FC Vaslui a castigat prima mansa din turul doi preliminar al Cupei UEFA in fata formatiei letone Metalurgs Ljepajas cu scorul de 2-0. Echipa antrenata de Viorel Hizo a hotarat soarta partidei in doar trei minute, in repriza secunda, si a luat o optiune serioasa pentru calificarea in turul urmator.

FC Vaslui, incurajata de victoriile obtinute in primele trei etape ale Ligii I, a inceput tare partida cu Metalurgs Ljepajas si a amenintat poarta letonilor prin Ljubinkovic (minutul 7), Aliuta (minutul 8) si N'Doye (minutul 10). Forcingul vasluienilor s-a domolit incet, iar letonii au reusit sa inchida jocul si chiar sa ameninte prin fazele fixe poarta aparata de portarul "moldovean" Kuciak.

Meciul a avut o alta fata in repriza a doua cand in doar 3 minute, FC Vaslui a hotarat soarta meciului. In minutul 69, senegalezul N'Doye executa o lovitura libera de la 30 de metri, iar mingea intra in plasa letonilor dupa ce a fost deviata de zid si scapata de portarul Pavel Steinbors.

Imediat dupa marcarea golului, Temwanjera ia o actiune pe cont propriu, dribleaza un fundas leton, patrunde in careu si suteaza in bara transversala.

In minutul 72, Ghencev suteaza violent de la 25 de metri si trimite balonul sub bara transversala si reteaza toata sperantele letonilor de a mai reveni in joc.

Scor final 2-0, iar vasluienii sunt cu un pas in turul urmator al Cupei UEFA. Meciul retur se va disputa la Vaslui peste doua saptamani si, cel mai probabil, va consfinti cea mai mare performanta a clubului finatat de Adrian porumboiu.

Echipele de start:

Metalurgs Ljepajas: Pavel Steinbors - Klava, Zirnis, Ferreira - Dobrecovs, Tamosauskas, Solonicins, Surnins- Grebis, Beniusis, Karlsons

Rezerve: Spole, Zuravlovs, Rafalskis, Mihailovs, Prohorenkovs, Kamess, Jemelins

Antrenor: Rudiger Ambramczik

FC Vaslui: Kuciak - Buhuş, Cănu, D. Munteanu, Hugo Luz - Ljubinkovic, Aliuţă, Genchev, N'Doye - Burdujan, Temwanjera

Rezerve: Hăisan, Markovic, N.Jovanovic, Zmeu, Gheorghiu, B.Panait, Buhăescu.

Antrenor: Viorel Hizo