Marian Iancu: FRF a facut un jaf impotriva Timisoarei si a fotbalului romanesc. TAS nu a avut toate documentele cand a judecat cazul!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2008, 10:50 Sport | Fotbal

Marian Iancu
Foto: AGERPRES
Marian Iancu, patronul Timisoarei, a precizat intr-o conferinta de presa ca Federatia Romana de Fotbal a actionat impotriva intereselor echipei de pe Bega, marturisind in plus ca italianul Zambon si-a retras orice asociere cu echipa de fotbal in octombrie 2001, renuntand la jucatori, culori si palmares.

"FRF a facut un jaf impotriva Timisoarei si a fotbalului romanesc. Federatia a actionat de la inceput impotriva intereselor echipei cu buna stiinta. Zambon a renuntat deliberat la toate drepturile lui plus toti jucatorii. Toata istoria este de partea noastra, Zambon deja nu mai activa la echipa cand a inceput sa primeasca unele drepturi. Kassai este amnezic si nu vrea sa recunoasca faptul ca noi suntem continuatorii echipei pe care a avut-o Zambon. Daca judecatorul de la TAS ar fi stiut de existenta acestui act, alta ar fi fost decizia. Cei din Federatie sunt niste farsori. Vom merge pana la capat cu aceasta problema. Echipa lui Zambon a fost inscrisa in campionatul municipal, cel mai de jos in 24 iulie 2003. Nu avea cum sa primeasca un act din partea FRF atata timp cat in anul 2002 echipa nu era una afiliata. Acest domn Kassai trebuie sa raspunda pentru felul in care i-a eliberat actele lui Zambon. Oficialii trebuie sa plateasca pentru erorile pe care le-au facut impotriva orasului Timisoara. Din data de 29.05.2008 toata Federatia Romana de Fotbal stia de existenta acestor acte care apara echipa de fotbal a orasului. Site-ul alb-violet nu este al nostru, iar culorile de la actualul echipament nu au nicio legatura cu vechile echipamente. Din cauza unui impostor ca Zambon Timisoara a fost depunctata", a precizat Marian Iancu.

"Politehnica este simbolul Timisoarei. Ceea ce se intampla cu echipa este problema intregului oras. Oamenii ies in strada pentru ca asa simt si pentru ca iubesc echipa. Nu s-ar face aceste lucruri daca nu ar fi o nedreptate atat de mare. De ce ne luptam atat de mult pentru un palmares de doar doua cupe? Pentru noi palmaresul inseamna cand bateam pe Dinamo, in vremea sistemului. Cum ar fi in 1987, cand am si retrogradat. O echipa mica care nu a ingenuncheat niciodata, iar pentru noi meciurile cu Dinamo erau o sarbatoare. De doi ani de zile echipele din Bucuresti nu prea ne mai inving. Aceasta bomba cu depunctarea ne-a cazut practic in cap. Zambon a venit in anul 2000, cand echipa era in impas mare. Echipa nu putea fi finantata si cautam un investitor. A cumparat locul de la Dacia Pitesti si am inceput in divizia B. Am avut un contract de asociere cu el, l-am somat sa finanteze, iar in octombrie 2001 am intrerupt colaborarea.
In decembrie 2001 infiinteaza SC FC Timisoara S.A. care era doar o societate.  In 28.03.2002. sub semnatura lui Adalbert Kassai se spune ca FC Timisoara este continuatoare a SC FC Timisoara S.A. Acest document nu apare in actele trimise de Kassai la TAS. In 25.04.2002, acelasi Kassai emite un document care spune acelasi lucru. La o distanta de cateva saptamani, acelasi oficial da un alt document prin care spune ca echipa lui Zambon, care nu activa in nicio divizie, este cea care are drepturi", a precizat unul dintre secretarii Municipiului Timisoara.

Marian Iancu a prezentat o serie de documente care, in opinia sa, nu au fost luate in calcul si nici trimise in dosarul pe care Federatia le-a trimis la TAS, pentru solutionarea cazului existent intre FC Timisoara si Claudio Zambon.

Patronul formatiei de pe Bega a mai precizat ca nu va mai investi in echipa de fotbal, urmand sa isi vanda actiunile si sa iasa definitiv din sportul rege.
























3611 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    TEAPA (Luni, 8 septembrie 2008, 11:16)

    Octavian Ion [utilizator]

    Maarian Iancu a zis in primele secunde ca a receptionat mesajul emis de FRF in conferinta lor de presa in care spun ca palmaresul si culorile raman la club. EI BRAVO!
    Au blatuit-o si pe-asta!
    Ne asteptam sa zica din prima adevarul:
    MIRCEA SANDU = MAFIA
    si (de ce nu?) MITICA DRAGOMIR = MAFIA
    Cand ore vom scapa de aceste pleosnite?
    Iancu a zis zilele trecute ca i-a dat spagi foarte grase lui MIRCEA SANDU, ce e neclar? Acum nu mai zice???
  • 0 (8 voturi)    
    Trist (Luni, 8 septembrie 2008, 11:16)

    Letitia [anonim]

    Nu este singurul care crede asta. De ceva timp ii deranjam pe mitici si s-au gandit ca ar fi cazul sa ne scoata din joc.
    Oricu, e absurd ce se intampla in fotbalul romanesc, fotbal in care un macaronar nenorocit, cu 2 euro in buzunar, vine sa cumpere culori si palmaresuri si mai este si ajutat ...
    E trist, e pacat de atat entuziasm si suflet pus de catre suporteri la fiecare meci.
    Tara tuturor posibilitatilor este Romania, nu SUA.
    • 0 (4 voturi)    
      fruncea ..din urma la TAS (Luni, 8 septembrie 2008, 11:47)

      ION MOCANU [anonim] i-a raspuns lui Letitia

      Mai ,,fruncea tzarii'',dar Marian Iancu de nu a trimis la TAS DOCUMENTELE cu care sa se apere? a vrut sa piarda? sau nu are bani ? sau e corupt? sau e prost? pardon fruncea prostiei ?mitici.......bla...bla...bla....Ai vrea tu sa fii Mitica Dragomir...la banii lui.......tot ai vrea .....
      • +2 (2 voturi)    
        daca nu stii... (Luni, 8 septembrie 2008, 12:17)

        gica [anonim] i-a raspuns lui ION MOCANU

        Tribunalul sportiv a luat decizia pe baza documentelor FRF, care pentru acea instanta reprezinta institutia oficiala a Romaniei in materie de fotbal.
    • -1 (7 voturi)    
      @letitia (Luni, 8 septembrie 2008, 11:49)

      Regat [anonim] i-a raspuns lui Letitia

      Singurul lucru care deranjeaza, este prostia din capul tau, Letitia. Daca problema pe care Poli Timisoara o are, o gandesti in termeni de "mitici", atunci o problema mai grava este in mintea ta. Iar cand o faci si publica, devine cu atat mai grava
    • +3 (3 voturi)    
      ne retragem....dar mergem mai departe ??? (Luni, 8 septembrie 2008, 12:12)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Letitia

      trist este d.Letitia ca Timisoara este folosita ca 'instrument' in lupta pentru ciolan de 2 grupari de mafioti,culmea amandoua conduse de mitici,pe de o parte Sandu-Kassay-Gheara iar de cealalta parte Becali-Mitica-Iancu,aceasta din urma avandu l ca trompeta pe un 'mitic' emblematic Floooorin Calinescu,asta este blestemul poprului roman ,optiunea intre 2 rele.
    • -1 (5 voturi)    
      Mitici si pasarici (Luni, 8 septembrie 2008, 13:31)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Letitia

      Ia mai zi-le tu cu miticii, Letitia, ca nu le-am mai auzi demult! Aveti si voi in cap un complex al victimei si tot puneti placa asta. Ca sa nu ramai in bezna ignorantei, te anunt ca Adalbert Kassai (presupunand ca ar fi vinovat de ceva) este ardelean de-al vostru, din Bihor. Si nu-ti face griji, ca nu deranjati pe nimeni. N-aveti valoare pentru asta.
      • 0 (4 voturi)    
        ardelean nu e totuna cu banatean (Luni, 8 septembrie 2008, 14:25)

        zambara [anonim] i-a raspuns lui fane

        nu sunt adeptul acestui gen de polemici in care unii sunt mitici si ceilalti mai stiu eu ce. As vrea doar sa corectez o confuzie care de altfel din pacate e facuta foarte frecvent de cei din Bucuresti. ...de ce, asta e alta discutie

        Ardeal nu e totuna cu Banat. Banatul cuprinde judetele Caras Severin si Timis + cateva sate din Mehedinti si Hunedoara precum si zona din jud Arad de la sud de Mures. Pe de alta parte banatul istoric e compus din Banatul Romanesc (65%) , Banatul Sarbesc (30%), Banatul Unguresc (3%).

        Nu vreau sa inflamez spiritele insa e deranjant cand bucurestenii isi dau cu parerea despre restul tarii fara sa aiba habar despre ce vorbesc, impresia generala fiind ca pentru ei cultura generala se limiteaza doar la ce exista si se intampla in Bucuresti
  • 0 (4 voturi)    
    act? (Luni, 8 septembrie 2008, 11:55)

    anonimus [anonim]

    ce l-a impiedicat pe Iancu sa depuna la TAS actul respectiv??
    • +2 (2 voturi)    
      actul (Luni, 8 septembrie 2008, 12:38)

      eu [anonim] i-a raspuns lui anonimus

      din cate stiu eu poli timisoara nu era parte in proces. Zambon a dat in judecata FRF... tot din cate am inteles eu
    • +3 (3 voturi)    
      A explicat. (Luni, 8 septembrie 2008, 13:26)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui anonimus

      Tocmai l-am auzit la radio: zice că a depus hârtii pt. fiecare dintre argumente şi ferefeu' le-a făcut pierdute sau a uitat cu totului de ele. Inclusiv de tricourile depuse de Poli.
  • +1 (3 voturi)    
    FIFA (Luni, 8 septembrie 2008, 13:11)

    Vasalie [anonim]

    Lumea pare sa uite ca verdictul vine nu din partea vreunei instante fotbalistice interne, susceptibila de a fi corupta, ci din partea FIFA. Chiar presupunand ca si FIFA e corupta, nu ii prea vad incurcandu-se cu asemenea plevusca precum Zambon si Marian Iancu.
  • +2 (2 voturi)    
    mergem pana la capat!!! (Luni, 8 septembrie 2008, 13:12)

    dani [anonim]

    Nu inteleg de ce nu este clar pt toata lumea...Palmaresul este la TM, nu la jambon.Toate astea trebuiau sa ajunga la TAS, insa frf a avut grija sa execute din nou TM. Sper ca toti din conducerea fotbalului rom sa putrezeasca la puscarie si sa ne lase pe noi sa ne vedem de fotbalul nostru.FORZA VIOLA!!!
    • +1 (5 voturi)    
      daca ar durea prostia... (Luni, 8 septembrie 2008, 13:50)

      Letitia [anonim] i-a raspuns lui dani

      Draga Regat, ma bucur ca macar tu esti mai destept si ne luminezi pe toti.
      La cate probleme au fost in ultima vreme in fotbalul romanesc, nu am cum sa gandesc altfel.
      Desi e evident pt altii ca pestele de la cap se impute, se pare ca cei mai destepti ca tine nu remarca sau nu vor sa remarce acest lucru.
      E grele si e multi....
  • 0 (2 voturi)    
    cimicioara (Luni, 8 septembrie 2008, 13:46)

    take ionescu [anonim]

    Cred ca se acorda mult prea multa atentie acestui scandal si nu merita.TM are un complex evident - oras,echipa etcetc.-vor sa fie un fel de Bucuresti in tot si toate,dar n-au niciun fel de atu.Mai mult ,au fost depasiti de Cluj dpv economic si sunt tot mai suparati.In curand vor ajunge acolo unde este locul de oras second-hand.
    Dati o raita prin TM si prin Banat,in general si o sa vedeti cam ce "frunce" e ,hahaha.
    Cat despre echipa..."Fulgerul Bragadiru aek poli" sau cum se mai numeste...o echipa de mercenari,nu-i mai bagati atata in seama,domnilor....
  • 0 (2 voturi)    
    pt Fanel (Luni, 8 septembrie 2008, 13:53)

    Letitia [anonim]

    As vrea sa te anunt si eu ca ardelean nu este egal cu banatean, poate ai lipsit de la cateva ore de geografie.
    In alta ordine de idei, poate ca ai dreptate, nu avem valoarea Stelei si a lui Dinamo ca sa fim pusi din start pe primele 3 locuri in clasament, noi trebuie sa jucam fotbal pt a ne castiga pozitia.
  • 0 (0 voturi)    
    SECURISTII IN ACTIVITATE (Luni, 8 septembrie 2008, 20:15)

    bic [anonim]

    Este foarte greu sa lupti cu oamenii din fotbalul romanesc pentru ca acolo s-au aciuat securisti care au toate instrumentele propagandistice la indemana. Este un razboi informatic cu scopul de a manipula opinia publica. Daca ai opinia publica de partea ta atunci tu vei conduce in fotbal. Si deci tu vei manca bunatatile (banii) din fotbalul romanesc. Securistii din FRF nu vor lasa posturile libere pentru ca din posturile alea obtin toti banii pe care ii au si sunt foarte multi bani. Ei jongleaza cu bani de la ANS, de la sponsori si bani din contracte de marketing (reclame). EI SUNT STAPANII BANILOR. SI IANCU INCEARCA SA-I DEA DEOPARTE DE LA BANI! ASTA ESTE LUPTA. Iancu are o cauza buna, FRF are toate armele moderne (adica presa si influenta asupra oamenilor puternici din orice domeniu, inclusiv politic). POLITICA ESTE SI EA PREZENTA IN FOTBALUL ROMANESC! ASTA ESTE DIN NOU FOARTE RAU.
  • 0 (0 voturi)    
    SECURISTII DIN FOTBAL FOLOSESC DIVERSIUNEA (Luni, 8 septembrie 2008, 20:24)

    BIC [anonim]

    diversiunea este instrumentul cel mai folosit pentru a-l invinge pe iancu si pentru a invinge timisoara. iancu va fi facut hot de petrol, "penal", mincinos, umflat, porc, s.a.m.d. aceste lucruri vor avea menirea de a distrage atentia de la lucrurile esentiale adica sistemul mafiot din fotbalul romanesc, morisca de eludat legile tarii, celula securista infiltrata in fotbalul romanesc, interesele personale urmarite fara scrupule de oamenii de decizie din lpf si frf, s.a.m.d. stim metodele astea securiste de ceva vreme, de cand am trecut prin revolutia de la timisoara si de cand sunt folosite la toate nivelurile in politica romaneasca. stim ce face presa pentru capii fotbalului romanesc si mai stim ca sunt foarte multi bani la mijloc. trebuie sa fim tampiti sa credem ca va fi o expunere de idei despre legalitatea unor documente. va fi un razboi informatic de cea mai mare implicare. se vor ameninta cu divulgari personale. va castiga cel mai rezistent la denigrari. si de obicei bucurestenii sunt experti la denigrari. au asta in sange. se vede clar in mass-media. iancu are suporterii, dreptatea si cauza buna de partea lui. frf are "forta" de partea lui. asta este "lupta de clasa" in cea mai moderna exprimare.
  • 0 (0 voturi)    
    TIMISOARA SE POATE SEPARA? (Luni, 8 septembrie 2008, 20:40)

    BIC [anonim]

    poate un club din romania sa participe la un campionat din alt stat al ue? ma intreb daca timisoara poate participa de exemplu la campionatul de fotbal din ungaria. de ce trebuie sa joace timisoara in aceeasi cocina cu romania mare? de ce trebuie sa se caciuleasca cineva la niste lobotomizati din sud care vad doar bani in fata ochilor si respecta doar pe cei care impresioneaza cu avere, cu vocea ridicata si limbaj vulgar? este adevarat: banatul este o regiune diferita geografic de ardeal, dar destul de apropiata spiritual de aceasta. in schimb banatul si ardealul sunt regiuni diferite de oltenia, muntenia si moldova atat geografic cat si spiritual si cultural. in banat si ardeal valoarea umana nu trece prin stomac, iar in restul tarii valorile umane se masoara in bani. asta este diferenta dintre regiunile spatiului numit romania. asa se ajunge ca niste securisti sa decida in privinta unor chestiuni de valoare. prin bani. banii au adus securistii la frf si lpf, dar sper ca timisorenii sa-i alunge de acolo. vor reusi si singuri, dar ar fi mai bine daca macar acum s-ar afilia la aceasta cauza buna si moldovenii. ei vor sta la "cutiuta" si acum si vor profita de binefacerile pe care le aduce schimbarea. bucurestenii vor profita maxim din orice situatie pentru ca sunt antrenati pentru asta. lor le este egal cine conduce pentru ca banii raman tot in bucuresti. rupe-i iancule!