Liga Campionilor, preliminarii

FINAL Galatasaray Istanbul - Steaua Bucuresti 2-2 / Putea fi victorie

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 17:29 Sport | Fotbal

Dayro deschide scorul
Foto: Rompres
Cu Toja neintegrat in echipa si cu Nicolita si Golanski utili in ofensiva doar in prima parte, Steaua a condus cu 2-0 dupa numai un sfert de ora. Returul de la Bucuresti se anunta incendiar. Galata a terminat meciul in atac, cu toti jucatorii in careul Stelei la o lovitura libera, dar sleiti de puteri, turcii fiind inca in perioada de pregatire, partida cu ros-albastrii fiind primul meci oficial din acest sezon.

Debut electrizant de partida la Istanbul. Fanii Galatei nici nu terminasera bine de strigat numele lui Hagi si Moreno deschidea scorul la o faza de cascadorii rasului in care portarul turc a fost personajul principal. Galata e KO in minutul 13. E randul lui Servet sa greseasca si renegatul Nicolita a marcat pentru un halucinant 2-0.

Lincoln si Hasan Sas urnesc atacurile Galatei, dar suporterii incep sa-i huduie. De nicaieri vine golul lui Nonda. Topal se trezeste cu mingea in careu dupa o greseala a lui Ovidiu Petre care a sarit pe sub minge iar Zapata nu mai are ce face. Putea fi 2-2 inainte de pauza, dar Zapata a respins cu un reflex senzational.

Turcii se arunca orbeste in atac in a doua parte, stelistii nu profita insa o face Nonda, care castiga duelul aerian cu fundasii stelisti. Inexplicabil, ritmul Galatei scade, Steaua se multumeste doar cu cateva atacuri sporadice, egalul e multumitor.Nepregatiti fizic, turcii n-au mai presat. Pentru retur, Steaua promite!

"Suntem 75% calificati. In Ghencea vom avea mai mult curaj. Nici nu ne mai e teama de ei", a spus Becali dupa meci.


DESFASURAREA MECIULUI

'90+3 Final de meci. Galatasaray - Steaua 2-2
'83 Arthuro reia mingea cu capul din mijlocul careului si o trimite putin pe langa poarta
'76 Toja suteaza peste poarta
'70 Lovin scapa singur cu Aykut, dar trage slab si portarul turc respinge iar Toja si Moreno nu ajung la minge
'65 Nonda patrunde in careu, suteaza, dar Zapata nu are probleme
'53 Actiune frumoasa a lui Nicolita care a trecut pe dreapta de Hakan Balta, dar Arthuro nu castiga duelul la cap cu un fundas turc
'48 Gooool Galata! Nonda inscrie cu o lovitura de cap din interiorul careului. Galatasaray - Steaua 2-2
'46 Faza colectiva a turcilor, finalizata de sutul lui Ozbek (intrat la pauza in locul lui Topal) si prins de Zapata
'45 A inceput a doua repriza



'45+3 Pauza. Galatasaray - Steaua 1-2
'41 Arda scapa singur in careu, ii paseaza lui Nonda, suteaza insa Zapata apara senzational
'38 Lincoln scapa singur in careu, din spate vine Golanski insa jucatorul Galatei plonjeaza in careu iar arbitrul nu acorda penalty
'33 Golanski centreaza in careu, Aykut iese si respinge din fata lui Dayro Moreno, insa cei doi jucatori se ciocnesc si necesita ingrijiri medicale
'32 Hasan Sas suteaza de la distanta, pe langa poarta

'21 Gooool Galata!
Balta a centrat in careu, Ovidiu Petre a sarit pe sub minge, Topal ii paseaza lui Nonda, care inscrie cu un sut plasat in dreapta lui Zapata. Galatasaray - Steaua 1-2
'13 Gooool Steaua! Nicolita marcheaza cu un sut din voleu. Golanski a aruncat de la margine, Servet a respins aiurea si Nicolita a fost pe faza. Galatasaray - Steaua 0-2
'4 Gooool Steaua! Aykut degajeaza in spatele unui jucator stelist, Moreno e pe faza si inscrie pe langa portarul turc. Galatasaray - Steaua 0-1
'2 Moreno paseaza catre Nicolita ramas singur cu portarul turcilor, greseste preluarea, ii paseaza lui Arthuro insa atacantul e in offside
'1 a inceput partida



Steaua joaca cel mai important meci al stagiunii la Istanbul, acolo unde va da piept cu campioana Turciei, Galatasaray, si cu vulcanicul public de pe Ali Sami Yen, intr-o partida contand pentru turul trei preliminar al Champions League. Disputa va putea fi urmarita Live TEXT de la ora 21:15 pe HotNews.ro.

Steaua: Zapata - Golanski ('71 Nesu), Goian, Radoi, P Marin -  Ov Petre ('60 Ghionea), Lovin - Nicolita, Toja ('80 Tiago), Dayro - Arthuro.























10870 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Lozinca (Miercuri, 13 august 2008, 22:10)

    Weather [anonim]

    Asa cum spunea cindva un comentator
    IN SEARA ASTA SINTEM CU TOTII TURCI !!!!

    HAI GALATA!
    JOS CIOBANU
    • +2 (10 voturi)    
      mda (Miercuri, 13 august 2008, 22:50)

      Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Ciobanu joaca mah? Ce naiba o tot dati atat cu Becali asta? Esti turc, esti prost! Nici macar cand aveti ocazia sa fiti romani si oameni, nu sunteti...
    • +2 (8 voturi)    
      (...) (Miercuri, 13 august 2008, 22:53)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Un sfat: cand esti prost, nu semnaliza.
    • +1 (7 voturi)    
      Cum se poate? (Miercuri, 13 august 2008, 23:24)

      Bernie Mac [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Tu care stii totul despre cum trebuie condusa Romania, tu care ai o parere (crezi tu ca si pertinenta) despre orice in lumea asta, tu care cunosti toate lucrurile universului (mai putin cine a fost Bernie Mac), in consecinta, tocmai tu, Weather, sa nu te dovedesti a fi decat un kknar nenorocit!... Ce ironie!
      • +1 (5 voturi)    
        Incintat :) (Miercuri, 13 august 2008, 23:43)

        Weather [anonim] i-a raspuns lui Bernie Mac

        Merci pentru consecventa cu care imi citesti comentariile.Pacat ca nu ai observat ca majoritatea sint facute la misto.Sau poate ai observat dar ti-a fost jena sa o spui.
    • -1 (3 voturi)    
      La Bucuresti va fi altceva (Joi, 14 august 2008, 9:21)

      steliani [anonim] i-a raspuns lui Weather

      O ia Steaua cu 2-0!
      Jos ciobanu!
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 13 august 2008, 22:26)

    eu [anonim]

    vrea sa fie impartial.... doar e jurnalist nuuuuu?
  • 0 (6 voturi)    
    gooooooooooool (Miercuri, 13 august 2008, 23:31)

    adi bu [anonim]

    bai epurescu care scrii comentariul, daca tii cu galata, muta-te la turci, mah !! poate scrii la ziarele turcesti, ca acolo se publica comentariul meciului cu "GOOOOOL GALATA !". Aici, in Romania, mi se pare normal sa tinem cu steaua... macar cand joaca cu o echipa din alta tara... chiar si cand te cheama caine rosu sau tren; numai o nulitate ca porcea putea zice ca cea mai urata zi din viata lui a fost 7 mai 1986... daca te simti... .
  • +1 (5 voturi)    
    Rezultatul conteaza (Joi, 14 august 2008, 3:28)

    Painkiller [utilizator]

    Multe din comentariile ma intristeaza sincer. Eu nu sunt fan al Stelei, nici macar al fotbalului, dar orice rezultat bun sau calificare a unei echipe romanesti in competitii internationale ma bucura si ar trebui sa bucure pe oricine din tara asta....inseamna prestigiu, puncte (rating) in clasamentele organizatiilor respective pentru tara noastra samd...deci comentarii gen "Hai Galata" nu pot fi decat ale unor persoane pentru care sportul nu inseamna nimic, care nu au fost intr-o arena sportiva altundeva decat in tribune (daca au fost si acolo). RUSINIK!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Steaua (Joi, 14 august 2008, 5:49)

      Silver [anonim] i-a raspuns lui Painkiller

      Chestia este ca, la ce "fotbal" practica Steaua, e considerata echipa "coada de topor" . La Euro, tot din cauza "Stelei" am pierdut.
      Steaua nu mai e echipa romaneasca iar eu m-as fi bucurat daca ar fi luat-o pe coaja. Ti-o spune un patriot. ;)
      • 0 (2 voturi)    
        Da,... (Joi, 14 august 2008, 8:58)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Silver

        ... un patriot turc, poate.
    • +1 (3 voturi)    
      Lui Painkiller..... (Joi, 14 august 2008, 9:47)

      kukubau [utilizator] i-a raspuns lui Painkiller

      ....un sincer "BRAVO !".....
  • +2 (2 voturi)    
    DACA INTRA NEAGA (Joi, 14 august 2008, 9:40)

    STELISTU [anonim]

    ciobanu a facut echipa si nu i-a dat verde lui Lacatus pt Neaga, care cred ca in ultimul sfert de ora ar fi marcat
    Nu stiu cum de Lacatus accepta asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      Nostradamus (Joi, 14 august 2008, 15:32)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui STELISTU

      Bravo mai Nostradamus modern ce esti ! Cum le stii tu pe toate! "Cred ca Neaga ar fii marcat " . Trebuia sa te faci purtator de cuvant a lu Bekali , iseile oricum le ai la fel ! In rest Bravo Steaua si da-i inainte !
  • -1 (3 voturi)    
    Si eu am tinut cu turcii (Joi, 14 august 2008, 10:09)

    Romanul [anonim]

    Decat cu o echipa cu un asa patron, mai bine tin cu turcii. Pacat, din imaginea Stelei n-a mai ramas nimic.
  • -1 (1 vot)    
    Forza Steaua (Joi, 14 august 2008, 10:33)

    rochiri [anonim]

    O sa muriti de invidie.
    In afara de Steaua mai spuneti o echipa dupa '90 care a mai facut ceva in europa an de an aproape.
    Nu prea sunt , singura a fost Rapidul un an si gata.
    O sa vedem ce o sa faca CFR-ul.
    Oricum 2-2 nu speram este un rezultat foarte bun avand in vedere cu ce echipa am jucat si ce jucatori avea( au da 20 mil de euro pe unu singur).
    Asa ca ciocul mic si joc de glezne.
    PS. Hotnews nu inteleg atitudinea voastra ostila la adresa Stelei,Steaua nu inseamna Gigi Becali, inseamna peste 4 mil de suporteri.
  • -1 (1 vot)    
    CE ZICETI DE O GRUPA (Joi, 14 august 2008, 10:48)

    lu' peste [anonim]

    Grupa in LG: AC MILAN,Steaua, BATE Borisov si Anorthosis Famagusta
  • +1 (1 vot)    
    Steaua = Becali (Joi, 14 august 2008, 11:33)

    Romanul [anonim]

    Din pacate Steaua este Becali si din cauza asta, imaginea e catastrofala. Ia ganditi-va ce ar insemna Steaua condusa de un patron cu credibilitate.
  • +1 (1 vot)    
    s-ar putea sa o incasam (Joi, 14 august 2008, 20:54)

    pitzurca [anonim]

    Galata are prima sansa. Este cu o clasa peste Steaua. Cele doua goluri au tinut de intamplare si noroc chior. Iar ca sa spui ca Nicolita a fost cel mai bun, cand saracul era de rasul galeriei, e ceva ce tine de orbul gainilor. Nimeni nu-i contesta vointa si dorinta, nici conditia fizica, dar cand vine vorba de minge e topor rau. N-are treaba cu fotbalul. Mai deceptionant a fost Arthuro, care a jucat submediocru. Daryo are vana, nu foarte-foarte, dar are, Toja a fost bagat complet aiurea in joc. Nici nu-si cunostea coechipierii. Cele doua turnuri din aparare sunt luptatori, dar rudimentari. Radoi mai miroase fotbal, dar are si momente de mare duritate sau de chiflangiu. Mijocasii Stelei sunt utili, dar pas la subtitlitati tehnice. Turcii in schimb au cativa tehnicieni de clasa, cu ambitie, cu tehnica, cu forta, cunosc jocul rapid de pase in atac, dar au pacatuit fizic. Daca se pun la punct, ne bat.
    Nu uitati ca Steaua s-a trezit cu cele doua cadouri, insa ca joc a fost modesta.