Champions League: Steaua - Grupa F, cu Lyon, Bayern Munchen si Fiorentina/ CFR Cluj - Grupa A, cu Chelsea, AS Roma si Bordeaux

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 28 august 2008, 18:12 Sport | Fotbal

Champions League
Foto: Reuters
Tragerea la sorti pentru grupele Ligii Campionilor a scos la iveala adversari de calibru pentru Steaua si CFR Cluj, interesant fiind faptul ca elevii lui Marius Lacatus il vor aduce pe Adrian Mutu in Ghencea, in timp ce Clujul lui Ioan Andone va intalni Chelsea lui Roman Abramovic. Iata componenta grupelor celor doua echipe romanesti: Grupa A: Chelsea, AS Roma, Bordeaux, CFR Cluj, Grupa F: Lyon, Bayern Munchen, Steaua, Fiorentina.


Evenimentul a inceput cu imagini de la finala din sezonul precedent, atunci cand Manchester a castigat trofeul la loviturile de departajare in fata celor de la Chelsea.

Premiul de cel mai bun portar al sezonului trecut de Champions League i-a revenit lui Petr Cech, de la Chelsea Londra.

Cel mai bun fundas a fost declarat John Terry, de la Chelsea Londra.

Frank Lampard a fost numit cel mai bun mijlocas.

Finala editiei 2008-2009 va avea loc pe Stadio Olimpico din Roma.

Va incepe tragerea cu extragerea din Urna 1, acolo unde se gasesc formatiile cu cel mai bun coeficient UEFA (primele 8).

Grupa A: Chelsea, AS Roma, Bordeaux, CFR Cluj.

Grupa B: Inter Milano, Werder Bremen, Panathinaikos, Anorthosis.

Grupa C: Barcelona, Sporting Lisabona, Basel, Sahtior.

Grupa D: Liverpool, PSV Eindhoven, Marseille, Atletico Madrid.

Grupa E: Manchester United, Villareal, Celtic Glasgow, Aalborg,

Grupa F: Lyon, Bayern Munchen, STEAUA, Fiorentina.

Grupa G: Arsenal, FC Porto, Fenerbahce,

Grupa H: Real Madrid, Juventus, Zenit, Bate Borisov.




















15684 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    naspa (Joi, 28 august 2008, 19:40)

    alex [anonim]

    Lyon...Bayern...Steaua...
  • 0 (0 voturi)    
    batalie (Joi, 28 august 2008, 19:40)

    cristi [anonim]

    Iar joaca Steaua cu Lyon, dar aia nu sunt ce erau acum 2 ani, tot rai, dar accesibili. Bayern... alta poveste.
    • 0 (0 voturi)    
      e da (Vineri, 29 august 2008, 12:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cristi

      cam ai drepatate e cea greuu de lyon si bayern, steaua putea sa se califice pe locul 1 dar fiorentina ,. putea sa fie un adversar mai usor precu m::: aalborganothosis ,bate borisov ,,eeeeeee asta a fostt haissteauuaaaaaaa steaua face 9 puncte si locul 2 dupa mne :: b.munchem-1 , steaua-2, fiorentina-3 lyon -4
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Joi, 4 septembrie 2008, 11:47)

        catalin [anonim] i-a raspuns lui alex

        lyon pe 4 a ? :):)))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    naspa... (Joi, 28 august 2008, 19:50)

    liviu [anonim]

    cfr are teoretic mai mari sanse sa mearga in uefa...

    oricum ambele grupe foarte grele...

    iar au avut romanii ghinion la tragerea la sorti...
    sunt dinamovist dar sincer imi pare rau ca au avut ghinion
  • 0 (2 voturi)    
    Mutu in Ghencea, Chivu la Cluj! (Joi, 28 august 2008, 19:54)

    mihneavoda [anonim]

    Frumoasa tragere la sorti...
    In mod normal avem doua locuri 4 asigurate... desi Bordeaux nu sunt periculosi
    • 0 (0 voturi)    
      chivu? (Joi, 28 august 2008, 20:08)

      obnoxious [utilizator] i-a raspuns lui mihneavoda

      si ce face chivu la cluj? :))
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai vine chivu (Joi, 28 august 2008, 20:08)

      Shogun [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

      Prietene, Chivu a plecat de la AS Roma, dar ai dreptate cu Mutulica. Sper sa plece din Ghencea trist...
      Nici o grupa nu e usoara, toate sunt extrem de echilibrate.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e (Joi, 28 august 2008, 19:58)

    dementius [anonim]

    daca mai pui si fiorentina,. avem o grupa a mortii....la fel ca la europene. dar cine stie ce se poate intampla? balonul e rotund si poarta destul de mare
    • 0 (2 voturi)    
      cobaniada! (Joi, 28 august 2008, 20:18)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui dementius

      Iar o sa-l auzim pe ciobanul Becali ca da acatiste sa batem pe cele mai bune echipe din Europa!
      Mircea Sandu spunea de minimum 4 puncte pe a fi bagati in seama.
      Dupa mine o sa luam o palarie de goluri si nici un punct, sau poate daca "cei bogati" au vre-un interes sa piarda ceva puncte, ne vor da un punct, adica niste pesmeti, deoarece echipele noastre, din pacate sunt bune de bura si nu de fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    Super-meciuri in perspectiva ! (Joi, 28 august 2008, 20:00)

    Romanescu [anonim]

    E bine, am avut un noroc mediu, sunt grupe mai slabe dar si grupe ale mortii (cum e Real, Juventus, Zenit).

    Lyon nu mai e in forma de acum 2 ani, poate fi invinsa, Bayern are un mecanism bun insa exista si fragilitati in aparare. Fiorentina il are pe Mutu si inca 2-3 jucatori, e o echipa ce poate invinge pe Inter de ex. si dupa aia pierde cu Catania :). E accesibila si Fiorentina.
    In grupa asta, pe hartie, Steaua are a 3-a sansa, insa daca merge bine se poate califica mai departe de pe 2.

    CFR sa zica multumesc pt. afis, are niste super-meciuri in perspectiva cu Chelsea, Roma. Daca revin la forma din returul trecut, clujenii se pot debarasa de Bordeaux si prinde primavara in UEFA, de pe 3.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 29 august 2008, 9:21)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      meciurile de acasa vor fi decisive. vor avea viata grea adversarele in ghencea cu conditia sa fie ca la meciul cu galata. sunt convins ca daca se poarta cu maxim de responsabilitate si profesionalism steaua poate obtine cel putin 7 puncte acasa. sa facem mijlocul sa mearga bine sa dam repde drumul la minge
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Romanescu (Vineri, 29 august 2008, 11:26)

      golanu [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Tu esti nebun ma baiatule???
      Cum adica Steaua are a 3a sansa??? Vrei sa spui ca Steaua e mai buna decat Fiore???
      Haz haz haz haz haz haz
      Revino pe pamant!!! Visezi rau....
  • 0 (0 voturi)    
    chivu e la inter! (Joi, 28 august 2008, 20:01)

    adi [anonim]

    ce sa caute chivu la cluj din moment ce el e la inter?! si din mom ce inter e in grupa cu Werder Bremen, Panathinaikos, Anorthosis:);))
  • 0 (0 voturi)    
    Chivu la Cluj ? (Joi, 28 august 2008, 20:02)

    sorin [anonim]

    In vacanta ?
  • 0 (0 voturi)    
    Lucescu are si el noroc (Joi, 28 august 2008, 20:03)

    Il Luce [anonim]

    Antrenorul roman se poate califica mai departe, daca Barcelona e un os prea tare, raman Sporting si Basel, echipe care nu sunt superioare lui Sahtior, dimpotriva.

    Si Ghionea la Kiev are o sansa de primavara europeana, poate bate pe turcii de la Fener, insa cu portughezii si Arsenal va fi mult mai greu.
    • 0 (0 voturi)    
      fener (Joi, 28 august 2008, 20:18)

      sev [anonim] i-a raspuns lui Il Luce

      Nu sunt multe echipe in europa care se pot masura cu Fenerbahce... Poate ar trebui sa te uiti putin la banii investiti in ultimii ani in echipa aia...
      nu zic ca e favorita la castigarea champions league.. dar pe Dinamo Kiev, bate cu echipa a 2-a.
  • -1 (1 vot)    
    liga $ (Joi, 28 august 2008, 20:22)

    gabbone [anonim]

    anu asta cluju scoate mai multi bani din liga decat steaua. sa moara jiji de invidie ca vine abramovici in romania si nu se opreste si pa la el pa la palaaaat.
  • 0 (2 voturi)    
    Dada (Joi, 28 august 2008, 20:23)

    andrey [anonim]

    Mai degraba am eu o sansa sa mi-o trag cu Elena Basescu decat sa ajunga vreo echipa in 16-imi
    • 0 (0 voturi)    
      sa stii ca ai sanse mari (Vineri, 29 august 2008, 10:55)

      mama_wheels [anonim] i-a raspuns lui andrey

      vino sambata viitoare in fratelli, ii dai un shot si vezi ce iese...
  • 0 (2 voturi)    
    Hahaha (Joi, 28 august 2008, 20:54)

    Imperialistu [anonim]

    Ce grupe, fratilor! Nu stiu, dar de mult nu ma mai dau de ceasul mortii pentru ai nostri. Asta e, baieti de la Steaua si CFR, acum o sa aveti de la cine invata fotbal.

    Nota: Chiar daca in locul lor ar fi Dinamo sau Rapid, echipa romana cu care recunosc ca tin, tot ciuca batailor ar fi fost. Asta e nivelul nostru.
  • 0 (2 voturi)    
    0 (Joi, 28 august 2008, 21:25)

    alpha [anonim]

    2x0 puncte pentru fotbaleatorii de la romanica!
    minunat!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cam bune echipele cu care am cazut in grupa (Joi, 28 august 2008, 21:45)

    vlad [anonim]

    cu fiorentina ori ai batem ori facem 0-0,cu lyon luam bataie la ei cu 2-1 si in retur 1-0 pentru steaua,si cu bayern muchen la ei luam bataie cu 3-1 si la noi 1-0
  • +2 (2 voturi)    
    surprize,surprize (Joi, 28 august 2008, 21:58)

    maystru_28 [anonim]

    toata lumea spune ca nu sant buni de nimic ai nostri,daca nu erau buni nu ajungeau pana aici.intradevar este o grupa grea pt.ambele echipe,daca steaua joaca,cum a jucat cu galatasaray o sa avem o echipa care merge mai departe.o sa fiti surprinsi ce vor face echipele noastre pe teren, eu le UREZ SUCCES!!!
  • 0 (0 voturi)    
    steaua , CFR (Joi, 28 august 2008, 22:28)

    paul din alep [anonim]

    E trist, dar sunt condamnate.
  • 0 (0 voturi)    
    sanse de trecere de grupe (Joi, 28 august 2008, 22:29)

    cititor [anonim]

    Nici una pentru oricare din echipele din Romania. Indiferent cati brazilieni,columbieni, portugezi si ori ce nationalitati, toti secand-hand (adica sub 4-5 milioane de euro) vor cumpara. Pentru calificare in grupe si incasat prima de 10-15 milioane de euro sau cat va fi sunt buni dar numai atat. Nu va faceti iluzii si nu ma injurati . Si voi stiti ca asta e adevarul.
  • 0 (0 voturi)    
    ce chivu la cluj bah ca ala e la inter! (Vineri, 29 august 2008, 1:56)

    sorin [anonim]

    ce sa faca la cluj in vacanta? mai informeazate si u nu vb fara sa stii,fortza steaua le dam lu bayern munchen 2-1 la noi acasa si in deplasare 1-0,pe lyon ii batem pe fiorentina nu ii batem asa zik io,terminam pe 2 asa cred
    • 0 (0 voturi)    
      Tu vorbesti de handbal? (Vineri, 29 august 2008, 8:57)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui sorin

      ..sau are Steaua echipa de hochei pe iarba? Da-ti jos fularul de pe cap ca te stringe prea tare . Poti sa faci o echipa cu cei mai bun jucatori din toate formatiile din campionatul intern si oricum nu misca in fata lu' Bayern . Mai uita-te si tu la meciuri din campionate de afara si vezi ce joaca aia !!!
      • 0 (0 voturi)    
        sunt si fan BAYERN dar... (Vineri, 29 august 2008, 9:38)

        eu [anonim] i-a raspuns lui TNT

        iti spun ca sunt unele momente in care bayern se taie rau si nu mai joaca nimic. sunt in momente cand si-o iau pe coaja si sper sa fie unul din momentele astea in ghencea.
        bayern bate pe Allianz steaua bate pe Ghencea.
        Ar fi extraordinar ca rezultatele sa le duca in sferturi pe amandoua. sa stii ca nu este exclus ca bayern sa dea rasol si sa mearga in UEFA.
        Mingea e rotunda iar nemtii in romania nu se simt bine
    • 0 (0 voturi)    
      HAIDE CFR! HAIDE STEAUA! (Vineri, 29 august 2008, 9:18)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Orice ar fi, trebuie sa ii sustinem.
      Sa nu ne facem prea mari iluzii ca sa nu fim prea dezamagiti, dar sunt singurii cu care iesim in Europa.

      HAIDE CFR! HAIDE STEAUA!
  • 0 (0 voturi)    
    e bine si asa (Vineri, 29 august 2008, 9:17)

    eu [anonim]

    pt cluj orice grupa este grea pt ca e prima oara in UCL, nu exista adversar accesibil pt ei. Oricum se pot face surprize la ei acasa

    pe mine ma bucura grupa stelei, si ma bucur ca echipele mele de suflet vor juca impreuna in premiera. accept ca bayern sa fie batuta doar de steaua si sa isi imparta punctele 3 cu 3. Traiesc meciurile lui bayern uneori mai rau decat pe cele ale stelei.
    fiorentina ma bucur ca vine la bucuresti pentru ca vreau sa batem aceasta echipa iar mutu vreau sa fie neutralizat la maxim, oricum ma bazez pe public sa ii faca viata grea in ghencea.
    OL nu ma mai sperie...avem revansa de luat iar experienta acumulata iar lotul fiind destul de omogen presimt ca putem bate cu greu dar putem bate OL la bucuresti.
    varianta optimista este steaua si bayern in sferturi, OL in uefa, fiorentina acasa. Mingea este rotunda iar tupeul unora ne poate surprinde, mai ales al stelei.

    Bafta CFR, Bafta Steaua
  • 0 (0 voturi)    
    aoleo si vai...DE 2 ORI (Vineri, 29 august 2008, 11:59)

    CataLiN [anonim]

    duamne ce grupe ne`au harazit si sortii astia...sper doar ca steaua sa faca o figur afrumoasa in liga si sa se califice...eu zic ca fiorentina e o echipa accesibila..de ce ? pentru ca nu are experienta la acest nivel...bayern ? are 2 jucatori de clasa mondiala...toni si ribery...care daca prind o zi buna rad tot, dar la fel de adevarat este ca se mai "rup" si ei si nu au mereu aceeasi consistenta in joc...OL...pfff...nu mai sperie, e adevarat, insa, trebuie sa luam in calcul ca am luat bataie de la ei o data si o data, insa, am reusit sa facem si noi egal la ei acasa (e adevarat ca au avut o echipa a 2`a sa`i zicem)...insa eu cred ca steaua a acumulat experienta necesara pentru a putea face o surpriza frumoasa anul asta in CL.
    cat despre cfr cluj...dumnezeule mare...e greu...1 la mana ca sunt echipe una si una, iar 2, ca nu au experienta la acest nivel si forma lor din acest inceput de campionat si care nu da semne de imbunatatire...mai este timp, dar nu stiu daca se va rezolva ceva la cfr...
    bafta baietilor si sper ca steaua sa ne dea un nou motiv de bucurie si sa ne vedem cu totii pe strazile bucurestiului si in tara sa ne bucuram si sa cantam numele stelei.
    BAFTA BAIETI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ...ce finala !!! (Vineri, 29 august 2008, 12:33)

    ipsze [anonim]

    d-le ce FINALA ........... ?????
    (steaua -cfr)!
  • 0 (0 voturi)    
    E BINE (Sâmbătă, 30 august 2008, 9:02)

    CIRESEL [anonim]

    LASA K FACE MUTU O POMANA CU STEAUA, LYONU' NU MAI STIE, BAYERN HABAR NU ARE...DECI, AM CASTIGAT:p
  • 0 (0 voturi)    
    join*t us ! (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:21)

    haisan [anonim]

    steau bate tot, cistiga grupa!
    se califica si cfr-ul si apoi se vor infrunta ce la doua echipe ,, cfr vs. steua''. steaua este umilita de catre cfr cluj cu scorul de 5-1. cfr se califica exceptional, dar la urmatorul meci nu se prezinta din cauza problemelor financiare. n-au bani de benzina. ca i-au baut de bucurie ! p.s. in urma citirii acestui articol daca apar manifestari neplacute inseamna ca nu mai stiti de gluma! cu antipatie, haisan
  • 0 (0 voturi)    
    tare (Sâmbătă, 30 august 2008, 20:56)

    alex [anonim]

    de la lyon luam bataie sigur de la fiorentina poate,poate scoatem un egal si de la bayern munchen 45% batem si 55% luam bataie si sunt stelist
  • 0 (0 voturi)