Arbitrul Istavan Kovacs a decis ca partida dintre echipele Poli Iasi si Farul Constanta, din etapa a V-a a Ligii I, sa nu se dispute din cauza problemelor la instalatia de nocturna a stadionului "Emil Alexandrescu", transmite Mediafax. Meciul era programat initial la ora 20.00, iar arbitrul Kovacs a decis dupa 32 de minute de asteptare pe teren ca jucatorii sa intre la vestiare si a fluierat sfarsitul jocului.

La doua minute dupa ce jucatorii celor doua echipe si oficialii intalnirii au parasit terenul, o parte a instalatiei de nocturna s-a aprins, iar fotbalistii formatiei Poli iasi au revenit pe gazon.

Dupa 45 de minute de la ora oficiala de incepere a meciului, la statia de amplificare s-a anuntat ca partida nu va mai avea loc.

Conform ROAF, arbitrul este nevoit sa astepte maximum 60 de minute reaprinderea nocturnei, iar daca acest lucru nu se intampla va fluiera finalul intalnirii.

Jucatorii celor doua formatii s-au antrenat la lumina zilei, iar organizatorii au reusit sa aprinda instalatia de nocturna cu aproximativ 40 de minute inainte de inceperea partidei, insa aceasta s-a stins brusc la aparitia pe gazon a celor doua echipe si a brigazii de arbitri.

Instalatia de nocturna a stadionului "Emil Alexandrescu" din Iasi a mai avut probleme si la partida cu Steaua, din cadrul etapei a III-a a Ligii I, incheiate cu victoria gruparii "ros-albastre", scor 2-0, cand mai multe becuri au cedat in minutul 36.

Arbitrul de la acea partida, Augustus Constantin, a decis intreruperea meciului pana la remedierea defectiunii. Meciul a fost reluat cinci minute mai tarziu, chiar daca nocturna nu a functionat la capacitate maxima.

Instalatia de nocturna a fost inaugurata la inceputul lunii noiembrie a anului 2006, intr-o partida Poli Iasi - Gloria Bistrita, scor 0-1.