Daniel Niculae si Gabriel Tamas s-au accidentat la antrenament. Piturca are o intreaga echipa de jucatori indisponibili

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2008, 12:43 Sport | Fotbal

Piturca are o echipa de jucatori indisponibili
Foto: AGERPRES
Dupa infrangerea rusinoasa din meciul cu Lituania si jocul nationalei care a lasat de dorit, Piturca are noi probleme. La antrenamentul de luni dimineata, ultimul inaintea plecarii spre Insulele Feroe, Tamas si Daniel Niculae par a se fi accidentat si exista riscul ca cei doi sa nu poata evolua in partida de miercuri. Cei doi jucatori au incercat sa efectueze sedinta de pregatire programata la ora 11, dar au cedat dupa un sfert de ora.

Gabriel Tamas, care acuzase o accidentare dupa meciul cu Lituania, a parasit terenul dupa ce a efectuat citeva alergari usoare, acuzand dureri la glezna, astfel ca el devine indisponibil pentru meciul din Feroe. In locul lui, Piturca il va retrage pe linia de fund pe Radoi, la inchidere urmind sa evolueze Paul Codrea. Cauza accidentarii lui Daniel nu este cunoscuta inca si nu se stie sigur daca va putea juca miercuri.

Dupa noile accidentari, Piturca va avea aproape o intreaga echipa de indisponibili, dintre care mai bine de jumatate din titularii cu care a abordat partidele de la Campionatul European: Tamas, Chivu, Rat, Fl. Petre, Nicolita, D. Niculae, Mutu, Marica.

In conditiile in care Daniel Niculae nu va fi recuperat pana la ora meciului, primul "11" din partida cu Insulele Feroe ar putea fi: Lobont - Nesu, Radoi, Goian, Contra - Codrea - Costea, C. Lazar, Aliuta, Cocis - M. Niculae.
























1435 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    situatia la nationala e grea (Luni, 8 septembrie 2008, 12:55)

    cristi [anonim]

    Ma uit la articol si strang din buze, am ajuns sa ne gandim cu frica la un meci cu feroe..
    Pe vremuri daca practicai un sport trebuia sa fii atlet, nu o jumulitura care dupa 15 minute de alergat, se da accidentat. Tamas sper sa nu aiba nici un viitor la nationala, e un gunoi si pe teren si in afara lui.
    Am mai spus-o, fara Mutu e greu sa scoatem capul.
    • 0 (0 voturi)    
      sunt varza astia de la natinala romaniei (Luni, 8 septembrie 2008, 21:28)

      23 [anonim] i-a raspuns lui cristi

      daca sunt pe teren si cum sunt in hoteluri sau in club pai ar trebuii sa ne mandrim cu o super nationala,nu pot sa cred in ce situatie se afla nationala romaniei.
      ar trebuii sa mai invete ce au invatat cand erau la juniorat ,adica sa alerge si sa lase arfele ca au cine stie ce masini.
      cred ca nu o sa facem prea mare lucru cu echipa pe care o avem.
      nea piti mai pune biciul pe ei.
  • +1 (1 vot)    
    sa ne lase becalii! (Luni, 8 septembrie 2008, 12:57)

    roman [anonim]

    sa ne lase clica lui becali cu toti jucatorii lor impresariati ca deja suntemla fund cu nationala romaniei.......
  • +3 (3 voturi)    
    S-au accidentat? (Luni, 8 septembrie 2008, 13:01)

    Sorin Blaj [anonim]

    Mai degraba asta a fost formula eleganta utilizata de Piturca pentru a-i scoate din lot.
  • 0 (0 voturi)    
    sansa (Luni, 8 septembrie 2008, 13:09)

    alpha [anonim]

    1.@hotnews :exista RISCUL sa nu poata juca,sansa se refera la ceva pozitiv.
    2.daca incepem sa cautam scuze inaintea unui meci care ar trebui sa inceapa de la 5-0 e clar.

    n.r. - Multumim! Am corectat
    • +1 (1 vot)    
      Sansa era corect (Luni, 8 septembrie 2008, 13:18)

      wicked [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Hotnews poate a "gresit" intentionat. La cum a jucat cu Lituania, exista SANSA sa nu joace cu pescarii.
  • +1 (1 vot)    
    sigur... (Luni, 8 septembrie 2008, 13:23)

    sfarsitoru [anonim]

    or sa ne bata si insularii, nu ca-mi doresc, dar asta merita si echipa si antrenorul si tot frf-ul de kkt cu Sandu pe post de motz urat mirositor!
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine fara ei (Luni, 8 septembrie 2008, 13:26)

    fermierul [anonim]

    Cei 2 au fost printre cei mai slabi cu Lituania, asa ca e mai bine ca am scapat de ei.
  • +1 (1 vot)    
    de kkt... (Luni, 8 septembrie 2008, 13:35)

    Anonimu' [anonim]

    Eu zic ca mai avem o sansa.
    De ce nu-i mai baga Pitzipoanca pe Roshu, Fl. Petre si Reghe? :)))))))
  • +1 (1 vot)    
    o intrebare.... (Luni, 8 septembrie 2008, 13:40)

    Tot io.... [anonim]

    si totusi... pana cand ne mai exaspereaza frate cu eternii ratati ...? nu vezi ba Pitzi ca nu ii cumpara nimeni? Ai grija ca mai mult le scade cota daca ii joci!! Si te scoate clanul BKL de pe statul de plata... ce mama naibii! Fa-o pentru tine !!! :)))
  • +1 (1 vot)    
    Feroe, super-echipa (Luni, 8 septembrie 2008, 13:43)

    Pescarescu [anonim]

    Jucatori supradotati, tehnica braziliana, calitati atletice, salarii de milioane, antrenor de top 10 mondial, baza sportiva unica in Europa, 7 echipe in cupele europene, palmares impresionant :))))

    E prima si ultima sansa a Romaniei in aceasta grupa, cu Feroe sunt obligati nu doar sa castige chinuit, ca niste lehuze, trebuie sa castige la mai mult de 3 goluri diferenta, ca sa anuleze golaverajul negativ obtinut.
    Si sa ne rugam ca Lituania si Austria fac egal, ca Franta bate Serbia, in felul asta e ca si cum am incepe grupa din nou.
    Daca bate Serbia si una din liderele Austria sau Lituania, suntem distantati si unele meciuri grele vor deveni "decisive". Si stim cu totii cum se comporta echipa nationala la meciuri decisivie de calificare :))))
  • +1 (1 vot)    
    super (Luni, 8 septembrie 2008, 14:03)

    kronk [anonim]

    Cu Feroe ar trebui jucat cu rezerve(fara rezerve).Mai bine si-ar face o echipa cu pitaci rromi din Ferentari ca aia cel putin ar pune suflet.La asa antrenor si asa echipa nu avem nici-o sansa.Uitati-va la Austrieci.Au schimbat un bleg de antrenor autohton cu un ceh batrin si destept.Rezultatul s-a vazut imediat.Sanse mai sunt dar trebuie acctionat repede pina nu e prea tirziu.
  • -1 (1 vot)    
    solutia (Luni, 8 septembrie 2008, 15:48)

    cipri_ [anonim]

    eu cred ca piturca va califica din nou nationala la un turneu final. Se va trece si pe el ca jucator, si apoi sa vedeti voi ce bine va merge nationala cu piturca in teren, ca pe roate.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu un ratat nu se poate face nimic (Luni, 8 septembrie 2008, 16:19)

    Scientician [anonim]

    Cu un ratat pe post de antrenor n-ai cum sa castigi meciuri. Pitzi spune ca el ne-a avertizat ca Romania nu poate fotbal, dar noi ne incapatanam sa ne dorim victorii.
    Daca te duci cu masina la mecanic si mecanicul te avertizeaza ca masina e stricata, el iti ia banii, dar sa nu te astepti sa mearga, te duci la altul. La fel la doctor, la dentist (te astepti sa-ti salvezele dintele, nu sa-ti spuna ca e dus si sa-ti ia banii), etc.
    Daca federatia nu se sesizeaza la aspectul asta (n-are cum ca are alte afaceri) macar protectia consumatorului ar trebui sa faca ceva, ca bani din buzunarele microbistilor ajung cumva in cele ale ratatului de Pitzi si gastii de federatie.
  • 0 (0 voturi)    
    as vrea sa stiu ca fac ei la antrenament in afara (Luni, 8 septembrie 2008, 21:36)

    23 [anonim]

    daca ei cred ca un astfel de joc poate sa ne ridice,pardon rectific daca niste astfel de jucatori ne poate reprezenta?si ma refer la toti pt ca sunt o echipa in frunte cu antrenorul secolului care se bazeaza numai pe mutu si chivu