Cu Toja neintegrat in echipa si cu Nicolita si Golanski utili in ofensiva doar in prima parte, Steaua a condus cu 2-0 dupa numai un sfert de ora. Returul de la Bucuresti se anunta incendiar. Galata a terminat meciul in atac, cu toti jucatorii in careul Stelei la o lovitura libera, dar sleiti de puteri, turcii fiind inca in perioada de pregatire, partida cu ros-albastrii fiind primul meci oficial din acest sezon.

Debut electrizant de partida la Istanbul. Fanii Galatei nici nu terminasera bine de strigat numele lui Hagi si Moreno deschidea scorul la o faza de cascadorii rasului in care portarul turc a fost personajul principal. Galata e KO in minutul 13. E randul lui Servet sa greseasca si renegatul Nicolita a marcat pentru un halucinant 2-0.

Lincoln si Hasan Sas urnesc atacurile Galatei, dar suporterii incep sa-i huduie. De nicaieri vine golul lui Nonda. Topal se trezeste cu mingea in careu dupa o greseala a lui Ovidiu Petre care a sarit pe sub minge iar Zapata nu mai are ce face. Putea fi 2-2 inainte de pauza, dar Zapata a respins cu un reflex senzational.

Turcii se arunca orbeste in atac in a doua parte, stelistii nu profita insa o face Nonda, care castiga duelul aerian cu fundasii stelisti. Inexplicabil, ritmul Galatei scade, Steaua se multumeste doar cu cateva atacuri sporadice, egalul e multumitor.Nepregatiti fizic, turcii n-au mai presat. Pentru retur, Steaua promite!

"Suntem 75% calificati. In Ghencea vom avea mai mult curaj. Nici nu ne mai e teama de ei", a spus Becali dupa meci.

DESFASURAREA MECIULUI

'90+3 Final de meci. Galatasaray - Steaua 2-2

'83 Arthuro reia mingea cu capul din mijlocul careului si o trimite putin pe langa poarta

'76 Toja suteaza peste poarta

'70 Lovin scapa singur cu Aykut, dar trage slab si portarul turc respinge iar Toja si Moreno nu ajung la minge

'65 Nonda patrunde in careu, suteaza, dar Zapata nu are probleme

'53 Actiune frumoasa a lui Nicolita care a trecut pe dreapta de Hakan Balta, dar Arthuro nu castiga duelul la cap cu un fundas turc

'48 Gooool Galata! Nonda inscrie cu o lovitura de cap din interiorul careului. Galatasaray - Steaua 2-2

'46 Faza colectiva a turcilor, finalizata de sutul lui Ozbek (intrat la pauza in locul lui Topal) si prins de Zapata

'45 A inceput a doua repriza

'45+3 Pauza. Galatasaray - Steaua 1-2

'41 Arda scapa singur in careu, ii paseaza lui Nonda, suteaza insa Zapata apara senzational

'38 Lincoln scapa singur in careu, din spate vine Golanski insa jucatorul Galatei plonjeaza in careu iar arbitrul nu acorda penalty

'33 Golanski centreaza in careu, Aykut iese si respinge din fata lui Dayro Moreno, insa cei doi jucatori se ciocnesc si necesita ingrijiri medicale

'32 Hasan Sas suteaza de la distanta, pe langa poarta

'21 Gooool Galata! Balta a centrat in careu, Ovidiu Petre a sarit pe sub minge, Topal ii paseaza lui Nonda, care inscrie cu un sut plasat in dreapta lui Zapata. Galatasaray - Steaua 1-2

'13 Gooool Steaua! Nicolita marcheaza cu un sut din voleu. Golanski a aruncat de la margine, Servet a respins aiurea si Nicolita a fost pe faza. Galatasaray - Steaua 0-2

'4 Gooool Steaua! Aykut degajeaza in spatele unui jucator stelist, Moreno e pe faza si inscrie pe langa portarul turc. Galatasaray - Steaua 0-1

'2 Moreno paseaza catre Nicolita ramas singur cu portarul turcilor, greseste preluarea, ii paseaza lui Arthuro insa atacantul e in offside

'1 a inceput partida

Steaua joaca cel mai important meci al stagiunii la Istanbul, acolo unde va da piept cu campioana Turciei, Galatasaray, si cu vulcanicul public de pe Ali Sami Yen, intr-o partida contand pentru turul trei preliminar al Champions League. Disputa va putea fi urmarita Live TEXT de la ora 21:15 pe HotNews.ro.

Steaua: Zapata - Golanski ('71 Nesu), Goian, Radoi, P Marin - Ov Petre ('60 Ghionea), Lovin - Nicolita, Toja ('80 Tiago), Dayro - Arthuro.