"Dulaul" Viorel Hizo a scos maximum din deplasarea de la Praga: cu o organizare defensiva a jocului, Vasluiul a plecat neinvins de pe terenul campioanei Cehiei. Moldovenii s-au bazat exclusiv pe fazele fixe (au avut o bara prin Ghencev, in prima repriza), dar si pe minunile portarului Kuciak (salvator in mai multe randuri). Calificarea se joaca la Vaslui - este ce si-a dorit Hizo.

Porumboiu: E excelent acest 0-0, e un rezultat foarte mare, suntem mai mult decat multumiti. Oricum, va fi fantastic de greu in retur, unde avem nevoie de victorie. Am jucat foarte bine, am avut si ghinion ca Munteanu s-a accidentat grav, ne-au lipsit si cativa jucatori. N'Doye i-a incantat pe spectatori

Meciul LIVE Text

Antrenorul Vasluiului, Viorel Hizo a efectuat o mutare surprinzatoare in linia de start: l-a pastrat pe mijlocasul de creatie Marian Aliuta pe banca de rezerve.

Vaslui: Kuciak-Buhus, D.Munteanu, Panait, Markovic-P. Jovanonici, Ljubinkovic, N'Doye, Genchev, Gheorghiu-Temwanjera.

Cehii domina teritorial debutul intalnirii. Vasluiul sta bine in camp si are o situatie buna de poarta prin Gheorghiu (reluare pe langa buturile cehilor) (minutul 7). Fundasul central Daniel Munteanu s-a accidentat in minutul 10 si primeste ingrijiri in afara terenului. Situatie delicata pentru Hizo care a avut deja probleme in alcatuirea echipei, in special in zona defensivei. Munteanu a fost inlocuit cu Andronic! ('18).

Pe fondul presiunii constante a Slaviei, Vaslui a avut o bara (25): dupa o lovitura libera executata scurt, Ghencev a trimis o torpila in bara portii Slaviei! In minutul 32, Slavia a ratat o situatie excelenta, prin Jarolim care nu l-a putut invinge pe Kuciak. Praghezii au cerut un penalty in minutul 38, insa brigada a lasat jocul sa curga. Vasluiul incearca sa blocheze in centru, sa nu lasa Slavia sa se apropie de poarta lui Kuciak.

Repriza secunda

Vasluiul se bazeaza foarte mult pe fazele fixe - in minutul 49, moldovenii au mai avut o lovitura libera, executata de Ndoye sub bara transversala, de unde portarul Slaviei a scos-o cu dificultate. Cehii domina in continuare teritoriul.

Slavia trimite mingea in bara prin Necid (minutul 62), la o faza in care acesta ramasese singur cu Kuciak. Cehii sunt din ce in ce mai periculosi: in minutele 74 si 78 aduc mingea repede la poarta lui Kuciak, insa goalkeeperul Vasluiului face minuni!

Intra Zmeu in locul lui Jovanovici (86). Slavia ataca disperat, incercand sa salveze ceva din aceasta intalnire in care Vasluiul s-a aparat constant. Cateva minute ii despart pe baietii lui Hizo de indeplinirea obiectivului - sa nu piardain deplasare.