Ipocrizia pleaca in Faroe

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 7 septembrie 2008, 21:24 Sport | Fotbal

Romania, dupa Lituania
Foto: Rompres
Versiunea fotbalistica a Romaniei (cea imbufnata, aroganta, dar – vai! – indolenta) se suie luni in avionul de Faroe. Printre baieti, pluteste teama ca aterizarea va fi un pic fortata: pista aeroportului din Torshavn este mai scurta si nu accepta orice tip de aeronava. Nimic nou pentru selectionerul Piturca – lui oricum Romania si chiar intreaga lume i se par prea stramte. Si nerecunoscatoare!

„Si dupa EURO 2008, niste derbedei au fost nemultumiti de echipa nationala si au criticat performantele noastre” – Victor Piturca, selectioner, dupa esecul cu Lituania (0-3 la Cluj).

Derbedeii de astazi sunt aurolacii de ieri, va amintiti? Se intampla in aprilie 1999, dupa un 0-0 cu Slovacia pe fostul 23 august: un grup de suporteri, exasperati, au cerut demisia lui Piturca. Unul dintre colaboratorii antrenorului, actualmente oficial in LPF, a raspuns senin: „Si ce daca striga niste aurolaci, trebuie sa ne dam demisia?”

Nu, in niciun caz. Diletantismul cu care s-a pregatit meciul de la Cluj trebuie premiat. In primul rand, trebuie felicitata colaborarea dintre federatie si echipa nationala care a reusit sa aduca lotul la Cluj cu doua zile inaintea meciului si abia atunci sa descopere antrenorul ca umiditatea este mult mai ridicata. Apoi, nu trebuie uitat omul care a adunat datele despre evolutiile stranierilor – el nu a vazut nota primita de Dica dupa meciul Cataniei (cand a fost schimbat in minutul 60). Si selectionerul trebuie premiat pentru ca a fost singurul impresionat de revenirea lui Tamas in fotbalul romanesc, in defensiva lui Dinamo. Si neaparat nu trebuie uitat gestul extraordinar al antrenorului de a-l pastra pe Tamas titular, chiar daca in dimineata aceleiasi zile aruncase injuraturi spre jurnalistii care il spionau prin Gradina Botanica.

Cineva paria in ziua partidei cu Lituania ca Piturca nu va tolera iesirea derbedeilor sai si ii va scoate imediat din lot pe Lobont, Tamas si Radoi, pentru vina de a fi folosit tricoul Romaniei intr-un scandal indecent. Isi ducea utopia mai departe, intrebandu-se ce reactie ar fi avut Anglia in cazul in care cativa dintre tinerii sai bine platiti s-ar fi comportat asemanator. Nu putea castiga acest pariu, desi – pentru binele nationalei – poate ca excluderea turbulentilor din efectiv ar fi adus altceva in jocul echipei.

Astfel, i-am putut vedea strangandu-se dupa umeri si murmurand versurile imnului, acela pe care in iunie, la Zurich, si-l doreau ceva mai ritmat, in stil house sau ce naiba s-o mai purta in Bamboo. Se vedea ca nu le vine la indemana linia melodica, insa se straduiau, cam cum au facut-o si in teren, vreo jumatate de ceas, pana la smetia lui Stankevicius. Apoi farsa s-a terminat – si rabdarea publicului din Cluj, si ipocrizia echipei nationale. Obisnuita sa se apere cu balauri ca Italia, Franta, chiar si Olanda (prima echipa, hai si echipa a doua), sandramaua lui Piturca s-a prabusit la primul joc in care si-a propus atacul. Din nefericire, inovatia lui Piti („atac in 11 oameni”) nu a functionat nici macar in fata unui adversar pipernicit precum Lituania. Nu stim sa atacam decat intr-un singur om, iar acela nu era in teren, cam asta e adevarul.

Erorile lui Piturca (deja identificate si dezbatute, aici sau aiurea) s-au adunat prea multe pentru un singur meci. Ceva s-a intamplat cu acest om dupa EURO 2008 – s-a retras vexat de reactia publica la „capodopera” sa contra Olandei, si ne-a transmis, dupa o tacere de doua luni, ca suntem nerecunoscatori. De fapt, Piturca are aceasta problema cu mediul inconjurator inca din 1999, cand a fost dat afara de la echipa nationala – senzatia ca nu e apreciat la justa valoare i s-a amplificat si dupa a doua sa reusita (promovarea in turneul final din Austria si Elvetia). Insa chiar daca a adunat doua calificari, ele nu l-au ridicat automat peste nivelul fotbalului romanesc. Piturca nu a deschis un viitor reprezentativei, ci l-a inchis: EURO i s-a parut „un succes”, iar 0-3 cu Lituania nu e o rusine, fiindca „nu suntem o forta”.

Piturca a uitat prea repede adevaratul farmec al acestei veri in Zurich, oras pe care il impanzisera zece mii de romani „fugiti” de acasa, din mediocritatea pe care tara asta le-o rumega la infinit, in fiecare zi. Ei v-au cantat „Desteapta-te, romane”, voi le-ati raspuns „Nu avem valoare”. Pacat, n-ati inteles nimic.
























3749 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    daca ar fi citit de cine trebuie...poate... (Luni, 8 septembrie 2008, 8:07)

    radu buia [anonim]

    Ce am vazut la cluj sambata seara este o proectie in viitor a echipei nationale daca nu ne trezim si nu luam masuri cat se poate de repede. Vom ajunge ca Ungaria ,din pretendenta la titluri mondiale, o necunoscuta si insipida echipa de fotbal
  • +4 (6 voturi)    
    trist (Luni, 8 septembrie 2008, 10:50)

    cristi [anonim]

    grav rau de tot...
    Dupa acel 1-1 cu armenia, pot spune cu mana pe inima: fara Mutu nationala este NIMIC, cu el in teren macar avem sanse.
    • 0 (0 voturi)    
      "Iarna nu-i ca vara"... (Marţi, 9 septembrie 2008, 20:21)

      lonewolf [anonim] i-a raspuns lui cristi

      .. si nici fotbalul nu-i ca barbutul!
      Marea problema la nationala de fotbal a Romaniei nu e ABSENTA cuiva,fie Mutu ,Chivu sau oricine altcineva,ci PREZENTA cuiva ,adica a lui Piturca!
      Chivu si Mutu ,tocmai fiindca nu fac ce le spune Piturca(era sa zic de strategia lui Piti, dar nu e cazul), mai atenueaza haosul si lipsa de idei cu care intra echipa in teren. Abia cind ei lipsesc devin dureros de vizibile "calitatile" individului de pe banca.
      As fi in stare sa pariez ca echipa Romaniei, fara Chivu si Mutu, ar face o figura onorabila in fata oricarui adversar de calibru, cu conditia sa aiba un ANTRENOR. Ceea ce Piturca nu va fi niciodata! Sper sa-si ia babaroasele si sa dispara cit mai repede,ca sa mai joace si nationala noastra fotbal!
  • -5 (5 voturi)    
    Hai Piti! (Luni, 8 septembrie 2008, 16:34)

    Iepurasul de Paste [anonim]

    Ce sa spun? Cred sincer ca e super usor sa stai in fotoliu in fata televizorului cu telecomanda intr-o mana si berea in cealalta si sa critici. Cati dintre cei care critica acum performatele echipei nationale si ale lui Piturca au facut ceva ca fotbalul romanesc sa fie in alta situatie sau cred ca ar fi putut sa faca mai mult decat cei de pe teren sau cel de pe banca? Piturca nu este un om extrovertit si nu este in mod clar un om carismatic - de aceea nu este foarte "iubit" de presa in special si indirect de suporteri si poate de unii dintre jucatori.

    Dar Piturca este un antrenor eficient si ne place sau nu este singurul care a reusit sa scoata niste calificari cu materialul uman si talentul fotbalistic de care mai dispunem in ciuda investitilor minime in sprijinirea viitorului acestui sport (amenajari de terenuri, finantare de cluburi de amatori, scoli de fotbal, etc).

    Echipa nationala e ce avem mai bun in acest moment si nu e usor ca o echipa care se baza pe autoritatea si creativitatea a 2 oameni esentiali din teren ca Mutu si Chivu sa se descurce fara ei. Pana la urma nu e atat vorba de putinta cat de incredere... Echipa nationala poate face multe cu sau fara Mutu asa cum a putut sa castige meciuri si cu sau fara Hagi dar trebuie sa CREADA ca poate. Si campania de denigrare impotriva jucatorilor si a antrenorului nu ajuta deloc... Sunt ai nostri, ne reprezinta, altii mai buni nu avem si TREBUIE SA II SPRIJINIM!

    HAI ROMANIA! HAI PITI!
    • 0 (0 voturi)    
      Cee??? (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:57)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Iepurasul de Paste

      Pot fi de acord ca nu numai Piti e de vina pentru halul in care jucam.
      Nenumaratele scandaluri si cotonogeli la nivelul FRF sau al Ligii isi dau "roadele".

      Oricum, nu se poate trai din trecut!

      Prezentul si viitorul sunt importante. Pentru trecut, Piti si-a primit portia de admiratie. Acum isi primeste portia pe care o merita.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e campanie de denigrare (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:50)

      kid [anonim] i-a raspuns lui Iepurasul de Paste

      Nu e campanie de denigrare este REALITATEA DIN TEREN.

      Dupa mine Piturca si gashca ar trebui scosi din fotbalul romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      mai... (Marţi, 9 septembrie 2008, 21:03)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Iepurasul de Paste

      sper din tot sufletul sa fi fost beat sau drogat cand ai scris lucrurile astea... pentru ca daca nu e asa mie mi-e foarte mila de tine

      nu accept mediocritatea !!! este asa rau?
      nu accept lumea care zice ca la olimpiade ne-am descurcat bine... e asa de rau? fotbalul la nationala e mort de 10 ani de zile !!!

      o luam logic... care e cea mai buna nationala din lume?! toata lumea o sa zica brazilia...

      desi germania a avut mult mai multe finale cupe continentale si semifinale decat brazilia....
      ce vreau eu sa arat este ca nu conteaza decat invingatorul!!! nici macar locul 2 nu conteaza....
      cu atat mai putin locu care-l ocupa romania acum...
      • +1 (1 vot)    
        Mediocritatea? (Miercuri, 10 septembrie 2008, 11:44)

        Iepurasul de Paste [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Inteleg ca nu accepti mediocritatea. Ultimele performante ale Romaniei au fost intr-adevar sub-mediocre. Ai prefera sa retragem echipa din preliminarii si sa ne lasam de fotbal ca natiune (ca tot nu suntem buni) sau sa incercam sa muncim mai mult sa obtinem performante mai bune?

        Eu nu sunt sigur ca e cineva care poate face mai mult in momentul de fata tinand cont de gradul de ingamfare al unora dintre fotbalisti si de mediul ostil in presa si opinia publica.

        Daca te uiti la articolele despre Campionatul European presa noastra are tendinta de a o lua pe aratura in toate extremele: sau suntem cei mai tari din lume, cu sperante de a ajunge in finala dupa ce castigam un meci sau facem un egal sau avem o echipa de nimic cu un antrenor de 2 bani daca pierdem sau facem un egal.

        Cred ca adevarul e la mijloc si nu se poate face din rahat bici decat poate pe termen lung.
  • 0 (0 voturi)    
    valoarea autorului lasa de dorit (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:46)

    Laur [anonim]

    Ma indoiesc ca autorul ar arata mare valoare in cazul unui examen dificil. Cei care critica mai mult sunt cei care nu stiu sa piarda, nici sa castige.
  • 0 (0 voturi)    
    Cluj (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:05)

    Adrian [anonim]

    Ce legatura are umiditatea de la Cluj cu evolutia echipei? La Constanta era mai putina umiditate? Sau poate in Ghencea aerul e mai favorabil pentru ei? Scuze penibile! O echipa profesionista trebuie sa joace bine oriunde.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine !!! (Marţi, 9 septembrie 2008, 15:28)

    Catalin Romanescu [anonim]

    Ca fotbalista m fost invatat ca trebuie sa intru pe teren si sa dau tot de pot pentru echipa. Actualmente, ca antrenor (desi am numai 27 de ani), i-am invatat de jucatorii mei ca daca nu muncesc, nu joaca, ca sa nu mai vorbesc de comentarii sau comportament de huligan. Sincer, indiferent cum se cheama, un jucator care nu stie sa se poarte in afara terenului, nu are voie sa joace. Apoi, Romania intr-adevar nu mai este o valoare fotbalistica. Cand nu ne-or mai tremura chilotii pe noi in meciuri cu Italia, Olanda, Franta sau mai stiu eu cine, abia atunci o sa fim mari. Turcia si Rusia sunt cele mai bune exemple. La Euro au murit pe teren, au jucat pana in ultimul minut, au atacat mereu. Noi nu suntem in stare. Jucam acelasi fotbal de rahat de ani si ani de zile, ne falim ca facem figuratie pe la turnee finale, ne gasim scuze ca nu mergem la toate turneele sau ca ne bat echipe de mana a treia si vrem sa fim vedete. Ce naiba...Andone a adus eventul in premiera la Cluj si a fost dat afara pt rezultate slabe, Piturca e mai cu mot? Ce naiba a castigat cu Romania? Cand o juca vreo finala de turneu final, atunci mai zicem ca suntem buni si sa il iertam. Suntem mici si trebuie sa muncim, nu sa ne dam in stamba. AFARA CU CAPUSELE, SA VINA MUNCITORII !!!
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE (Marţi, 9 septembrie 2008, 20:56)

    liviu [anonim]

    „si dupa euro 2008, niste derbedei au fost nemultumiti de echipa nationala si au criticat performantele noastre” – victor piturca
    cum si-a permis sa spuna asa ceva?
    ia euro nu a tatut olanda care vroia sa ne dea meciul !!!
    acum a fost umilita de una din cele mai proaste echipe din lume !!!
    care performante ?!?!?!?!
    nationala nu a mai facut performanta de 10 ani !!!!
    sa se trezeasca sandu si piti !!!
    in stilu asta o sa ajungem in aceeasi oala cu san marino, si lichtenstein !!!
    rusine !!!
    e dezastru in fotbal, la olimpiada, in justitie... nu ma pot gandi la 3 lucruri care sunt bune in tara asta :((
  • -1 (1 vot)    
    SUPER TARE!!! (Miercuri, 10 septembrie 2008, 0:42)

    assaltdog [anonim]

    Felicitari ptr. acest articol.E scris profesionist.Bravoooo!!!piti asta nu stie pe ce lume traiesti.A uitat ca milioane de romani a fost alaturi de nationala la EURO!!!Baaaaaaaaaaa,taraneeeee,nu te vremmmmmmmmm.Nu intelegi?Pleaca ba oierule.Ba,cioabane..lasa-ne.Tarane,nu mai sta ,dute si ia sapa.A-ti ajuns in Feroe?P.S!!!Azi tin cu FEROE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 septembrie 2008, 14:06)

    CETATEANUL TURMENTAT [anonim]

    DEMISIA !