Cea mai mare amenda data vreodata unui fotbalist

FIFA: Mutu trebuie sa plateasca 17,17 milioane de euro clubului Chelsea

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 august 2008, 19:33 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: AGERPRES
FIFA a decis ca atacantul Adrian Mutu trebuie sa plateasca 17,17 milioane de euro in contul clubului Chelsea, ca daune pentru contractul anulat din cauza consumului de cocaina, anunta Reuters.

Sportivul roman poate face apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv din Lausanne.

Clubul britanic a decis sa rupa contractul cu atacantul roman in octombrie 2004, dupa ce a Adrian Mutu fost depistat pozitiv la un control antidoping.

Chelsea a cerut despagubiri in valoare de opt milioane de lire sterline, considerand ca Mutu a incalcat clauzele contractuale.

Informatia a fost confirmata de Chelsea Football Club, britanicii declarandu-se "incantati" de decizia FIFA.

"Este o decizie importanta pentru lumea fotbalistica, deoarece recunoaste consecintele pe care le pot avea drogurile in fotbal, dar si responsabilitatile pe care le avem cu totii in acest domeniu", potrivit unui comunicat postat pe site-ul clubului londonez.

Chelsea l-a achizitionat pe Adrian Mutu de la AC Parma, in 2003, pentru 15,8 milioane lire sterline























7203 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Am fost cocaleros (Joi, 14 august 2008, 19:53)

    Evo Morales [anonim]

    Mutu e ruinat ! Are doar 2 variante:

    -Accepta transferul la un club mare, cu conditia ca acel club sa ii plateasca macar o mare parte din datorie.

    -Fiorentina ii plateste datoria si il pune sa semneze pana la 35 de ani :) (acum a acceptat doar pt.1 an).

    Oricum, are nevoie de un consilier financiar foarte performant, ca sa ii ramana si lui ceva la pensie :), altfel va mai munci ani de zile ca sa isi plateasca datoriile.
    • -3 (11 voturi)    
      Si Romaniei daune pentr 11-le ratat nu ? (Joi, 14 august 2008, 20:05)

      Manel Autogol [anonim] i-a raspuns lui Evo Morales

      sa plateasca briliantul lu' Peshte pana ramane doar cu banii pt lumina -mama lui de ratangiu !
  • -2 (12 voturi)    
    Extraordinar (Joi, 14 august 2008, 19:59)

    gi [anonim]

    Parca sunt despagubiri de razboi. Ce prostie, inteleg maxim 1 mil, dar 17 este prea mult chiar si pentru Mutu
  • -3 (5 voturi)    
    ? (Joi, 14 august 2008, 20:00)

    Mario [anonim]

    Care FIFA?
    Ca nu scrie niciunde
  • +1 (13 voturi)    
    Mai sa fie.. (Joi, 14 august 2008, 20:10)

    EccE [anonim]

    Eu cred ca are nevoie de un avocat bun. Cum poate cineva sa justifice suma asta mai mare decat a platit initial Chelesea pt. el? Eu cred ca Mutu ar trebui sa dea in judecat clubul pentru rezilierea unilaterala a contractului. Sper ca nu or sa apara dobitocii pe aici cu Mutu drogatu.. etc. Cine nu gressete in viata? Eu am invatat doua lectii de aici (sper ca si Mutu) ai grija la prieteni (fratii Becali l-au dat in gat..gunoaie umane) si ai grija la fete frumoase cu ifose de nu le ajunge..vezi fosta lui sotie. Ambele te pot ingropa..numai cine n-a pati-o nu stie. Ce i-a gasit moralitatea pe englezoi..ei umplu pamantu de drogati de-astia vedetisti..vezi amy withehouse ptiu ptiu..Dupa capul meu, avocatii care-i are acum joaca fals, pusi de oamenii de la Fiorentina care vor sa-l tina legat de glie.
    • +1 (7 voturi)    
      mutu- contract? (Joi, 14 august 2008, 21:10)

      sisiu [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Este de neanteles cum a putut semna un contract cu asa clauze(?).
      Parerea mea este, ca vinovati sunt procuratorii, avocatii acestora, cat si FIFA, care trec cu vederea aceste abuzuri.
      Ce rol are sindicatul fotbalistilor profesionisti?
    • -2 (2 voturi)    
      Morala?! (Vineri, 15 august 2008, 10:07)

      Vineri [anonim] i-a raspuns lui EccE

      Ete bre,s-a gasit `nea mitica,cu un IQ mai redus decit gradul de alcolemie ce l-a avut Amy Winehouse saptamina trecuta, sa strige pe englezi.Tipic sudist!!!Cum stie el dom`le,ca un om mare!Si ce sfaturi da?!Capul tau cred c-a mai fost la vreo 3 perechi de coaie,sau?De unde atita experienta de viata?
  • 0 (6 voturi)    
    Pacat (Joi, 14 august 2008, 20:12)

    Observator [anonim]

    Cred ca este o problema insurmontabila pentru cariera de fotbalist a lui Adrian Mutu. Obsesia achitarii datoriei (chiar daca va reusi sa ajunga la o intelegere cu Chelsea pentru plata a 2/3 ) il va marca definitiv. Pacat.
  • +1 (9 voturi)    
    pacat (Joi, 14 august 2008, 20:34)

    elis [anonim]

    Imi pare rau pentru Mutu, dar oare este singurul sportiv care s-a drogat? Eu ma indoiesc foarte tare. Este altceva la mijloc.
    • +3 (7 voturi)    
      15,8 milioane lire sterline (Joi, 14 august 2008, 21:06)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui elis

      Chelsea l-a achizitionat pe Adrian Mutu de la AC Parma, in 2003, pentru 15,8 milioane lire sterline


      Din moment ce un club da pe tine 15,8 milioane lire sterline iar tu iti bati joc ce atitudine vrei sa aiba clubul?
  • -2 (8 voturi)    
    solutie (Joi, 14 august 2008, 20:50)

    Mumulea [utilizator]

    Solutia e foarte simpla, recunoaste datoria, dar nu o plateste ca nu are de unde. Poate, daca s-ar scotoci, s-ar gasi vreo 500.000, dar mai mult pace, nu poate, din moment ce admite ca mai are deja la maica-sa un angajament contractual de 100 milioane de acum 10 ani, sa zicem. Legal, FIFA nu-i poate interzice sa joace pe motiv ca e falit.
  • 0 (6 voturi)    
    are bani (Joi, 14 august 2008, 20:59)

    mike [anonim]

    nu e cine stie ce mare suma pentru valoarea lu mutu , ar putea sa joace la steaua si sa-i plateasca datoria oierul ala , doamne ajuta-i pe nedrogati
  • +3 (3 voturi)    
    greseala (Joi, 14 august 2008, 21:06)

    Ion [anonim]

    Asa e in viata, greseala se plateste. Bani va avea de unde plati si probabil ca va plati in rate. Dar va trebuie sa munceasca multi ani de-acum inainte.
    Suma asta mare se justifica cel mai probabil prin valoarea la care era evaluat la momentul respectiv.
  • +2 (6 voturi)    
    Pacat... (Joi, 14 august 2008, 21:06)

    Dan [anonim]

    Sa traiasca Nicu Gheara si totzi szmenarii lu' peszte prajit...
    Poate il ajuta Becali sa plateasca cu branza de oi datoria...
  • -6 (8 voturi)    
    Hai Romania!!!Hai Mutu!!!Eu Te-as ajuta (Joi, 14 august 2008, 21:37)

    Dan Mihai [anonim]

    Hai sa strangem mana de la mana si sa-i platim amenda. Daca nu integral cel putin 50% din totalul sumei de 17mil.
    Sa deschidem un cont in cazul in care se va da o sentinta definitiva si irevocabila in defavoarea lui Mutu.
    • 0 (2 voturi)    
      ha ha (Joi, 14 august 2008, 22:15)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

      Pai cum mai baiatule sa strangem noi bani pentru drogurile lui mutu in timp ce in Romania sunt zeci, poate sute de oameni care nu au bani pentru o aspirina desi sufera de boli incurabile.
      Chiar a devenit golanasul asta tezaur national.
      A gresit, sa plateasca si sa devina exemplu ( mare sansa) si pentru colegii lui.
    • +2 (2 voturi)    
      sau ... (Joi, 14 august 2008, 23:02)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihai

      mai bine lasa-l sa plateasca singur. ce erai cu el cand a tras pe nas???
    • 0 (2 voturi)    
      Da' strange-mi mie banii (Vineri, 15 august 2008, 9:24)

      meme [anonim] i-a raspuns lui Dan Mihai

      Da' nu vrei sa-mi strangi si mie macar 8 milioane ? Imi faci cont, reclama la tv, iti dau 30% din profit. Ca si eu am nevoie, sunt unul in talentatii tineri de care tara are atata nevoie fara a avea la ce ma folosi....
      Cu 7 milioane as putea sa-mi permit excursia aia de 30 de ani in Thailanda la care tot visez...
    • 0 (0 voturi)    
      sa-i dai tu! (Vineri, 15 august 2008, 18:25)

      adrian.i [utilizator] i-a raspuns lui Dan Mihai

      De ce sa-i dam noi?
      L-am pus noi sa se drogheze?

      Am auzit astazi la stiri ca si Borcea a venit cu o astfel de idee... Cata nesimtire!
      Sa-i plateasca el si procuratorii din profiturile aleea nedeclarate!

      Nu-l mai pupati atata in fund, ca lui ii place.

      Sa raspunda pentru faptele sale!
  • +3 (3 voturi)    
    Sa plateasca si sa se trezeasca (Joi, 14 august 2008, 21:50)

    matache [anonim]

    Unde nu e, nici Dumnezeu nu cere! Sa plateasca in rate si sa simta ca e roman ...oricum nu traieste el de azi pe maine.....
  • +1 (3 voturi)    
    cati euro??? (Joi, 14 august 2008, 21:51)

    goe [anonim]

    8 mil de lire sterline inseamna 10 mil de euro. Sau au cerut 8 si au primit mai mult? Ceva nu-i clar.
  • -3 (3 voturi)    
    AJUTATI-L (Joi, 14 august 2008, 22:35)

    assaltddog [anonim]

    Sper ca cineva din guvern,din fotbal sau vreun om cu potential financiar sa-l ajute.Bai,frustratiilor,lasati-l pe MUTU in pace.Nu e de vina el,a gresit si atat.Sa le fie rusine celor de la FIFA,ca alte treburi nu au,decat sa oblige un fotbalist sa plateasca unui club o asa suma.Chelsea,nu are din ce trai?!?NEVER FAN CHELSEA!!!!!!!!!FORZA LIVERPOOL,ARSERNAL & MANCHESTER!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      sa-i dai tu (Vineri, 15 august 2008, 18:28)

      adrian.i [utilizator] i-a raspuns lui assaltddog

      Am mai vazut ideea asta intre comentarii...
      Chiar nu va e rusine?

      Ce? L-am pus noi sa se drogheze?

      Atunci s-a simtit bine... acu' sa plateasca!
  • +2 (4 voturi)    
    pentru cei ce nu inteleg ce se intampla (Joi, 14 august 2008, 22:46)

    petrache [anonim]

    Cei care considera "decizia" FIFA corecta sant in trei categorii: 1) rude cu Abramovici 2) proprietari de echipe de fotbal 3) oameni care habar nu au ce se intampla. Pentru cei din grupa a treia voi explica mai jos. Exista 2 aspecte. 1) Abramovici, ca orice om cu putere de la sahii persani pana la nasii mafioti trebuie sa pedepseasca cu cruzime din cind in cand pentru a-si "demonstra" puterea. 2) Aceaste "decizie" FIFA pune temelia orinduirii sclavagiste in fotbal. Patronul poate sa faca ce vrea (cu acordul "forurilor"), oricat de ridicol si de arbitrar oricarui jucator. Sa fereasca Sfantul sa se extinda tipul asta de relatii patron-angajat si in alte sfere de activitate ca am sfeclit-o cu totii. (mai putin cei care sant patroni, of course)
  • +1 (3 voturi)    
    avocati stupizi (Vineri, 15 august 2008, 0:51)

    vrajeala [anonim]

    dom;le nu ma pricep io f tare l adrept dar cred ca avocatii care reprezinta clauza lui mutu sunt praf..in primul rand puteau aduce un precedent ..si anume cazul lui Rio Ferdinand..oare de ce Manchester nu la dat afara si nu l-a dat in judecata ? oare atmosfera de l aclub l aimpins pe calea gresita ?.oare..sunt multi de alde oare pe care un avocat bun i-ar putea scoate in fata...mai grav e ca prin aceasta decizie se va cre aun precedent destul de periculos...un ex destul de aiurea dar care poate exista in viata reala..sa presupunem ca io fc gogu angajez pe dorel ca fotbalist...si dau pe el 5 mil de euro..ok..dar gigel dup a2 luni nu imi mai place , ca l-am gasit pe gorgel pe 200 de mii..hmm cum as putea scapa de dorel ? pai simplu..ii aranjez un control la care iese pozitiv si il dau in judecata..ca deh exista precedent , nu ?...ii va fi usor sa dovedeasca ca l-am facut ? ( cum se zice pe plaiurile mioritice)..eu zic ca da..mai ales daca as fi de teapa lui abramovici sau alti potenti financiari...asa ca eu as zice ca cei de la FIFA SA STEA STRAMBI SI SA JUDECE DREPT SI SA NU LASE PORTITE .. nu de alta dar daca vor sa faca asta sa vina sa invete de la noi , ca suntem experti in asa ceva..nu exista lege in romania care s afie clara si care sa nu lase judecatorului posibilitatea de a inclina balanta in ce parte doreste...eu nu zic ca nu trebuie pedepsit..dar eu cred ca si-a luat pedeapsa, si in acelasi timp si eu in locul lui as acuza clubul ca din cauza atmosferei de la club samd am cazut in depresie samd...solutii sunt ..avocati destepti mai putini..
    • +1 (3 voturi)    
      Rio Ferdinand a stat pa bara (Vineri, 15 august 2008, 7:46)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui vrajeala

      aproape un an dar si-a revenit. A cooperat cu clubul, cu medicii pe cand Mutu a sta pe bara aprox 6 luni si a tinut strans legatura doar cu coca!
  • +1 (3 voturi)    
    Personal decizia de (Vineri, 15 august 2008, 7:40)

    gabifm [utilizator]

    a plati mi se pare corecta. Nu discut cuantumul acesteia dar de platit trebuie sa plateasca.
    Acel club, Chelsea, a dat pe el o caruta de bani, i-a asigurat un salariu pe masura, iar el... s-a apucat sa traga pe nas.
    Imi place Mutu dar a-ti recunoaste, accepta si plati greselile mi se pare normal si corect. In plus i s-a acordat sansa de a-si reveni, clubul tinand ascunsa informatia ca el se drogheaza aprox. 6 luni. Degeaba.
  • 0 (2 voturi)    
    eu zic. . . . (Vineri, 15 august 2008, 8:12)

    Vali Cel Batran [anonim]

    .....ca tot a trecut statul roman pana acum mii si mii de miliarde la datoria publica a tot felul de intreprinderi si de smecheri gen Temesan, ar putea face un gest nobil sa treaca si datoriile lui Mutu pe umerii nostri. Ce ne-ar costa? Mai putin de un euro de caciula. Ce spun eu acum e pura fabulatie, dar. . . . nu m-as mira!
  • +1 (3 voturi)    
    WTF??? (Vineri, 15 august 2008, 8:51)

    Pacini [anonim]

    Pe Rio Ferdinand l-a obligat cineva sa plateasca daune? La el a fost si mai grav, refuzand sa faca testul antidoping.
  • +3 (3 voturi)    
    PROPUNERE - Sa il ajutam (Vineri, 15 august 2008, 8:58)

    Alex [anonim]

    Eu propun sa se faca un proiect de lege si sa se plateasca de la buget .............
    Looooooool "'hai ca m-am amuzat destul"' - bah, sunteti idioti, sa plateasca ce draq, voua va plateste cineva oalele sparte ???
  • 0 (4 voturi)    
    Drogatul ratat (Vineri, 15 august 2008, 9:05)

    Radu [anonim]

    E un ratat ratangiu ce nu merita nici macar un scuipat. Sa plateasca, infatuatul dracului. Si asa are o groaza de bani, loaza asta cu 8 clase (daca are mai multe, le-a platit) Rusine nationala!
  • +1 (3 voturi)    
    Solutie pt mutu (Vineri, 15 august 2008, 9:38)

    Maria [anonim]

    Mai prizeaza ceva !, poate reusesti sa dai un 11 m,k lumea
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 15 august 2008, 9:40)

    Nu ma uit la fotbal [anonim]

    1. Suma ceruta este egal cu suma platita pe Mutu plus profitul estimat adus de el pentru club + daune morale (sa nu uitam ca Chelsea este o afacere unde cineva baga bani si vrea profit, nu o echipa de cartier). Asa cum jucatorii se duc acolo pentru salarii mari (adica isi vand forta de munca, talentul, imaginea), tot asa patronul clubului vrea ca in banii care ii da sa obtina alti bani, imagine etc.
    2. Sa-i platim noi ? Ar trebui sa-ti fie rusine. Cati bani ai dat pentru handicapati, inundati, copii saraci care invata bine, sportivi de care nici nu ai auzit dar care iau medalii la JO?
    3. A gresit ? O asa greseala e de iertat la un copil, nu la un matur. Poate vrei sa zici ca si cei care comit accidente pentru ca sunt bauti, drogati, nedormiti "au gresit" si trebuie iertati. Sau hai sa ii iertam pe toti sportivii care se dopeaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Mutu (Vineri, 15 august 2008, 10:00)

    marius [anonim]

    UEFA nu a anuntat nimik oficial. Si nici neoficial. Verificati si voi intai, nu mai pune-ti botu' l ce zice presa.
    deocamdata nu trebuie sa dea bani.
    • -3 (3 voturi)    
      Dan Petrescu (Vineri, 15 august 2008, 10:57)

      Englezii [anonim] i-a raspuns lui marius

      Poate Dan Petrescu ar trebui sa faca o declaratie in care sa condamne lacomia clubului Chelsea. El e un om care le-a adus servicii. Si-a numit fiica Chelsea si uite-i ce ii fac unui conational. Daca Mutu parasea clubul in mod abuziv si le cauza pagube, atunci da, merita sa plateasca.. Dar cei care au renuntat la serviciile lui au fost ei, conducerea clubului Chelsea. Daca au renuntat, acum mai vor si bani pentru ca au luat decizia gresita de a-l da afara? FIFA e inrobita fotbalului englez si nordic, toti conducatorii FIFA sunt scandinavi... de-asta arbitrii favorizeaza permanent cluburile englezesti si echipele scandinave... Poate Dan Petrescu ar trebui sa le bata macar obrazul arogantilor alora..
  • +3 (3 voturi)    
    . (Vineri, 15 august 2008, 10:37)

    Mda [utilizator]

    problema nu e cat a luat, ci de ce s-a drogat? unora chiar nu le mai place viata?
  • 0 (2 voturi)    
    Ma da cocalari sunteti (Vineri, 15 august 2008, 12:17)

    ictin [anonim]

    Ii plangeti de mila la drogatul asta. EL a ales sa se drogheze. El a ales sa isi insele in mode repetat prima nevasta, sa isi ignore propriul fiu si sa stea seara de seara cu liniuta in nas. Clubul Chelsea a platit 15.8 milioane de LIRE STERLINE care este echivalent cu aproape 20 de milioane de EURO, pentru retarzi de pe aici care nu stiu cursul valutar sau nu stiu sa citeasca. Asa ca amenda e corecta, din moment ce Chelsea a putut sa il foloseasca numai putin si atunci la capacitate minima din cauza ca umbla drogat, si statea numai de discoteci si il durea in spate.
    La durut in spate de tot, e acum sa plateasca, ca asa e in lumea civilizata, esti nesimtit, platesti. Asa ca terminati cu cocalariile de genul sa facema cheta pentru Mutu sau sa contestam decizia.
  • +1 (1 vot)    
    sportiv (Vineri, 15 august 2008, 13:32)

    ileana [anonim]

    Daca era practicant al altui sport ( atletism, lupte, box, haltere, etc) CIO il suspenda pe viata si nu mai avea nici macar unde sa munceasca sa-si castige banii de amenda! Si aici nedreptate!

    COR a suspendat pe viata atatia atleti romani, care erau doar suspecti! Sa va aduc aminte de razboiul dintre Tiriac si o atleta cu multe performante, de n-a lasato sa participe la Atena, poate Olimpiada vietii ei?
  • 0 (0 voturi)    
    decizie absurda (Vineri, 15 august 2008, 17:38)

    ioan timisoara [anonim]

    decizia asta nu poate sta in picioare, e stupida si ilegala. NICAIERI NU EXISTA O GARANTIE PENTRU RECUPERAREA SUMEI DE TRANSFER!! Suma de transfer o plateste clubul pentru ca vrea un jucator inainte sa termine contractul cu alta echipa. Este pur responsabilitatea clubului care plateste suma de transfer faptul ca o plateste si nici jucatorul nici nimeni altcineva nu are responsabilitatea daca clubul nu isi poate recupera suma de transfer. Nimeni nu a obligat clubul sa platesca acea suma, cu atat mai putin abramovici care a platit sume de transfer triple din ambitia lui idioata.

    Altfel de ex si Real Madrid l-ar putea da in judecata pe Zidane pentru ca si-a incheiat cariera cu un an inainte sa i se termine contractul, si nu si-au putut recupera din cele 50 de milioane de euro sau cate au fost ce au platit lui Juve. Sau Barcelona sa-l dea in judecata pe Ronaldinho pentru ca acum un an si jumatate suma sa de transfer ar fi fost la 60-70 de milioane de euro si anul asta au primit numai vreo 20 de milioane pe el. E absurd.

    nu in ultimul rind ce a consumat Mutu e pe lista de doping, dar nu creste performanta in teren, si chiar clubul l-a denuntat. Asa ca ar trebuis a se dea pe ei insisi in judecata, respectiv pe idiotul de Mourinho, pentru ca el a fost de vina ca chelsea a pierdut din transferul lui Mutu. Chelsea a aruncat o groaza de bani si pe Veron, Crespo Damian Duff sau alti jucatori, bani pe care nu i-a recuperat niciodata si tot numai ei chelsea sunt responsabili de asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Omule, tu nu intelegi ? (Vineri, 15 august 2008, 18:15)

      tot din timisoara [anonim] i-a raspuns lui ioan timisoara

      Omule, tu nu intelegi ? Banii nu si i-au recuperat pentru ca individul se droga cu buna stiinta! Nu si-a rupt piciorul, nu a imbatranit, nu s-a ingrasat, nu altele. A facut ceva incompatibil cu statutul de sportiv de performanta. L-au dat afara pentru toate astea. Ce-ai zice daca iti faci casa cu o echipa de moldoveni (sau chinezi, ca e la moda in TM) si vin aia beti la lucru ? Ii trimiti acasa si le platesti ziua, ii lasi sa lucre riscand sa-ti moara pe schela sau ii dai afara si le ceri despagubiri pentru intarzierea constructiei ? Si ce daca Abramovici are bani multi ? Si Mutu are, care e problema ? A, ca are mai putini decat abramovici ? Pai are mai multi decat mine, ia sa-mi dea sa-mi iau apartament cu 3 camere.
  • 0 (0 voturi)    
    Pierdeti din vedere un aspect esential... (Vineri, 15 august 2008, 19:27)

    Tyr [anonim]

    ..si anume ca Mutu nu a fost singurul... dora nu va inchipuiti ca se droga singur... in buda... imi amintesc ca a venit o data la bucuresti su niste amici de pe la chelsea...ar trebui verificati si ei.. oricum fotbalul e plin de droguri si EPO si nimeni nu zice nik... ordin de la BLATter, afacerea e prea mare sa fie compromisa, din contra tb incurajata, inclusiv cu substante interziese... mutu, daca e baiat destept, poate sa-i ingroape pe toti... mai nasol ca e cei din gasca lui de atunci s-au cam retras si s-au mai racit si relatiile....

    mutu cade ca prostu...