Misimovic centreaza, iar Pardo prinde fara emotii

22' Herea trage de la distanta, nicio problema pentru Benagli

20' Acelasi Pardo boxeaza o centrare periculoasa a nemtilor

Rapidul a inceput sa echilibreze disputa, jocul de pase al elevilor lui Peseiro tinand pericolul departe de poarta lui Pardo

11' Cesinha patrunde frumos pe partea stanga, dar centrarea sa nu ajunge la Pitbull

10' Pitbull suteaza de la 20 de metri, dar apararea nemtilor blocheaza

8' Sut frumos al gazdelor, Pardo intervine din nou miraculos

5' Josue il ia la tina pe Pardo de la cativa metri de poarta

4' Zvjezdan Misimovic executa o lovitura libera, dar mingea trece peste poarta Rapidului

2' Grafite nu ajunge la o centrare care ar fi putut deveni periculoasa pentru poarta lui Pardo

Partida a inceput la ora 20.00

VfL Wolfsburg: 1 Diego Benagli, 43 Andrea Barzagli, 4 Marcel Schafer, 17 Alexander Madlung, 7 Josue, 25 Christian Gentner, 13 Makoto Hasebe, 20 Sascha Riether, 23 Grafite, 10 Zvjezdan Misimovic, 9 Edin Dzeko.

Rapid: 78 Urko Rafael Pardo, 25 Luciano Vella, 23 Marius Constantin, 24 Vasile Maftei, 3 Ricardo, 8 Daniel Paulista, 19 Vladimir Bozovic, 16 Ovidiu Herea, 30 Juliano Spadacio, 87 Claudio Mejolaro, 7 Cesinha.