Campioana schimba antrenorul

Oleg Protasov preia pe CFR Cluj

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 31 august 2008, 19:05 Sport | Fotbal

Protasov se intoarce in Romania
Foto: Rompres
Clubul CFR Cluj va oficializa luni despartirea de tehnicianul Ioan Andone, decizie provocata de startul foarte slab al campioanei in noua stagiune. Conducatorii clubului ardelean negociaza cu ucraineanul Oleg Protasov preluarea functiei de antrenor principal.

Protasov a antrenat Steaua in 2005, reusind sa impresioneze suporterii prin stilul ofensiv si spectaculos pe care l-a imprimat echipei; de altfel, si astazi, la 3 ani de la despartire, nu putini sunt cei care il considera pe Oleg Protasov unul dintre cei mai buni tehnicieni care au antrenat in Romania.

De la despartirea de Steaua, Protasov a antrenat echipa Dnepr Depropetrovsk de care s-a departit sambata seara, in urma unor rezultate sub asteptarile patronului - doar locul 7 in campionat si o eliminare neasteptata in fata elvetienilor de la Belinzona, in cadrul Cupei UEFA.























4527 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nerecunostinta (Duminică, 31 august 2008, 19:59)

    americanu [anonim]

    Ando v-a facut campioni pt prima data in istorie si voi sunteti nerecunoscatori...
    si Oleg ce mare antrenor este daca a fost eliminat in UEFA de o echipa anonima elvetiana?
  • +2 (4 voturi)    
    antrenor (Duminică, 31 august 2008, 20:05)

    Duiliu [anonim]

    Alegere mai proasta pt numele Protasov nici ca se putea. Oare chiar nu vreti sa pricepeti nici in ultimul moment ca singurul criteriu care conduce echipele noastre este "eu platesc, eu hotarasc cine joaca". Antrenorul e o masca pentru a ascunde incompetenta patronilor !
  • +2 (4 voturi)    
    conducere de ratati (Duminică, 31 august 2008, 20:38)

    Re [anonim]

    Ando v-a adus titlul, nerecunoscatorilor. Acum echipa nu mai valoreaza nimic fara el, doar niste straini care joaca si ei fotbal in Romania (ca la ei acasa n-au fost in stare).
  • +1 (3 voturi)    
    Perfect! (Duminică, 31 august 2008, 22:18)

    Gigi Duru [anonim]

    Alegerea e perfecta! Protasov a facut o treaba exceptionala la Steaua. Dc va fi lasat o va face, sunt convins, si la Cluj. Tot respectul pt Andone, e un antrenor peste medie, dar nu un antrenor de Liga Campionilor. Iar la Cluj e acum nevoie de un soc.
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Luni, 1 septembrie 2008, 9:04)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Gigi Duru

      Asa e. Sentimentalismele nu functioneaza in afaceri.
      La fel s-a vorbit si despre despartirea de Bergodi sau de Munti sau de Sunda.
      Respect pentru Ando si ceilalti dinaintea lui, dar cand esti depasit de situatie, e bine sa te retragi.

      Haide CFR!
  • 0 (2 voturi)    
    Ce prostie (Luni, 1 septembrie 2008, 8:29)

    Aiurea [anonim]

    Dar oare nu acelasi Andone de azi i-a adus pe culmile gloriei pe membrii echipei ieri?? Care-i faza, s-a sclerozat antrenorul???? Mira-m-as!! Echipa a inghitit prea multi jucatori dintr-o data, iar acestia nu se stiu inca gasi pe teren, sa-si paseze mingea. Nu e vina doar a lui Andone ca are o gashka de wannabes acolo!
  • +3 (3 voturi)    
    De 2 lei... (Luni, 1 septembrie 2008, 9:17)

    Rali [utilizator]

    Protasov a facut treaba la Steaua la nivelul jocului, din pacate rezultatele nu au fost pe masura.
    Ca spectacol e OK, sunt curios sa vad rezultatele lui!
    Pentru Andone, cu 500.000 euro, viata e mai frumoasa chiar si cand sta pe bara, se gaseste pana la jumatatea turului o echipa care sa il ia ca antrenor ca sunt multe varaza!
  • +1 (1 vot)    
    Miscarea era obligatorie! (Luni, 1 septembrie 2008, 14:31)

    gabifm [utilizator]

    La CFR a aparut un blocaj iar varianta Protasov este optima.
    Andone anul trecut a mers, a fost tras de echipa. Acum echipa este si mai buna iar Andone nu a mai prins loc nici pe scara, asta e realitatea.
    Veti vedea ca si la Steaua o sa apara aceasta situatie. Echipa a depasit mult antrenorul!
  • 0 (0 voturi)    
    ASTA-I CONDUCERE ??? (Miercuri, 3 septembrie 2008, 15:06)

    ex CFR-ist [anonim]

    Sunt complet dezamagit de ce se intampla la clubul CFR.
    Ma asteptam la mult mai multa minte din partea conducatorilor, dar vad ca sunt condusi de interesele angajatilor (jucatorii).
    Halal profesionisti (conducerea). !!!
    Amatori de-a binelea. Se pricep la contructii ... au facut un stadion nou pe doar cativa metri patrati. Demn de cartea recordurilor. Dar sa lase clubul ... ca nu se prea pricep.
    Iar acum sufla in Tompetta, ca s-au ars iar maine or sufla in iaurt !!! Cred ca asa se va chema urmatorul antrenor la CFR: BLOWIN YOGURT