Cei 150.000 euro impozabili ai lui Radoi

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Joi, 28 august 2008, 9:30 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
Aseara, la finalul meciului cu Galatasaray, Radoi a facut o serie de declaratii aparte. A uitat de clasicul “ne-am facut jocul nostru obisnuit” si n-a lasat niciun pic de loc platitudinilor care deseori impopotoneaza firesc declaratiile multor fotbalisti.

In primul rand, Radoi a vorbit despre inteligenta in fotbal. Si a facut-o intr-un moment potrivit daca ne gandim ca Steaua a reusit ieri sa blocheze lejer o echipa cu un brand superior si cu fotbalisti mult mai bine cotati valoric.

Apoi, Radoi s-a exprimat cu seninatate vizavi de banii pe care el si coechipierii sai urmeaza sa-i incaseze.

Chestiunea este interesanta, deoarece pentru prima data un fotbalist indrazneste sa discute despre asemenea sume in fata camerelor de luat vederi.

Radoi a spus cu viu grai ceea ce presa scrie de mult timp, dar impactul este altul atunci cand informatia este una oficiala. Anume ca la Steaua sunt contracte de 300.000 euro si ca prima de calificare in Liga a atins 150.000 euro, fie ei si impozabili.

Intr-un moment in care Guvernul se invarte electoral in jurul unui punct de pensie in valoare de aproximativ 550 lei, iar presa sportiva vorbeste despre premiile nu tocmai impresionante pe care un olimpic roman le incaseaza o data la 4 ani doar daca reuseste sa fie cel mai bun din lume, declaratiile lui Radoi sunt unele riscante.

Pe de alta parte, dupa ce ani de zile au fost obiectul gesturilor filantropic-evazioniste ale patronului, care ii platea prin donatii, si dupa ce despre Steaua s-a vorbit financiar in termeni de “punga cu bani” sau “valiza cu euro”, acum am aflat ca in Ghencea se platesc impozite.

E adevarat, patronul Becali a sustinut ca declaratia lui Radoi a avut ca scop sa-i atraga atentia ca fotbalistii asteapta prima, dar fiscalizarea banilor Stelei reprezinta in final un prim semn de civilizare fotbalistica care, culmea, nu are legatura exclusiva cu jocul in sine.























7211 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    daca nu aveau bani... (Joi, 28 august 2008, 9:43)

    Stefannel [anonim]

    Poate asa vor avea bani sa-si plateasca sucurile de la Campionatul European
  • +2 (4 voturi)    
    Frectie (Joi, 28 august 2008, 9:43)

    Toma [anonim]

    Nu voi crede deloc ca cei 150.000 de euro vor fi impozati pana nu voi vedea declaratia de impunere.
  • +4 (6 voturi)    
    Naivi (Joi, 28 august 2008, 9:44)

    Weather [anonim]

    Voi chiar nu realizati ca oamenii astia sint intangibili?Poate cineva sa ii faca ceva lu Becali si celor din clanul lui?Ieri toate posturile TV pastrau parca un moment de reculegere dupa un mafiot din Craiova.
    Revolutia nu a facut decit sa inlocuiasca o elita discreta scolita la Moscau cu o elita galagioasa si sfidatoare scolita la bulau
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Joi, 28 august 2008, 10:00)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Bine ai spus ca: "pastrau un moment de reculegre dupa un mafiot din Craiova"..chiar asta era senzatia.
    • +2 (4 voturi)    
      Foarte bine spus! (Joi, 28 august 2008, 10:06)

      meridi [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Foarte bine spus!
    • 0 (2 voturi)    
      Foarte bine spus! (Joi, 28 august 2008, 10:06)

      meridi [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Foarte bine spus!
    • 0 (0 voturi)    
      adevar graiesti (Vineri, 29 august 2008, 13:57)

      mad_max [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Trist dar adevarat!!
  • -1 (9 voturi)    
    da!!! si ii merita (Joi, 28 august 2008, 9:54)

    eu [anonim]

    de data asta nu se poate spune ce bani multi castiga echipa dintr-o singura prima
    cand aduci aprox 15 mil euro in club cred ca meriti si tu macar 150.000 euro.
    iar daca as stii ca statul este unul corect si nu unul care face campanie electorala pe banii nostrii as fi de acord si cu impozitarea.
  • +2 (10 voturi)    
    riscant e sa nu gandesti (Joi, 28 august 2008, 10:17)

    ciucu [anonim]

    beldie...

    Ce-i mah asa riscant... azi in Romania sa spui ce bani catigi din munca si talentul tau? Ce are Radoi cu pensia? Sau cu olimpiada? E vina lui ca oamenii sunt incuiati si nu vad si frumuseatea altor sporturi care nu vand bilete?

    Ciudata nu fost declaratia lui Radoi ci tonul acestui articol.

    Nu-ti convine ca traisti intr-o lume in care unii au castiguri disproportionate? Du-te in Corea de Nord si se rezolva.
    • +1 (5 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Joi, 28 august 2008, 10:34)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui ciucu

      Tragi concluzii pripite. Oamenii se feresc sa vorbeasca despre astfel de castiguri. Am remarcat faptul ca Radoi a vorbit si nu gasesc nimic condamnabil in asta. Din contra.

      Apoi, am remarcat ca la Steaua se vorbeste in sfarsit de bani fiscalizati. Pana acum se vorbea despre valize cu bani si pungi cu bani.
      • +1 (5 voturi)    
        iar dumneata n-ai raspuns (Joi, 28 august 2008, 11:03)

        Acolosha [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        Ciucu a sesizat ca vorbesti despre disproportia dintre venituri, iar dumneata ai raspuns ca in sfarsit se vorbeste de bani fiscalizati, adica te-a intrebat de mere si ai raspuns de pere, in pur stil romanesc.
        Fiecare castiga asa cum se descurca, iar despre fiscalizare nu poti acuza nimic atata timp cat nu exista sentinte judecatoresti pe aceasta tema.
        Un olimpic nu castiga pentru ca nu produce bani saptamanal pentru club, ba chiar de 2 ori pe saptamana. Si-asa castiga destul pentru un concurs la 4 ani. Ca "munceste in tacere", "sufera", si un fotbalist munceste si are suferinte, in plus are "concurs" odata la 3-4 zile, nu o data la 4 ani, fie ea si Olimpiada. E o problema strict economica.
        Iar cei multi cu 550 lei/luna... E trist, dar nu e vina lui Radoi, si nici a altor fotbalisti. Egalitate nu exista nicaieri. Cred ca nici in Coreeea de Nord.
        • 0 (2 voturi)    
          sezi mah dreq inapoi in tribuna, ca nu pricepi (Joi, 28 august 2008, 13:15)

          meh [anonim] i-a raspuns lui Acolosha

          "Fiecare castiga asa cum se descurca"

          asta e "in pur stil romanesc". mai bine te rezumi la urlat in tribuna ca chestia cu cititu inca te depaseste. cit despre inteles, mai bine iti iei gindu.

          voi astia care traiti in tribuna suferiti de o forma grava de paranoia. daca cineva critica orice chestie sau persoana care are cea mai mica legatura cu clubul al caror "fani" sunteti, sariti de parca s-ar fi luat de aia care v-a puit.

          cred ca dinamovistii sar de cur in sus si daca spune careva ca e prost asfaltu pe stefan cel mare.

          acum revenind la fondul problemei, nu e vorba de CIT cistiga cineva, ci DACA PLATESTE IMPOZITE SAU NU. atita tot. intr-o tara normala se plateste impozit si la 1 cent, si la 1 milion de euro. in romania in general platesc aia care cistiga centi. aia care cistiga milioane, mai rar, ca fiscului ii e rusine sa ii deranjeze.

          iar daca ejti de parere ca eroul de radoi nu tre sa plateasca impozit, ejti liber sa il achiti tu in locul lui. din salariul tau (daca ai), sau din pensia lu ma-ta. pt ca altii s-au saturat sa plateasca impozite ca sa acopere pomeni electorale si impozite neplatite de tot felu de gorobeti.
    • +2 (2 voturi)    
      Si inca ceva (Joi, 28 august 2008, 11:07)

      Acolosha [utilizator] i-a raspuns lui ciucu

      Daca urmaresti cu adevarat fenomenul fotbalistic ai fi observat ca Radoi este printre putinii fotbalisti care nu spun platitudini si tampenii in interviuri.
  • -5 (7 voturi)    
    @stefan beldie (Joi, 28 august 2008, 10:21)

    stelist [anonim]

    Daca declaratia ar fi fost facuta de un fotbalist de la cfr cluj, rapid, dinamo ai mai fi facut aceste comentarii? eu sunt convins ca nu; va oftica faptul ca steaua s-a calificat
    • +4 (4 voturi)    
      esti in eroare (Joi, 28 august 2008, 10:36)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui stelist

      Omule, eu traiesc din presa sportiva. In momentul in care o echipa romaneasca se califica, audientele ziarelor, site-urilor, televiziunilor sunt mai mari. Veniturile sunt mai mari. Performanta starneste interes mai mare decat esecul. De ce mi-ar parea mie rau ca Steaua s-a calificat?

      In schimb, imi pare rau ca n-ai inteles mare lucrur din articol. Citeste, te rog, raspunsul pe care i l-am dat mai sus lui ciucu.
  • +1 (1 vot)    
    Corectura despre salarii (Joi, 28 august 2008, 10:30)

    vlad [anonim]

    Am vazut interviul in direct. Radoi a spus asa: "... salarii de 2-3 sute de mii de DOLARI". Si n-a spus daca sint impozabili.
  • +2 (2 voturi)    
    carcotasule :P (Joi, 28 august 2008, 11:28)

    bogdan [anonim]

    Hai ca ar fi culmea sa zica "salariu impozabil":P, doar ca sa fii tu linistit ca se impoziteaza :)) Cat despre faptul ca prima de 150 de mii de euro este impozabila e o veste buna. Mai iau cateva prime si marim inca o data pensiile :P
  • 0 (2 voturi)    
    incredibil articol (Joi, 28 august 2008, 13:39)

    roibu bogdan [anonim]

    incredibil ce articol ai scris tu....nu vreaus a fiu rautacios dar sincer cred k poti mai mult avand in vedere k ai terminat si o facultate...presupun
  • 0 (0 voturi)    
    roibule... (Vineri, 29 august 2008, 11:47)

    luci [anonim]

    dormi precum calul in picioare?
    este o stire interesanta, chiar daca am vazut-o la televizor in direct si ma bucur daca sunt bani impozabili...
    chiar as fi dorit sa se insiste pe ideea ca salariile sunt mici, ca este o discrepanta prea mare intre ele, iar in ceea ce priveste munca unui fotbalist, lasati-o mai moale.. as vrea sa vad performantele pe care le obtin unii la olimpiada... adevarul este ca in fotbal se invart prea multi bani nemunciti si nemeritati, "mulsi tot de la popor"