Adrian Mutu a reusit un gol de senzatie in victoria, scor 2-0, obtinuta de Fiorentina impotriva Slaviei Praga, in prima mansa a turului trei preliminar al Champions League. Formatia Viola este marea favorita pentru calificare, returul urmand sa aiba loc pe 27 august, la Praga.

"Dupa doar trei minute, Mutu a transformat o lovitura libera acordata de arbitrul Webb dupa un fault asupra lui Gilardino. Mutu a marcat un gol de poveste, iar Fiorentina a avut un joc spectaculos", au scris jurnalistii de la Gazzetta dello Sport.

Adrian a primit nota 6.5 din partea site-ului violanews.com, in timp ce Fiorentina.it l-a notat cu 7. Mutu a deschis scorul in minutul 3, atunci cand a inscris superb dintr-o lovitura libera, in timp ce al doilea gol a purtat semnatura Gilardino, in minutul 58.