Poli Iasi - Farul Constanta nu s-a mai disputat din cauza unei pene de curent

de R.M     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 august 2008, 21:52 Sport | Fotbal

Arbitrul Istavan Kovacs a decis ca partida dintre echipele Poli Iasi si Farul Constanta, din etapa a V-a a Ligii I, sa nu se dispute din cauza problemelor la instalatia de nocturna a stadionului "Emil Alexandrescu", transmite Mediafax. Meciul era programat initial la ora 20.00, iar arbitrul Kovacs a decis dupa 32 de minute de asteptare pe teren ca jucatorii sa intre la vestiare si a fluierat sfarsitul jocului.

La doua minute dupa ce jucatorii celor doua echipe si oficialii intalnirii au parasit terenul, o parte a instalatiei de nocturna s-a aprins, iar fotbalistii formatiei Poli iasi au revenit pe gazon.

Dupa 45 de minute de la ora oficiala de incepere a meciului, la statia de amplificare s-a anuntat ca partida nu va mai avea loc.

Conform ROAF, arbitrul este nevoit sa astepte maximum 60 de minute reaprinderea nocturnei, iar daca acest lucru nu se intampla va fluiera finalul intalnirii.

Jucatorii celor doua formatii s-au antrenat la lumina zilei, iar organizatorii au reusit sa aprinda instalatia de nocturna cu aproximativ 40 de minute inainte de inceperea partidei, insa aceasta s-a stins brusc la aparitia pe gazon a celor doua echipe si a brigazii de arbitri.

Instalatia de nocturna a stadionului "Emil Alexandrescu" din Iasi a mai avut probleme si la partida cu Steaua, din cadrul etapei a III-a a Ligii I, incheiate cu victoria gruparii "ros-albastre", scor 2-0, cand mai multe becuri au cedat in minutul 36.

Arbitrul de la acea partida, Augustus Constantin, a decis intreruperea meciului pana la remedierea defectiunii. Meciul a fost reluat cinci minute mai tarziu, chiar daca nocturna nu a functionat la capacitate maxima.

Instalatia de nocturna a fost inaugurata la inceputul lunii noiembrie a anului 2006, intr-o partida Poli Iasi - Gloria Bistrita, scor 0-1.

1584 vizualizari

/ (Sâmbătă, 23 august 2008, 23:16)

Ieseanul [anonim]

Acest primar este o rusine nationala. Sunt iesean, insa de mult nu mai locuiesc in acel oras. Pur si simplu toata industria este la pamant. Acest primar este un incapabil. Strazile in oras arata ca dupa razboi. El se declara un mare fan al sportului si prin asta isi argumenteaza investitia primariei in echipa de fotbal. De fapt acolo spala el si cu Simirad banii Iasului. Este atat de hraparet incat nici macar nocturna stadionul nu a facut-o cum trebuie. Nichita! cat iti trebuie sa te saturi? ESTI O RUSINE pt un oras cu o asa mare istorie si cu mari personalitati. Ai distrus tot ce mai mergea in acel oras. Toti investitorii fug de acest oras cu mare resurse ale fortei de munca si cu 2 mari universitati din cauza imbecilitatii tale.
    regulament (Duminică, 24 august 2008, 7:37)

IasiSport [anonim]

articolul 44 din roaf precizeaza ca terenul de joc este neregulamentar in 4 situatii: defectiuni ale gardului imprejmuitor, teren nemarcat, lipsa portilor, a plaselor sau steagurilor de colt, defectiuni ale instalatiei de nocturna. imediat se precizeaza ca, IN PRIMELE 3 SITUATII, termenul acordat pentru remedierea defectiunilor este de 30 de minute, neexistind nici o referire la instalatia de nocturna. foarte probabil, pe baza acestui articol arbitrul istvan kovacs a decie neinceperea meciului. articolul 18, punctul 9 din roaf este insa clar: "jocurile oficiale programate in nocturna care nu mai pot continua datorita intreruperii functionarii, respectiv a functionarii necorespunzatoare a instalatiei de nocturna si care nu pot fi reluate in termen de maximum 60 de minute de la momentul intreruperii, se omologheaza cu rezultatul de 3-0 in favoarea echipei vizitatoare. mai mult, articolul 83 punctul 3 din regulamentul disciplinar subliniaza: "NEINCEPEREA sau oprirea jocului datorita nefunctionarii sau functionarii corespunzatoare a instalatiei de nocturna se sanctioneaza cu pierderea jocului prin forfait, daca nu s-a remediat defectiunea in maximum 60 de minute".
    popa (Duminică, 24 august 2008, 10:23)