Presa internationala e uluita: CFR socheaza Roma!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 17 septembrie 2008, 0:54 Sport | Fotbal

Clujul a suprins Roma
Foto: El Mundo Deportivo
Isprava lui CFR a facut inconjurul lumii. Victoria in fata celor de la AS Roma a uluit presa internationala, ziaristii straini cautand de zor date despre fotbalistii lui Maurizio Trombetta. Culio este omul serii, el reusind doua goluri pe Olimpico.

"CFR a reusit un 2-1 incredibil in fata lui AS Roma, la debutul in Liga Campionilor, gratie a doua goluri marcate de argentinianul Culio. Un jucator talentat de 25 de ani la primul sau meci in grupele Champions League, a marcat de doua ori dupa ce Panucci a deschis scorul pe stadionul care va gazdui finala Ligii", noteaza Herald Tribune.

"CFR da un soc Romei la debutul in Liga", titreaza AFP. "Echipa romana a obtinut o victorie meritata. Culio a marcat doua goluri ca raspuns reusitei lui Panucci. CFR este un amestec de jucatori portughezi si sud-americani, dar au jucat superb, aratand incredere, viteza si potential".

"CFR viruseaza Roma", anunta si cei de la UEFA.com. "Juan Culio a scris o bucatica de istorie in Liga Campionilor cu cele doua reusite la debutul acestei echipe pe Stadio Olimpico".

"CFR Cluj a surprins Roma pe Olimpico. Roma ar putea sa joace finala Ligii la ea acasa, insa in fata lui CFR nu a putut sa conserve avantajul luat de Panucci", scriu si cei de la El Mundo Deportivo.
























12049 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    reactie din austria unde traiesc eu (Miercuri, 17 septembrie 2008, 3:05)

    radu [anonim]

    http://sport.orf.at/080916-8295/index.html
  • +3 (5 voturi)    
    ARDEALUL E AL ROMANILOR PE VECI (Miercuri, 17 septembrie 2008, 4:04)

    DANY VOYNESCU [anonim]

    momentan sunt in Irlanda,dar cum pot urmaresc si eu meciurile cfr-uliu,azi n-a jucat cfr-ul pe care il stiam noi ardelenii,au jucat campionii Romaniei, C.F.R. CLUJ.Mii de salutari de la dany v din Reghin
    • -1 (1 vot)    
      Dar CFR-ul e a lu' Paszkanyi (Miercuri, 17 septembrie 2008, 8:44)

      kvsc [anonim] i-a raspuns lui DANY VOYNESCU

      :))
      • +1 (1 vot)    
        roman (Miercuri, 17 septembrie 2008, 10:52)

        roman [anonim] i-a raspuns lui kvsc

        Cu ce e mai roman becali decat pasckany ? cu numele ?
        • +1 (1 vot)    
          roman, ortodox, oier (Miercuri, 17 septembrie 2008, 17:03)

          elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui roman

          cu asta e mai roman Becali fata de Paszkany.
          In rest nush de ce il injura toti pe Arpi ca nu ia jucatori romani ...voi aveti habar cati jucatori creste?
          CFR II, CFR juniori, cand vor creste aia va avea si CFR-ul mare de unde alege, pana atunci tot ce avem in tara sunt fotbalisti increzuti care in tara nu s-ar transfera decat la steaua sau dinamo, musca mana care ii hraneste, pt a pupa pe sfantul becali s.a.m.d.
          • 0 (0 voturi)    
            roman? (Miercuri, 17 septembrie 2008, 19:57)

            clujean [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

            de cand machidonii sunt romani, neicusorule puicusorule?
          • 0 (0 voturi)    
            .... (Miercuri, 17 septembrie 2008, 20:50)

            cornerro [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

            ...si de cand sunt ortodocsii numai romani, neicusorule? romanii au reusit deja sa se autoconvinga ca Dumnezeu ii iubeste numai pe ortodocsi, dar nu credeam sa fi ajuns sa confiste si ortodoxia cu totul....
    • 0 (0 voturi)    
      Ygen (Miercuri, 17 septembrie 2008, 9:48)

      releu [anonim] i-a raspuns lui DANY VOYNESCU

      Ygen, Dany O'Voynescu
  • 0 (0 voturi)    
    CFR-ul asta... (Miercuri, 17 septembrie 2008, 9:06)

    Stefannel [anonim]

    Poate ar trebui sa joace CRF-ul in locul nationalei romaniei cu R mare
  • 0 (2 voturi)    
    CFR vs Lupescu si declaratia lui de 2 bani (Miercuri, 17 septembrie 2008, 9:30)

    jucatoru [anonim]

    Va aduceti aminte ce declara Lupescu acum 1 saptamana, referindu-se, generic, la fotbalul romanesc? "...asteptarile sunt prea mari, nivelul fotbalului romanesc este cel din meciul cu Lituania sau Feroe..."
    Ar trebui sa-i fie de inca 1000 de ori rusine, pt. ca au luat 3-0 de la Lituania, pe stadionul nou-nout al echipei care a cucerit Roma aseara.
    Iata ca se poate si altfel, Lupescule, dar nu cu mentalitatea voastra si cu practicile FRF de pana acum.
    Nu uita, pestele de la cap se-mpute!
    • 0 (0 voturi)    
      Pai cam avea dreptate Lupescu. (Miercuri, 17 septembrie 2008, 11:04)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui jucatoru

      Sa nu uitam ca... 70% din jucatorii CFR-ului nu sunt romani, nici macar antrenorul.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea (Miercuri, 17 septembrie 2008, 11:55)

      me [anonim] i-a raspuns lui jucatoru

      Da, daca ar juca argentinieni si columbieni in echipa Romaniei s-ar putea si altfel, dar pana una nu prea a fost contrazis Lupescu de rezultate. Oricum, vina principala la nationala o poarta incompetentul de Piturca si toti mafiotii care il sustin.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt stelist (Miercuri, 17 septembrie 2008, 9:31)

    daniel [anonim]

    Ma gandeam inainte de meci ca cel mai bun rezultat al echipelor romanesti din ultimii ani este de departe victoria Stelei la Dinamo Kiev: ca scor, ca atitudine, ca ce vreti voi. De departe cel mai bun rezultat, celelalte meciuri fiind doar bune si mai degraba intamplatoare.

    Dar ce a facut CFR-ul ieri seara, Doamne!
    • 0 (0 voturi)    
      re (Miercuri, 17 septembrie 2008, 14:04)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui daniel

      E placut sa vezi si oameni, nu neaparat suporteri, care au simtul onoarei si care sunt in stare sa admita un adevar evident : CFR a castigat partida, nu Roma a pierdut-o !

      In ultima instanta suntem oameni si mi-e greu sa inteleg ura si xenofobia unora, care si dupa o seara magica precum cea de ieri continua sa prolifereze injurii, etc.

      Nu e vb de tine, prietene, mesajul asta l-am scris doar ca sa iti multumesc pentru adevarul din cuvintele tale. Hai Steaua ! Hai Dinamo ! Hai Rapid ! Hai Unirea Urziceni ! Hai Vaslui ! Hai Timisoara ! Ar trebui sa ne bucuram de un meci mare si un rezultat pe masura indiferent de numele echipei romanesti care le obtine.

      Inca odata, jos palaria pt CFR, dupa un meci MAGNIFIC !
  • +1 (1 vot)    
    taie crapul :) (Miercuri, 17 septembrie 2008, 10:11)

    dan [anonim]

    uefa zice: Newcomers CFR catch Roma cold.

    asta nu inseamna ca CFR viruseaza Roma, ci ca o prinde pe picior gresit, o surprinde.

    ar fi urat sa corectati din mers :) oricum, nu este o tragedie, oricine greseste
  • +1 (1 vot)    
    istorie (Miercuri, 17 septembrie 2008, 10:48)

    vio [anonim]

    Cred ca victoria CFR-ului cu Roma de aseara este egala ca performanta cu prima nota de 10 obtinuta de Nadia. Nu vreau sa exagerez dar din cate stiu eu nu am invins niciodata o echipa italiana la ea acasa. Pana acum. Restul e istorie.
  • +1 (1 vot)    
    foarte tare (Miercuri, 17 septembrie 2008, 11:07)

    andy [anonim]

    probabil daca erau romani ar fi pierdut cu 3-2, goluri in minutele 96 si 97... asa suntem noi, ne speriem de victorie si pierdem cu 4-2 dupa ce conducem cu 2-0....

    din punctul asta de vedere e foarte bine ca nu sunt romani. poate ar trebui chemat la nationala Muresan si naturalizati mai multi de pe acolo...