Ionut Lupescu declaratie soc: Imi pare rau ca ne-am calificat la EURO, pretentiile au crescut enorm si sunt nefondate

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 11 septembrie 2008, 10:39 Sport | Fotbal

Lupescu regreta calificarea la EURO 2008
Foto: AGERPRES
Directorul general al FRF, Ionut Lupescu, uimeste printr-o declaratie facuta dupa victoria tricolorilor, scor 1-0, obtinuta in Insulele Feroe, acesta precizand ca ii pare rau ca Romania s-a calificat la EURO 2008 pentru ca in acest fel pretentiile au crescut enorm si sunt nefondate.

"Imi pare rau ca ne-am calificat la Euro. Pretentiile au crescut enorm si sunt nefondate. Probabil ca daca nu ne calificam dupa 8 ani, nu mai zicea nimeni nimic", a precizat Lupescu intr-o interventie la Gsp.tv.

In alta ordine de idei, FRF a anuntat ca va organiza o conferinta de presa in ziua de vineri, subiectul principal fiind legat de ultimele evolutii ale echipei nationale a Romaniei.
























3115 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Niste maimutze! (Joi, 11 septembrie 2008, 10:45)

    macacu [anonim]

    Din putzul gandirii de maimutza!
  • +3 (7 voturi)    
    ce-i poti cere???!!! (Joi, 11 septembrie 2008, 10:48)

    bbb [anonim]

    asta e mentalitatea de neamt a dlui lupescu!!!!????
    asa vede el progresul????
    pai atunci ii pun si eu o prezentare....DE CE NE MAI PREZENTAM LA STARTUL CAMPANIILOR PENTRU MONDIALE SAU EUROPENE????
    de aia suntem ca natie unde sintem............!!!
    ar fi bine o interventie a policcului in fotbal cu riscul dezafilierii de la uefa si fifa!
  • +5 (7 voturi)    
    asta e scopul vostru? (Joi, 11 septembrie 2008, 10:48)

    cosmin [anonim]

    lupescule, asta e scopul vostru? sa nu comenteze nimeni nimic ? deasta va primit salariile si primele ?
    gunoaielor !
  • +6 (6 voturi)    
    (de)generatii (Joi, 11 septembrie 2008, 10:50)

    opinia [anonim]

    Cand un Lupescu si cativa altii din generatiile mai tinere au fost cooptati la Federatie, am spus: iata ca se mai primeneste aerul prafuit si imbibat de miazmele fetide ale comunismului si coruptiei. Mi-am dat seama la scurt timp ca Nasu nu ar fi adus nicodata pe cineva care sa ii pericliteze cumva afacerile pe care le face pe seama naivitiatii a milioane de oameni care cred in nationala. Declaratia e in acest context si atata timp cat la FRF va fi aceiasi conducere, aerul va ramane de hazna. Iar cei care intra acolo si il respira se contamineaza imediat.
    • +5 (5 voturi)    
      ADEVARUL E CA: (Joi, 11 septembrie 2008, 11:06)

      nu trebuia sa fie asa [anonim] i-a raspuns lui opinia

      numirile din ultimul timp ca antrenori la nationala, ca functionari la federatie, numai dintre fotbalistii fara carte, fara o specializare in sport sau/si management au dat acum rezultatele previzibile.
      Analfabetismul, incultura , impostura, ingamfarea, coruptia, smecheria, trisarea si lipsa de profesionalism duc la dezastru.
    • +4 (4 voturi)    
      atatia idioti incat... (Joi, 11 septembrie 2008, 11:14)

      thor [anonim] i-a raspuns lui opinia

      imi vine sa-i impusc pe toti fara exceptii
    • +1 (1 vot)    
      Are dreptate (Joi, 11 septembrie 2008, 11:22)

      gigicontra [anonim] i-a raspuns lui opinia

      Are dreptate nene. Nu va mai luati de el degeaba. Ati vazut meciul? Suntem varza :)
  • +4 (4 voturi)    
    au (Joi, 11 septembrie 2008, 10:51)

    alin [anonim]

    Si noua ne pare rau pina la durere ca Lupescu a ajuns la federatie ca daca nu ajungea acolo nu mai auzeam imbecilitatile astea.Lasa-ne!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      declaratie (Joi, 11 septembrie 2008, 11:43)

      nicolae [anonim] i-a raspuns lui alin

      pai, cred ca e normal ca intr-o tara in care toti mint,de la politicieni,ministri,unii oameni de afaceri si totul merge naspa,de ce oamenii din fotbal sa aiba alt comportament; plini de bani nemunciti,pecare -i arunca prin baruri,jocuri de poker,femei si alte distractii,ce rost mai are sa se ocupe si de fotbal;niste nesimtiti carora nu le mai ajungi cu prajina la nas,cu atat mai mult lui Lupescu
  • 0 (2 voturi)    
    corect ! ! (Joi, 11 septembrie 2008, 10:52)

    moi [anonim]

    are dreptate..
  • +3 (3 voturi)    
    are dreptate! (Joi, 11 septembrie 2008, 11:05)

    Anonim [anonim]

    dupa ce a calificat echipa la Euro 2008, cartofarul de Pitzurca probabi a venit cu pretentii exagerate de salar si clauze foarte avantajoase pentru el (in caz de demitere). Mai tineti mofturile lui Piturca de dupa Euro 2008, cum ca ba pleaca, ba sta, etc.

    Dupa ultima evolutie a echipei si 'performanta' de la Euro 2008, calificarea pare sa nu fi fost decat... un accident.
  • +3 (3 voturi)    
    declaratie de mojic (Joi, 11 septembrie 2008, 11:05)

    jucatoru [anonim]

    declaratie tipica de mojic, caruia ii e drag de scaun. pe drept cuvant, nasu si-a ales oamenii, incat sa-i cante in struna. auzi, sa nu avem pretentii ?! de ce sa nu avem pretentii? jucatorii de la nationala de azi joaca cumva pe bani mai putini decat generalia de aur? au cumva conditii mai proaste dacat generatia de aur? oare ei nu trebuie sa (incerce, macar) mearga inainte, asa cum dorim toti sa mearga tara asta Romanica?! Nu ca ma pricep la fotbal, politica si femei, ca tot romanul, dar eu cred ca pisica trebuie odata rupta, numai un aer proaspat si o schimabare radicala pot aduce rezultate (nu imediat) in fotbalul romanesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Neuron stingher (Joi, 11 septembrie 2008, 11:06)

    ion [anonim]

    Un neuron stingher care vorbeste!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    INCREDIBIL!! (Joi, 11 septembrie 2008, 11:09)

    gabifm [utilizator]

    Noua ne pare rau ca existi in functia in care ai fost NUMIT!!
    Ce afirmatie de om, cu bun simt spus, fara obiective. Om care nu isi doreste nimic pentru echipa nationala a Romaniei.
  • +3 (3 voturi)    
    mentalitate romaneasca? (Joi, 11 septembrie 2008, 11:23)

    mircea [anonim]

    Esti baiat tanar, ai fost in generatia care ne-a bucurat prin meciuri de vis. Pacat. De unde ai imprumutat acest mod de gandire? FRF nu e proprietate personala caz in care nu ar fi nici o problema sa gandesti astfel, sau e?
    Ocupa-te de altceva, nu se face performanta cu astfel de "sefi".
  • +2 (2 voturi)    
    Smecher baiatu! (Joi, 11 septembrie 2008, 11:31)

    Alex [anonim]

    Dar ieftin! Incearca sa induca ideea ca trebuie sa ne multumim cu meciuri in care nationala ia bataie la scor de la ... oricine. "Asta e nivelul!". Asta ca sa isi acopere spatele lor incompetent. Faptul ca ne-am calificat e un accident, noi de fapt nu ar trebui sa tindem catre turnee finale. noi suntem de nivelul Lituaniei, Feroe, San Marino si ... Vatican.
    Pretentii mai mici ale noastre, mai putina treaba pentru ei. Sau mai putina nevoie de competenta. Rusine. Ar trebui sa isi dea demisia.
  • +2 (2 voturi)    
    pretentii exagerate (Joi, 11 septembrie 2008, 11:36)

    perplex [anonim]

    logica sa si al lui piturca e simpla: sa ne luam salariile uriase, cat mai mult cu putinta. ca sunt niste moroni, cocotati de sandu pe niste functii in care doar se afla in treaba, e un truism. Larma pe care-o isca seamana perfect cu cotcodaceala gainilor din babatura in absenta cocosului. sa spuna un fost sportiv, fost jucator al nationalei, ca avem pretentii exagerate este egal cu a spune ca trebuie sa stea pe viata pe scaunele alea caldute, indiferent de rezultat. pentru o asemenea declaratie trebuie demis imediat!
  • +3 (3 voturi)    
    din specia prostanacilor (Joi, 11 septembrie 2008, 11:38)

    kllaus [anonim]

    la inceput parea baiat finut. Se pare ca si prostia poate fi destul de fina, uneori.
  • +2 (2 voturi)    
    o maimuta intr-adevar (Joi, 11 septembrie 2008, 11:39)

    zus [anonim]

    si noua ne pare rau ca jurnalistii isi pierd timpul scriind tampeniile pe care le debitezi
  • +1 (1 vot)    
    maimuta cu briciul (Joi, 11 septembrie 2008, 11:50)

    unul altul [anonim]

    de ce mai participam?de dragul de a ne plimba pe banii fraierilor?
  • +2 (2 voturi)    
    bogdan_el (Joi, 11 septembrie 2008, 11:58)

    tot ala [anonim]

    o maimutza paroasa care o fredoneaza pe la federatie ca multi altii,asta este politica lor,sper sa reuseasca iancu ce spunea si sa jucam numai in groapa asta de 2 lei,iei ar vrea sa faca ce vor,cand vor si unde vor fara ca cineva sa spuna ceva.maimutzelor va spargeti in figuri pe banii nostri si se poate sa ajungetzi ca maimutelor de la zoo dupa gratii
  • +2 (2 voturi)    
    gretzos tipul (Joi, 11 septembrie 2008, 12:04)

    titi [anonim]

    Lupescu e de o nesimtire si obraznicie fantastice.
  • +2 (2 voturi)    
    bogdan_el (Joi, 11 septembrie 2008, 12:06)

    unul altul [anonim]

    nu spune nimeni ca avem echipa dar cei care se cred fotbalisti ar trebui sa faca ciocul mic si sa mai lase basinile alea de vedeta,tot noi suntem vinovati ca mergem pe stadioane si le platim din salarii,daca nu am mai merge la meciuri nu ar mai avea de unde si sincer de ce sa ne mai uitam la turca din liga1 care este de c...t si sa nu ne uitam la fotbalul de afara,este singurul lucru pe care il putem face noi spectatorii si care ii va face sa inteleaga ca este nevoie de o schimbare,coruptie este si la fifa si la uefa asa ca.........
  • +1 (1 vot)    
    La asa gandire asa echipa!!!! (Joi, 11 septembrie 2008, 12:06)

    Mihai [anonim]

    Neputiinta are multe forme de justificare , iar lasitatea care caracterizeaza aceasta banda de talhari nu mai are limite ....Sa ne lase si sa se duca cat vad cu ochii ....cu siguranta ca nu o sa-i regrete nimenea......Halal reprezentanti ai Federatiei Romane , ar trebui sa le crape obrazul de rusine ....!!!
  • +1 (1 vot)    
    nu chiar (Joi, 11 septembrie 2008, 12:08)

    cristi [anonim]

    declaratie soc la baietii veseli din fotbal ar fi doar daca ar reusi sa scoata pe gura o fraza civilizata.
  • +1 (1 vot)    
    logica lu... (Joi, 11 septembrie 2008, 12:09)

    Rumalun1st [utilizator]

    Dar de banii care i-a luat Federatia pentru calificare va pare rau? Sau de publicitatea care si-a facut-o nationala in zona Euro? Sau de excursiile "all expenses paid" cazati la hotele de lux, va parut rau?
    Jigodiilor, in exil cu voi din fotbalul romanesc!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ADEVAR SCRII!! (Joi, 11 septembrie 2008, 12:58)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Rumalun1st

      Corect! Jigodiile naibii!
      S-ar mai fi umplut de bani nemernicii, pentru niste jocuri de rahat, daca nu s-ar fi calificat!?????
  • -1 (1 vot)    
    "calificarea" (Joi, 11 septembrie 2008, 12:23)

    the [anonim]

    poate ca termenul "calificare" nu vi se pare ridicol ... desi el exprima o simbioza de calitati, necesare pentru a presta o activitate performanta, indiferent de domeniu.
    Daca echipa calificata a României ramâne tot pe locul 5 pâna la sfârsit, în grupa, mai vorbim.
    Pe de alta parte, cu un efort de memorie, îmi aduc aminte ca echipa Frantei a trecut foarte greu de eliminatorii, în 1998, iar rezultatul final :))) se mai comemoreaza si acum :)))
    Daca ia Piturca Mondialele , ce ne facem ??? Ii ridicam statuie, ca lui Aime Jacquet ?
    Ar trebui sa imaginam si cele mai pesimiste scenarii, n'asha ?
    • 0 (0 voturi)    
      Ma tem ca este imposibil (Joi, 11 septembrie 2008, 13:29)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui the

      Stai linistit, Piturca nu va castiga niciodata campionatul mondial sau vreo cupa importanta in Europa sau in lume, fie cu o echipa nationala sau o echipa de club. Si daca ar antrena Brazilia ori Ac Milan (doua nume mari luate aleator), tot s-ar face de ras.

      Cu o mentalitate de trisor si barbugiu nu ai cum sa faci performanta notabila, este o imposibilitate.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtirea nu mai are limite (Joi, 11 septembrie 2008, 12:49)

    iulian [anonim]

    Oaia si picurca se intrec in declaratii jalnice in ultimul timp :) Nu ma mai uit la niciun meci pana nu scapam de incompetenti.
  • 0 (0 voturi)    
    AFARA (Joi, 11 septembrie 2008, 12:49)

    Florin [anonim]

    Afara din FRF cu Lupescu si toata sleahta de golani!!!Nu mai trebuie tolerata/acceptata o astfel de mentalitate. Nu mai putem accepta sa vedem nationala chinuindu-se sa castige cu echipe slabe. Echipa nu are nici o idee de joc ofensiv, nu se vede motivatia/abnegatia jucatorilor. Ar trebui sa le fie rusine celor ce asigura pregatirea tactica si mentala a jucatorilor pentru astfel de prestatii.
  • 0 (0 voturi)    
    romanian loosers (Joi, 11 septembrie 2008, 13:25)

    flamenguinho [anonim]

    naveti cum schimbati asa o mafie. voi va bateti gurile degeaba pe forumuri, timp in care toata conducerea forului romanesc de football+jucatorii castiga publicitate, faima si bani. ati inteles bine: de pe urma voastra

    sfatul meu e: orientati-va spre alte sporturi la care romania poate ave success. mai exista canotaj, basket, rally si x alte zeci de sporturi.

    cu echipa pe care o aveti acum va bate pana si brazilia:))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Mentalitate de DIRECTOR GENERAL FRF (Joi, 11 septembrie 2008, 14:33)

    SUPORTER [anonim]

    din declaratia lui lupescu (director general frf!!!!-vax albina) se vede ce mentalitate e acolo.adica nici nu trebuia sa ne mai calificam,ca...noi tot pe functii ramanem si de ce sa nu stam linistiti? dar daca ne-am calificat si n-am facut nimic,uite,au crescut pretentiile,dom'le! si-cum nu suntem buni de nimic,ne critica lumea acum. halal impostori in fotbal.! singurii adevarati fotbalisti romani au fost lucescu senior, duckadam si hagi.
  • 0 (0 voturi)    
    si mie imi pare rau ca sunt conational cu Lupescu. (Joi, 11 septembrie 2008, 15:18)

    cristian [anonim]

    imi pare rau ca am apucat sa ies afara si trebuie sa ma intorc acasa..pretentiile mele au crescut nefondat...imi pare rau ca ma trezesc dimineata si imi doresc sa traiesc mai bine..intr-o tara " mai normala"...imi pare rau ca nu pot sa intorc spatele mizieriei care ma inconjoara si ma revolt intr-una...
    imi pare rau ca poporul asta nu isi gaseste echilibrul, intelepciunea, mintea de pe urma...imi pare rau ca suntem atat de multumiti de mediocritatea noastra, si mai ales de cea a celor ce ne conduc...
  • 0 (0 voturi)    
    Efecte alcolice sau prostie crasa? (Joi, 11 septembrie 2008, 15:27)

    Ara [anonim]

    Baietelul asta ori e baut peste limitele admise ori este atat de prost incat nu realizeaza ce spune. Cata vreme vom fi condusi de "baietei" din astia intr-adevar 1-0 cu Faeroe va fi un rezultat bun.

    Nu exista calificativ la o asemenea declaratie venita din partea unui oficial FRF. Singura scuza este prostia crasa dusa la extrem. Dar stim cu totii ca fotbalistii (in marea lor majoritate) au un coeficient de inteligenta mai aproape de alte specii de primate decat de Homo Sapiens.
  • 0 (0 voturi)    
    Atata poate (Joi, 11 septembrie 2008, 15:59)

    Mike [anonim]

    E o declaratie normala din partea unui microcefal.
  • 0 (0 voturi)    
    Papagalul (Joi, 11 septembrie 2008, 17:11)

    oschy [anonim]

    Dupa ce s-a rupt si nu a mai putut juca si-a facut sindicat impreuna cu alt semiratat Prunea si cu Radulescu-Pusca-in Cap orice om.
    Acum ne da lectii de morala
    Aici este fisura de ce se teme M.sandu de lupescu si prunea.
  • 0 (0 voturi)    
    ....oare de ce....? (Joi, 11 septembrie 2008, 17:15)

    belamy [anonim]

    ...oare de ce nu ma mai mira nimic la acesti golani..?
    golani in teren ,golani si-n tribuna oficiala....
  • 0 (0 voturi)    
    Lupescu (Joi, 11 septembrie 2008, 17:23)

    Florin [anonim]

    Da domnule are dreptate.Pretentii prea mari sa bati 2 echipe precum lituania si feroe Ar cam fi trebuit sa iesim in piata universitatii dupa victoria de miercuri MITICA LA PUSCARIE, FIFA MAFIA
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate Lupescu, (Joi, 11 septembrie 2008, 18:36)

    stefan [anonim]

    are dreptate si incerc sa ma fac inteles.noi nu avem o echipa de fotbal viabila pt a tine piept celorlalte echipe.Noi avem o echipa plin ade figuranti care inafara de fumuri si pretentii nu au nimic.Rusine echipei nationale romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    lupescu (Joi, 11 septembrie 2008, 20:30)

    daniel [anonim]

    e absurd ce faca< ce spune
  • 0 (0 voturi)    
    eu am o propunere: (Vineri, 12 septembrie 2008, 0:32)

    zaboo [anonim]

    hai sa nu mai mergem la niciun meci, poate se linistesc un pic jegurile astea si incep sa isi puna si ei niste intrebari! oricum nu pierdem nimic, ca e pacat sa ne calificam dreaq pe undeva... asa ca e simplu! cu ocazia asta poate platesc smekerii bilet, ca pana acum plateau doar fraierii (si ala umflat de ciorime!!!) - care mai si strigau pana le pierea glasul... si sa vina adelina cu fundul ala de doua locuri sa faca galerie!