Ciprian Marica, noul Camil Petrescu: Dupa ce a iesit nea Piti, am mers la dus, unde speram sa fim protejati de jetul de apa

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2008, 16:39 Sport | Fotbal

Marica vrea victorie contra Ungariei
Foto: Rompres
Nu are cont de Hi5, are blog, si nu a ajuns inca la Cenaclul Flacara. Nu marcheaza goluri, dar este de temut cand are in fata un pix si o foaie. Camil Petrescu reincarnat. Atacantul Ciprian Marica nu ne-a dezamagit si dupa ce ne-a tinut la curent in jurnalul sau cu ce a facut la Euro pe la antrenamente si pe banca de rezerve, scriitorul de ocazie ne loveste din nou pe blogul sau, explicandu-ne foarte plastic ce a simtit la vestiare, dupa meci, acasa, in pat si cum va reusi sa treaca el peste infrangerea cu 3-0 in fata Lituaniei.

"Sper sa iesim si noi intariti din acest cosmar, infringerea in fata Lituaniei. Va fi greu, pentru ca sintem in continuare zdruncinati serios de ce s-a intimplat simbata seara", asa isi incepe Marica expozeul. Introspectie si zbucium launtric. Mai ceva ca in romanele lui Camil Petrescu. Si deja incepe sa fie mai tragic ca Bacovia. Stati sa vedeti. Jucatorii erau descompusi probabil ca in poezia Vara. (Mai ales Tamas - nota redactiei)... "Vestiarul parca era camera de gazare. Numai chipuri descompuse de tristete si umilinta, iar ca fond sonor doar frinturi de cuvinte. Apoi, o liniste totala, infioratoare". Simbolistica lui Marica nu se opreste aici, mai ales ca partea tulburatoare urmeaza cand ne prezinta atmosfera de la dusuri... "Dupa ce a iesit nea Piti, toti ne-am furisat la dus. Speram ca sintem protejati cumva de jetul de apa, ca vom realiza astfel ca nu e decit un vis urit. N-a fos vis."

Zbuciumul launtric al lui Marica este explicat cu lux de amanunte de Ciprian. Chiar si in pat (comentariu rautacios: o fi fost patul lui Procust) sint sufocat de neputinta. Ma trec transpiratiile. Am luat gol repede, ce naiba, puteam sa recuperam, aveam tot timpul? Doar golurile lituanienilor imi apareau pe retina. Incredibil ce executii au prins, parca jucau pe calculator. Parca sintem blestemati sa scoatem noi maximum de la cite un adversar", constata Ciprian, care incheie apoteotic, chiar sensibil: "e groaznic sa te simti abandonat de cei care ti-au fost alaturi".
























4024 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    :)) (Luni, 8 septembrie 2008, 16:51)

    Anonim [anonim]

    :)) Hai Romania !!!!
  • 0 (6 voturi)    
    O daaaa !!! (Luni, 8 septembrie 2008, 16:56)

    Diavolul [anonim]

    pai ar trebui sa se lase de fotbal si sa se apuce de scris cu toate ca nici acolo nu exceleaza !! NESIMTITII ar trebui sa se numeasca prima carte a domnului C.N.MARICA (N-venind de la NEPUTINTA)
  • +2 (4 voturi)    
    ironie (Luni, 8 septembrie 2008, 17:00)

    anonim [anonim]

    imi pare ca din articol razbate o nuanta de ironie nemeritata! Adica mai bine sa-i incurajam pe cei care se exprima greori, cu erori de gramatica, folosind un limbaj "condimentat" cu expresii argotice!
  • +4 (4 voturi)    
    Aahh.. (Luni, 8 septembrie 2008, 17:04)

    Ovidiu [anonim]

    ..saracii. Mah eu nu am putut niciodata intelege cum niste indivizi care pentru ca baga o minge intr-o plasa cistiga mai mult decit vor cistiga multi dintre noi toata viata muncind in draci, vin cu lacrimogene de astea...Haaaai bah mereti acasa :( Alegeti 11 oameni necajiti, cu familii, presati de ture duble si credite la banca, puneti banii aia pe masa si trimitetii pe teren..o sa vedeti cum matura cu aia pe jos...Sau sa nu exagerez, ca nu chiar oricine ar putea fizic, dar alegeti atunci 11 fotbalisti tineri nedescoperiti, total necunoscuti...
    • -1 (1 vot)    
      dsa (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:57)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nenea, te-ai uitat la meci ? De aia castiga atat, ca te uiti (si tu) la meci. De ce nu te-ai uitat la cele 11 familii de care vorbeai, dar nah, patetismul e comod.
      • 0 (0 voturi)    
        Desteptule (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:31)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui altul

        Nu m-am uitat si in general nu ma uit la nici un meci desteptule...Ba poate la finale, dar si atunci daca dau din intimplare...Si ca sa te scutesc sa mai postezi o data sa ma intrebi ca daca nu ma uit de ce comentez, comentez articolul si evenimentul, nu meciul...Si imi mentin parerea
  • +3 (3 voturi)    
    Meciul.... (Luni, 8 septembrie 2008, 17:31)

    fdredy lorentz [anonim]

    cred ca asta a fost compusa in timpul meciuliu; se vede la rezultat :)) =))
  • +3 (3 voturi)    
    Voltaire? (Luni, 8 septembrie 2008, 17:35)

    Scientician [anonim]

    Eu cred ca ar trebui sa lasam ironia ieftina la o parte, ca altfel ar trebui sa ne intrebam daca nu cumva si Voltaire s-a reincarnat.
    Ideea e mai simpla. Fotbalistii trebuie sa joace fotbal. Daca sunt scriitori in timpul liber e treaba lor. Daca sunt incompetenti pe teren, primul care ar trebui sa se sesizeze e antrenorul. Despre cat de e competent e antrenorul ar trebui sa se sesizeze federatia. Despre cat de curata e federatia ar trebui sa se sesizeze justitia.
    Nu Marica e cea mai slaba veriga a lantului. Ci probabil justitia. Justitia trebuie curete Federatia, Federatia noua trebuie sa numeasca un antrenor competent si antrenorul competent trebuie sa faca o echipa sa joace fotbal. Poate Marica ar fi competent in astfel de echipa. Sau poate nu. Dar oricum nu putem afla in conditiile actuale.
    • -4 (4 voturi)    
      ba tampitule (Luni, 8 septembrie 2008, 17:58)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Scientician

      daca tot esti atat de destept sic ritici.......vina mai cretinule cu o solutie, nu critica, sa critice e ins tare si un copil de 6 ani........hai mai lasati voi...zici mai sus o chestie citez "Ideea e mai simpla. Fotbalistii trebuie sa joace fotbal." ba tampitule...pai lasa oameni din fotbal sa-si vada de ale lor si tuv ezitid e ale tale....IPOCRITULE e plina tara de voi...Romanu le stie pe toate frate la critica, da la capitolul FACUT....e Catastrofal
      • 0 (2 voturi)    
        Draga Tamas (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:23)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        vezi-ti draga de ceea ce stii: Becali (nu Jiji) si baruri!
  • +2 (4 voturi)    
    calfe si zidari (Luni, 8 septembrie 2008, 17:38)

    Ballux [anonim]

    o echipa de neprofesionisti si de fitosi...
    definitia neputintei
    cat despre ceea ce scrie dnul Marica...sunt copii de gradinita care pot scrie si unii chiar scriu !! mult mai bine..
  • +3 (9 voturi)    
    @Vlad (Luni, 8 septembrie 2008, 17:39)

    sadwank [anonim]

    De 3 ori m-am abtinut sa nu scriu un comentariu privitor la rautatea si ironia din articolele tale.
    Te-ai gindit vreun moment ca poate Marica e sincer? Ca insusi faptul ca scrie pe blog are ceva, o motivatie, dincolo de dorinta de a-si acoperi greselile? Poate omul chiar vrea sa-si puna cenusa in cap, de ce trebuie tu sa intri cu bocancii pe blogul lui?
    Ok, a gresit. Au jucat prost si Piturca e un pseudo-antrenor. Merita sa fie pusi la zid si batuti cu pietre cum au facut si ei cu ziaristii, dar hai sa nu-i umilim, ok? Respecta-ti dusmanul, nu fi un sobolan de ziarist.
    Mie imi faci impresia unui pustan de maxim 20 de ani care nu si-a terminat nici studiile si nici nu are de gind sa le termine, ambitios nevoie mare, agitat, coleric, intr-o agitatie continua, care se bucura nespus cind se intimpla cite o astfel de catastrofa si incearca sa-si atraga cititorii. Mai cred ca nu-ti place la Hotnews si tragi tare fie sa devii vreun sef, fie sa pleci la un ziar mare. Nivelul de cultura e mediocru, mai mult o spoiala, prinzi idei din zbor si le tansformi in ceea ce tu crezi ca sint niste sageti deosebit de spirituale. Parerea mea e ca sint niste ciomege de neam prost.
    Tot parerea mea e sa mai studiezi, sa citesti ceea ce scriu greii din presa (nu Libertatea! ala nu e ziar, nici Cancan), incearca si un pic de cultura generala, niste jazz, muzica simfonica, teatru si pictura. Daca si dup-aia esti tot asa irascibil si otravicios, incearca medicamentos. Stie Vadim reteta.
    • -2 (4 voturi)    
      . (Luni, 8 septembrie 2008, 17:52)

      happywank [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      subscriu la ce a spus sadwank...nota 10
    • -2 (4 voturi)    
      subscriu si eu (Luni, 8 septembrie 2008, 18:12)

      ohm [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      De acord cu sadwank (prima data am citit sandwalk :)).
      Am mai vazut citeva articole ale lui V. E. legate de tenis. La fel de aiurea. Mie mi se pare ca face pe desteptul.
    • +1 (5 voturi)    
      @Saddy (Luni, 8 septembrie 2008, 20:41)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

      Păi vezi cum eşti...

      Te dezlănţui... şi nu te mai opreşti.
      Cum naiba să fii credibil atunci când vituperezi cu atâta zel împotriva cuiva care - spre deosebire de tine - nu a tras concluziile, ne-a prezentat doar faptele, "opera", lăsându-ne pe noi să ne formăm opinia.
      Tu le ştii cu atâta certitudine încât, nu psiholog, ci un veritabil nepot al vecinei debitorilor mamei Omida pari a fi.

      Lasă omu-n pace. Mie-mi pare chiar cu multe clase peste tipologia ziariştilor de sport.
      Zi-mi mai bine ce-ai mai făcut de când... te-ai dat la fund. De când nu te-am mai citit, pedeleu' s-a-nfrăţit cu peremeul şi, cum cu penegeuţ deja erau fraţi la Capitală, e un adevărat full de popi: Băse-Vadim-Becali.
      La de-alea te pricepeai tu bine - ce-ai cu sportu'?
      Si la pisiuri... cum îţi place Chrome-ul?
    • +1 (1 vot)    
      Vai... (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:51)

      Adrian Ionescu [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Sunt umed de emotie. Uite cum sta treaba. Fotbalistii PROFESIONISTI nu ar trebui sa aiba timp sa isi planga amaru' pe bloguri. Mai degraba sa vada unde au gresit si de ce, sa se uite la inregistrarile meciurilor transmise cu 40 de camere (bine..nu la noi) in care au esuat lamentabil si sa vada ce nu a mers. Asta ca in meciul viitor sa mearga. Sa inteleaga jocul. Sa il simta.
      Ei bine nu! Mi se rupe de ce simte Marica in camera lui de gazare cand am vazut clar ca nu a simtit nimic pe teren. Acolo ma intereseaza sa simta. Doar ca in cazul asta terenul a foat camera de gazare si jucatorii erau descompusi de cand au intrat pe teren. Vezi...fotbalul nu e oricare alt job. In general ai o strategie, stabilesti un plac de actiune, ai o echipa sau faci parte dintr-una si ai un target. Nu il faci, ti-o iei de la manager sau in cazul in care esti tu managerul vezi cum afacerea se duce de rapa. In fotbal...ei bine...se rateaza un target nu e nimic...se merge inainte. Daca un jucator nu da randament inseamna ca a prins o zi proasta. Sau mai multe. Chiar daca managerul (antrenorul) se schimba jucatorii raman aceeasi. Aceeasi echipa care rateaza targetul. Credeti ca un meci sau o calificare e pierduta de antrenor?
      • 0 (0 voturi)    
        fotbal (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:39)

        Cain [anonim] i-a raspuns lui Adrian Ionescu

        Este incredibil cat de multa pasiune poate sa nasca fotbalul daca ajunge la zeci de comentarii pe tema blog-ului lui Marica... mi se pare sincer ca nu avem altceva mai bun de facut nici unii din noi. cred ca Marica nu scrie pe blog-ul lui pentru cei care au lasat comentarii aici si nu inteleg ce legatura are asta cu fotbalul. Sincer, oricine e liber sa creeze si acum daca cineva care are eticheta de fotbalist incepe sa scrie atunci hai sa facem un subiect pe tema asta ca saptamana asta nu am mai avut subiecte cu foto-modele care sa fi scris ceva....apreciati-l pe Marica pentru cum joaca, se zbate, incearca dar nu poate, greseste, are noroc, pentru ambitiile lui, pentru momentele de creatie, si cele de esec deopotriva... Fotbalul a devenit o multinationala greoaie care pute de bani si interese...iar asteptarile pe care le trezesc in fiecare individ sunt de fapt moneda de schimb. Daca toata lumea observa ca fotbalul a devenit un "show", "entertainment", afacere banoasa, etc. poate e de datoria microbistilor sa il readuca la rangul de sport si cred ca din aceasta perspectiva spectatorii de la meciurile de fotbal au destul de multe de invatat si insusit de la spectatorii de alte sporturi.
    • -1 (1 vot)    
      Marica (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:23)

      Cain [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Primul si sper sa nu fie singurul comentariu de bun simt pe care l-am citit. Ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni toleranti care iau o pozitie fireasca.
  • 0 (2 voturi)    
    mistocareala noastra de toate zilele (Marţi, 9 septembrie 2008, 3:27)

    andrei d [utilizator]

    romanul ia totul la misto, si dup-aia se mira ca nu merge nimic in tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    aahahahhhaaha (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:17)

    mike [anonim]

    reclama binecunoscuta si potrivita :
    ramai la fotbalu tau alfonsinho !
    =))
  • 0 (0 voturi)    
    presa si football-ul (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:53)

    Vesper [anonim]

    in ceeace ii priveste pe domnii ziaristi, football-ul este o dilema la fel de mare, asa cum este si pentru unii fotbalisti uneori. nu inteleg cum poate media sa faca reportaje cu familiile celor de la care se asteapta performante si pe care ii ridica in slavi, ca mai apoi sa spuna despre aceeasi sportivi ca sunt ratati, ca sunt ultimii looseri. cred ca majoritatea, atat ziaristii cat si noi cei care ne dam cu presupusu'/parerea despre football nu stim sa incurajam echpa atunci cand pierde, suntem egoisti si vrem ca noi sa ne simtim bine doar atunci cand ei castiga. fugim de lucrurile neplacute, le evitam.
    cat despre d-l Marica, este de apreciat ca avut curajul sa vorbeasca despre esec. este un pas inainte pentru el in a depasii pragul negativ.
  • 0 (2 voturi)    
    frustratzel (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:26)

    vishinik [anonim]

    slabutz articol Vlade draga, atata poti tu? Sa iei vorbe de pe blogul fotbalistilor si sa le ironizezi (cu destul de putin talent din pacate)? Probabil ca tare rau o duci de nu ai gasit alte subiecte, sa alta forma de a-ti exprima nemultumirea fata d rezultatul rusinos al ekipei nationale. Bineinteles k fotbalistii (inclusiv Marica kre scrie si el un blog... mai cu talent mai fara) si-au luat-o in cap si n-au jucat nimica si au mai facut si fitze de vedete inainte de meci... urat din partea lor merita sa li se bata obrazu de o mie de ori pt atitudine si pt rusinea asta de joc, si nesimtitilor de la federatie la fel, dar tu, vorba aia "baiat fin", jurnalist sportiv ce dracu'... de kestii dintr-astea penibile te tzii? Hai k n_ai nici un haz...
  • -1 (1 vot)    
    Dupa ce au aruncat cu pietre, (Marţi, 9 septembrie 2008, 13:30)

    gabifm [utilizator]

    au jignit, sincer, eu ma asteptam sa nu ii mai bagati in seama.
    Cand colo atat dupa meci cat si la plecarea in Feroe stateati toti jurnalistii sa le culegeti panseurile. Chiar NU aveti demnitate??? Nulitatile alea nu merita bagate in seama si nici nu ne mai intereseaza ce zic. Faceti si voi o greva asa cum "Piti" a declarat de atatea ori silenzio stampa. V-am intelege.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai sa stea ca de aia sunt jurnalisti! (Marţi, 9 septembrie 2008, 22:39)

    io [anonim]

    Ba foarte bine fac, sa-i urmareasca, sa le citeasca blog-urile, sa le faca poze in popoul gol....sa faca totul ca de aia sunt jurnalisti si astora ca voi va face placere sa stai acus cu popoul pe scaunel sa le cititi reportajele.

    Hai mai terminati ca sunteti mai patetici ca ei. Daca nu va place barfa la ce stati si scrieti aici sau cititi ziarele?

    Iar mr marica......s-a gandit vreunul din voi ca ala se miorlaie pe blog ca sa faca pe victima? Numai tolomacii de voi il cred si se mai si uita la el.
    A scris vreunul din voi un cuvant de felicitare p[entru olimpici? Ati mers vreunul la vreun concurs al olimpicilor in tara? Ca sunt judetene si nationale. Nu...mergeti la ratati de fotbalisti...ca nu numai ca-s de o dobitocie crunta, dar va si rad in nas cu banii lor cand voua va sufla vantul prin buzunare.
  • 0 (0 voturi)    
    ba are (Joi, 11 septembrie 2008, 13:32)

    Ionut [anonim]

    ba are si hcinci bai:))serios are